„Další úspěšný útok ukrajinských ozbrojených sil na Krymský most byl nevyhnutelný kvůli dvěma faktorům,“ píše telegramový účet „Černý plukovník“ V. Alksnis. Ten patří někdejšímu plukovníkovi letectva Viktoru Alksnisovi a přezdívku získal v době, kdy podporoval puč proti Michailu Gorbačovovi. Podle Alksnise jsou těmi dvěma příčinami stav ruské politiky a neschopnost zajistit bezpečnost mostu.
Podle plukovníka souvisí jeden aspekt útoku s politikou „smluvních dohod“ s Ukrajinou a jejími spojenci, především s „obilnou dohodou“. Alksnis tvrdí, že ta umožnila Ukrajině vypouštět z mořského pobřeží poblíž Oděsy poloponorné kamikadze-drony, stejně jako z námořních nákladních lodí z vod Černého moře. „Tomu napomáhá i faktický zákaz úderů na ukrajinské dopravní komunikace, jakož i na výrobní zařízení podílející se na výrobě ukrajinských námořních dronů Mykola-3, a také na energetická zařízení, která tyto podniky zásobují energií.“
Obilná dohoda je předmětem kritiky ze strany krajních nacionalistů, kteří požadují tvrdé vedení války. V pondělí 17. července ovšem Kreml oznámil, že ji, právě kvůli útoku na Krymský most, neprodlouží.
„Druhý faktor je vojensko-technický,“ tvedí Viktor Alksnis. „Ruská armáda nedisponuje zbraňovými systémy, které by byly schopny úspěšně bojovat proti poloponorným kamikadze-dronům. V průběhu největší deindustrializace v dějinách světa za posledních 30 let byly záměrně zničeny stovky obranných podniků a výzkumných ústavů. V důsledku toho byly ztraceny tisíce technologií a naše zaostávání za vyspělými zeměmi je v tomto ohledu již několik desítek let.“
Autor vypočítává, že pro úspěšný boj s námořními drony je třeba je včas odhalit pomocí kosmického a leteckého technického průzkumu, ale Rusko takové prostředky nemá. Kosmických prostředků má země málo a ruské námořní letectvo není schopno zajistit nepřetržité hlídkování vzdušného prostoru nad Černým mořem protiponorkovými hlídkovými letouny s moderními radarovými prostředky.
„Podle otevřených zdrojů máme v severní a tichomořské flotile pouze 22 zastaralých protiponorkových letounů Il-38 a asi 20 letounů Tu-142. Všechny svými taktickými a technickými vlastnostmi neodpovídají dnešním požadavkům a jsou výrazně horší než moderní americké protiponorkové letouny Boeing P-8 Poseidon, kterých mají jen USA 128 a desítky jejich spojenci. Navíc není známo, zda zastaralé radarové vybavení našich Il-38 a Tu-142 bude schopno účinně odhalit malé poloponorné bezpilotní kamikadze-drony. Dodávka nových protiponorkových letounů ruské armádě se ani neplánuje.“
Rusko má k dispozici jen devět zastaralých letadel dálkové radarové detekce a kontroly. Pak už zbývají jen pasivní prostředky ochrany mostu a jejich budování se také zanedbalo.
„Zbývají pouze pasivní prostředky boje: přehrazení Kerčského průlivu zátarasy z bójí, které se osvědčily již za první světové války v boji proti ponorkám. Soudě podle dnešního útoku v Kerčském průlivu chybějí. Proč?“ ptá se Alksnis.
Nakonec vinu přičítá nejvyššímu ruskému vedení.
„Jsem si jist, že se nyní mezi mými čtenáři najde mnoho těch, kteří si začnou klást otázku: ‚Co s tím má společného Putin?‘ Doufám, že většina si takovou otázku klást nebude.“