O vstupu Pirátské strany do vznikající vlády pod vedením Petra Fialy bude definitivně jasno až teprve ve chvíli, kdy se dohodne konkrétní podoba kabinetu a koaliční smlouva, a celostátní fórum Pirátů s vládním angažmá pirátské partaje vysloví souhlas. Do té doby se stále ještě může stát, že strana Ivana Bartoše ve formující se vládě nebude. Přitom platí, že vedení Pirátů a jejich předseda mají o vládní účasti zcela jasno, což ale poněkud zatemňují v Lidových novinách, kde spory a nejasnosti kolem Pirátské strany poněkud zveličují.
Na otázku, zda bude chtít šéf Pirátů Bartoš pokračovat v čele strany a obhajovat funkci předsedy na celostátním fóru v lednu, v rozhovoru CNN Prima NEWS odpověděl: „Novináři se mě po volbách ptali na legitimitu pokračování v čele Pirátské strany. Řekl jsem, že přebírám zodpovědnost za výsledek. Na pirátském fóru se objevil podnět k mému odvolání, ale 90 procent hlasujících straníků se vyslovilo proti. Zásadní bude společné hlasování o vládě, soustředím se teď na vyjednávání. V lednu se bude hodnotit celá situace, bude hotová analýza o kampani. Vodítkem pro mě budou i nominace. Zatím důvěru cítím. Pokud tam ta vůle bude, post předsedy se pokusím obhájit.“
Hlasování Pirátů o vstupu do vlády bude skutečně klíčové. Z toho, co říká Ivan Bartoš, je zjevné, že aktuálně usiluje o vyjednání takové podoby pirátské vládní účasti, aby členská základna Pirátů s vládním angažmá souhlasila. Pokud se tak nestane, zřejmě to z velké části ovlivní i další budoucnost Bartoše v čele Pirátské strany, respektive i jeho odhodlání se o post stranického předsedy znovu ucházet.
Stěžejní momenty jsou tedy dva. Co se vyjednávacímu týmu Pirátů podaří dohodnout a zda dojednaný výsledek členy strany přesvědčí, aby s vládním angažmá vyjádřili svůj souhlas. V tomto smyslu bude bezesporu důležité, kolik členů vlády bude nakonec Bartošova strana ve vznikajícím kabinetu mít. Je celkem zajímavé a vypovídající, jak celou situaci popisuje například vedoucí rubriky Názory v Lidových novinách Martin Zvěřina.
„Pro Piráty je samozřejmě nepříjemné se s výsledkem voleb smířit, racionálně jej analyzovat a hladce vstoupit do vlády v roli trpaslíka. Z mnoha hledisek by se jim přitom vyplatilo zůstat v opozici. Nicméně před volbami se společně před voliči dušovali, že koalice PirSTAN je na čtyři roky a spolupráce je nezrušitelná. Splní tedy slib? Snad se to dozvíme v úterý. Problém je zatím jediný, Piráti se nedokázali vyjádřit jasně a srozumitelně, zda ve vládě vůbec chtějí být,“ píše ve svém komentáři s názvem Koaliční mráčky a podtitulkem: Piráti se musí rozhodnout, čím chtějí být Zvěřina.
Celkem pochopitelná situace
Platí výše uvedené, vedení Pirátské strany říká naprosto jednoznačně, že Piráti ve vládě být chtějí, ale definitivní rozhodnutí je na členské základně, pro kterou samozřejmě bude stěžejní, za jakých podmínek by partaj do vlády případně vstoupila.
Taková jsou zkrátka vnitrostranická pravidla Pirátské strany a vůbec není pravda to, že by se Piráti nedokázali vyjádřit jasně a srozumitelně. Stačí si poslechnout, co stále dokola opakuje Ivan Bartoš. Jen poslední slovo budou mít členové strany, kterých se ještě nikdo na nic neptal, ale jejich chvíle přijde.
Pro Martina Zvěřinu je ovšem důležitější to, že povolební vyjednávání údajně drhne: „První neshoda je jen mráčkem na blankytném nebi vítězství koalice koalic a nemusí znamenat vůbec nic. Ovšem způsob jejího řešení může dost napovědět,“ zdůrazňuje s odkazem na to, že Starostům prý dochází trpělivost s Piráty.
Jak se celá věc asi může vyřešit? Seznam Zprávy rovněž informovaly o tom, že podle jejich zdrojů Starostům postupně dochází trpělivost, neboť vyjednavači Pirátů neustále mění svá stanoviska. Tato situace ale je celkem logická. Pirátští vyjednavači jsou pod velkým tlakem členské základny – když nevyjednají, co si přeje, může jim celou vládní účast hodit na hlavu, ale co si vlastně členové strany přejí?
Jinými slovy to potvrzuje i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, když v sobotním rozhovoru pro deník Právo uvedla: „Pnutí, které je v Pirátské straně a které je pochopitelné, nás netěší, protože se projevuje už teď při jednání o vládě.“
Jenže tohle celé je problém, který si v první řadě musí vyřešit sami Piráti. Na zbytku formující se vládní koalice je snad jenom to, nakolik vstřícní a trpěliví ve vztahu k Pirátům budou, ale ani z toho se nedá vyvozovat nic dalekosáhlého, jak naznačuje Martin Zvěřina, protože stejně nakonec rozhodne celostátní pirátské fórum.