Elon Musk loni vypnutím své satelitní sítě Starlink zmařil ukrajinskou misi, jejímž cílem bylo vyřadit ruské válečné lodě kotvící v anektovaném Sevastopolu. Jde o lodě, z nichž jsou vypouštěny řízené střely na Oděsu, Mykolajiv a mnoho dalších rušných a krásných ukrajinských měst. Tento Muskův krok vyvolává otázky, jakou moc dnes mají magnáti velkých společností.
Jade McGlynnová na serveru The Moscow Times uvádí ve své úvaze o Muskově moci nejdřív historický citát.
„‚Charita je chladná šedá věc bez lásky. Pokud chce bohatý člověk pomoci chudým, měl by ochotně platit daně, a ne rozdávat peníze z rozmaru.‘ Tato slova bývají připisována britskému poválečnému labouristickému premiérovi Clementu Attleemu, který položil základy bezpečnosti britského lidu prostřednictvím sociálního státu a založením NATO. Chtěl tím říci, že filantropie je nespolehlivá záchranná síť. ‚Dobročinnost‘ Elona Muska vůči Ukrajině tato rizika ztělesňuje,“ píše McGlynnová a zmiňuje ono vypnutí Starlinku.
Dále vysvětluje, proč hlavní znepokojení podle ní nevzbuzuje sám Musk.
„Muskovo rozhodnutí, na což má jako soukromá osoba a majitel společnosti Starlink právo, není tím nejvíce pobuřujícím prvkem. Je to spíše skutečnost, že Ukrajina byla ponechána v závislosti na rozmarech jednoho člověka a na tom, co vnímá (nebo je přesvědčen, že vnímá) jako správné, nebo špatné. Navíc Musk by neměl mít takovou moc nad průběhem války. Pokud ji má, pak je problém v interakci mezi západním kapitalismem a národní bezpečností a ve váhavé reakci Západu na ruskou válku na Ukrajině,“ konstatuje autorka.
Kreml v ultimátu z prosince 2021 ukazuje, že válka je součástí širší ruské strategie, jejímž cílem je nastolit plnou kontrolu nad Ukrajinou a jejími obyvateli s cílem zajistit si roli velmoci s vymezenou sférou vlivu v multipolárnějším mezinárodním uspořádání.
„Nebezpečí se nedá zadržet uvnitř Ukrajiny. Je absurdní, že po osmnácti měsících války, která bude dlouhá, zůstávají obchodní zájmy a politické rozmary jednoho podnikatele tak vlivné. Když jste v nebezpečí, potřebujete funkční, strategickou záchrannou síť, ne naději, že se nad vámi nějaký boháč slituje,“ usuzuje na závěr autorka.
Podle McGlynnové je v zájmu všech Evropanů, aby Ukrajina co nejdřív zvítězila a Západ si mohl dovolit „luxus“ odklonit kapitál na vyzbrojení Ukrajiny a záchranu jejího lidu.