Hradní koalice si usnadnila atak do státní správy. Přijatá změna služebního zákona umožňuje snadnější vyhazovy úředníků na vedoucích místech, což bývalo považováno za projev korupčního systému. Premiér Babiš to odmítá a tvrdí, že jeho vláda je úřednická. Zaskočil tím i Jana Hamáčka.
[ctete postid=“231823″ title=“Hrubý nátlak na Nevtípila. GIBS ho prověřuje v kauze, která už jednou byla odložena“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Nevtípil-Čapák-385×230.jpeg“ excerpt=“Vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil se octl pod hrubým nátlakem. GIBS prověřuje “ permalink=“http://forum24.cz/hruby-natlak-na-nevtipila-gibs-ho-proveruje-v-kauze-ktera-uz-jednou-byla-odlozena/“]231823[/ctete]
Středa 23. ledna se stala bez nadsázky černým dnem pro českou demokracii. O tom svědčilo nejen dění v poslanecké sněmovně, ale i zveřejnění informací o stupňujícím se nátlaku Babišovy GIBS na vyšetřovatele Čapího hnízda. Koalice ANO, ČSSD, KSČM a SPD, kterou lze ztotožnit s družinou podporovatelů prezidenta Zemana, naplno projevila svoji sílu. Pro budoucí vývoj právního státu z toho nekouká nic dobrého.
Černý den
Hradní koalice nejprve podpořila zlodějinu KSČM v podobě retroaktivního zdanění církevních restitucí, což je v rozporu s uzavřenými smlouvami se státem, ale zjevně i s ústavním pořádkem. To ovšem zemanovsko-babišovký blok nezajímá, protože jen prvoplánově nahání laciné politické body.
Stejná sestava poté podpořila destrukci služebního zákona. Tato věc je o to pikantnější, že hnutí ANO a ČSSD bourá konstrukci, kterou samy s velkou slávou před několika lety prosadily. Kdo by se tehdy stavěl proti, byl by označen za korupčníka tradičních stran.
Tehdy byl ve zhysterizované atmosféře označován za klíčovou protikorupční normu, která odpolitizuje státní správu a bez jejíhož přijetí by České republice hrozilo zastavení miliardových dotací. Ani jedno z toho nebyla pravda.
Šlo pouze o nemístné vydírání, na kterém se podíleli i naivní aktivisté z Rekonstrukce státu s cílem zabetonovat na úřadech exponenty tehdejší vládní koalice. To bylo ostatně známo už tehdy. Dnes se naplno projevuje, že služební zákon byl brán vážně jen do té míry, dokud nebude oligarchovi překážet v záměru pořídit si poslušnější státní správu.
Snadnější vyhazovy
V čem je změna zákona problematická? Zjednodušené řečeno umožní ministrům snadnější vyhazovy nejen státních tajemníků, ale změnou pravidel hodnocení i vedoucích pracovníků na nižších pozicích, kam bude možné snadněji dosadit spřízněné figury i mimo státní správu. Je to návrat k systému, který byl samotným hnutím ANO démonizován jako výkladní skříň „matrixu“.
Dnes je všechno jinak. Premiér Babiš se při emotivní obhajobě této, v duchu tehdejší rétoriky „prokorupční“ podoby zákona, už tradičně dopustil řady demagogických výroků a argumentačních faulů.
„My jsme úřednická vláda! My jsme to hnutí, které depolitizovalo státní správu, protože máme ve vládě úředníky,“ zvyšoval hlas premiér na kritiky z řad opozice, že chce vláda znovu politizovat státní správu. „To je vaše DNA narvat si svoje kámoše do státní správy, to je vaše DNA! V tom jste vyrostly – tradiční demokratické strany! Nikdo nechce dělat žádné čistky, my to neděláme!“
Babišova DNA
Bohužel opět nemluvil pravdu. Čistek ve státní správě a v bezpečnostních složkách, což už začíná nést ovoce, předvedly obě Babišovy vlády do této doby bezpočet, a teď se změnou služebního zákona uvolní prostor pro další.
Už dnes výměny v podnicích s účastí státu zafungovaly. Například v akciové společnosti Čepro pod Ministerstvem financí se zdvojnásobily dodávky bionafty firem z holdingu Agrofert. Dnes má jeho formálně skrytý majitel snadnější kontrolu nad dotačními penězovody, a to je zase Babišova DNA.
Šéfovi hnutí ANO šlo při těchto čistkách jistě v první řadě o to, aby byly dosazovány jemu lojálnější postavy, které budou efektivněji hájit jeho zájmy. Jestli přitom jsou nebo nejsou členem hnutí ANO, je naprosto vedlejší. Naplno fungují známosti, byznysové vazby, předem rozhodnutá „výběrová řízení“.
Zaskočený „úředník“ Hamáček
„Já se necítím jako ministr úřednické vlády, to si s panem premiérem budeme muset ještě vyjasnit,“ reagoval zjevně zaskočený ministr vnitra a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček, který byl náhle pasován na pouhého úředníka Babišova kabinetu. Jinak se ovšem se změnou zákona ztotožnil a nevidí v něm žádná rizika.
Šéf hnutí ANO se ovšem neuřekl, myslí svoje výroky o nepolitické úřednické vládě vážně. V jeho pojetí nejsou členové vlády politiky, ale loajálními zaměstnanci, které může kdykoli vyměnit. Čím silnější politik s vlastním názorem se vedle něj pohybuje, tím hůře. V hnutí ANO to funguje stoprocentně, protože řada mediálně známějších osobností už odešla, a nahradily je snadno zaměnitelné šedé loutky.
Babišovo firemní vidění světa degraduje politiku na bezhodnotovou, bezkoncepční, bezskrupulózní a současně populistickou operativu, taženou vyfabrikovaným marketingem.
Přínos úředníků?
Jakým přínosem pro tuto zemi je „úředník“ Dan Ťok, nejhorší ministr dopravy v polistopadové historii? Jak se zapsala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, které hrozí trestní stíhání?
[ctete postid=“231715″ title=“Hradní koalice Mynáře podržela aneb Jak Zeman lobbuje za zrušení „lex Babiš““ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Mynář-Zeman-385×230.jpeg“ excerpt=“Hradní koalice ANO, ČSSD, KSČM a SPD podržela kancléře Mynáře, když ve sněmovně “ permalink=“http://forum24.cz/hradni-koalice-mynare-podrzela-aneb-jak-zeman-lobbuje-za-zruseni-lex-babis/“]231715[/ctete]
A za co lze vděčit třeba „úřednické“ ministryni financí Aleně Schillerové, jež za sebou zanechá represivní a profízlovaný státní aparát a navždy bude spojena s EET a likvidačními zajišťovacími příkazy?
Samotný Hamáček do této nevýrazné „úřednické“ linie zapadá velmi dobře. Stejně jako jeho kolegové – lobbistický ministr zemědělství Miroslav Toman, hájící zájmy velkých korporací, nebo ministr kultury Antonín Staněk, který se zatím zviditelnil pouze účastí na křtu proticírkevního pamfletu Miroslava Grebeníčka.
„My jsme hnutí, které to odpolitizovalo, a to, co tady předvádíte, je skutečně směšné!“ křičí dnes premiér Babiš na opozici. „My chceme mít ve státní správě kvalitní úředníky,“ dodává, ale z výše uvedených důvodů se mu věřit nedá.
Zatím totiž žádné nepředvedl a do státních struktur dnes pronikají jen ti, kteří mají jedno společné poznávací znamení: Bezpáteřnou loajalitu.