I když se řada podnikatelů a firem stále snaží vzpamatovat z ran, které jejich byznysu zasadila pandemie koronaviru, podle statistiky se paradoxně českým zaměstnancům daří finančně nadmíru dobře. Podle čerstvých dat totiž mzdy ve druhém čtvrtletí letošního roku v meziročním srovnání rostly nejrychleji v historii. A stojí za tím právě covid-19.
„Mzdy očištěné o inflaci rostly letos v ČR ve druhém čtvrtletí meziročně nejvýrazněji za celou historii publikované časové řady, tj. od roku 1997. Růst reálné mzdy představoval letos od dubna do června meziročně 8,2 procenta. Došlo tak k překonání dosavadního rekordu z třetího čtvrtletí roku 1999, kdy reálná mzda rostla meziročně o 7,6 procenta,“ uvádí ekonom Lukáš Kovanda.
Co za dosud ojedinělým „skokem“ stojí? Kovanda má jasno. „Důvodem enormního a zcela ojedinělého růstu mezd v ČR jsou mimořádné covidové odměny zdravotníkům. Ty byly vypláceny právě letos ve druhém čtvrtletí. Způsobily nárůst průměrné mzdy meziročně o bezprecedentní sumu takřka 3 900 korun,“ upozornil Kovanda. Nominální mzda (neočištěná) o inflaci tak ve druhém kvartálu poskočila vzhůru dokonce o 11,3 procenta. Ekonom ovšem varoval, že růst za celý letošní rok bude výrazně nižší – přibližně na úrovni čtyř procent.
Kovanda zároveň zmínil, že lékaři ve státních službách (například ve fakultních nemocnicích) na tom jsou finančně dobře už několik let, bez ohledu na nedávno vyplácené covidové odměny. „Průměrný měsíční plat lékaře ve státní sféře v letech 2018 až 2020 stoupl o zhruba 15 tisíc korun. Průměrná mzda lékaře v soukromých zdravotnických zařízeních, mezi něž se počítají i krajské a městské nemocnice mající formu akciové společnosti, stoupla jen zhruba o poloviční částku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu,“ nechal se slyšet ekonom.
Jedním dechem ovšem dodal, že i když je letošek prvním rokem, kdy se průměrný hrubý plat této skupiny lékařů přehoupl přes hranici 100 tisíc, vděčí za to doktoři zpravidla různým příplatkům za práci přesčas či o víkendech.