Na facebooku protirouškaři zveřejnili adresu doktora Kubka a vyzývají k násilí

Demonstrace proti vládním nařízením 18. 10. 2020 (ilustrační foto)  (Alena Spálenská)

Demonstrace proti vládním nařízením 18. 10. 2020 (ilustrační foto) | FOTO: Alena Spálenská

Sestavování nové vlády tiká budík a je v celospolečenském zájmu, aby se zformovala a začala fungovat co nejdříve. Babišovo vedení země zcela ignorovalo rostoucí napětí ve společnosti a vzrůst ochoty davu k násilí. Za Babišovy vlády nebyli dostatečně důrazně ani rozehnáni protirouškoví demonstranti, co fyzicky napadali policisty a snažili se probojovat do Sněmovní ulice, kde sídlí Parlament ČR. Nová vláda má aktuální úkol – tenhle rozjetý vlak nenávisti zastavit a jeho strojvedoucí nechat nějakou dobu přemýšlet o nepřijatelnosti výzev k násilí v cele.

Veřejné hony na „nepřátele režimu“ patří k oblíbeným metodám všech totalit. Nalezli bychom velmi dobré příklady v nacistické i komunistické totalitě. Ostatně – starší čtenáři pamatují, jak stranický tisk za komunismu referoval, že chartisty „náš lid nazval chátrou“. A ti o trochu mladší zase pamatují, jak po nenávistném článku „Nová vlna se starým obsahem“ zakázali v osmdesátých letech řadu kapel. Protirouškaři to dotáhli dál než komunisté a blíží se k poměrům ve Rwandě za genocidy. Tam zveřejňovalo adresy „nepřátel“ rádio – a dav s mačetami ty „nepřátele“ následně zmasakroval. Dnešní protirouškaři zveřejňují adresy svých „nepřátel“ na facebooku, za laskavého přimhouření oka kontrolních mechanismů této vysoce etické firmy (je myšleno sarkasticky).

()

Česká Ovce

Facebook formálně (aby se neřeklo) zakazuje falešné účty, v realitě je však toleruje. Jeho umělá inteligence na vyhledávání podobných účtů není nastavená – stejně jako na nacistickou propagandu. Podobně jako níže uvedený příklad z účtu „Česká Ovce,“ facebook také dva roky toleroval, že měl jakýsi zedník místo profilové fotografie znak Waffen SS Tottenkopf.

Anonýmek z profilu Česká Ovce napsal: „Tak nevím, o co jde jen sdílím. Pán asi nemůže najít holku, protože nemá hygienické návyky nebo tak. Čím více toto budete sdílet tím je větší šance, že se s nějakou dá dohromady. Pomáháme si.“

Fotografie domu, přikreslená šipka ke konkrétnímu oknu, a text: „Tady bydlí to prase Milan Kubek. Horní okna zleva!! (Adresa, a čtyři vykřičníky.) Tak kdyby měl někdo zájem.“

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Reakce na tuto otevřenou výzvu k násilí proti prezidentovi České lékařské komory je hodna národa, kde tři z deseti dospělých odmítají očkování. A samozřejmě – většina postů je vedena z anonymních účtů.

Hovoří lid

Bureš Koblihový: Miluju tvojí satiru. Je dobrý vědět, kam si dojdeme pro jídlo, až budeme mít hlad.

Sonia Kosmická: Je třeba si zapamatovat každého, kdo se jak a kdy choval a doufat, že přijde doba, kdy budou tito lidé postaveni před tribunály. Můžeme se upřímně přát, aby všichni ti Kubkové, Vojtěchové, Prymulové a Hořejší, Chlíbkové, Maďarové a Svrčinové trávili zbytek života za mřížemi. To se asi bohužel nestane a za to, co za svou špinavou práci dostali, budou i po případném zmizení covidu žít spokojeně do konce života. Bohužel dokázali probudit strach a nenávist i mezi lidmi, což už občas skončilo napadáním těch, kteří nejsou označeni rouškou či respirátorem. Davová psychóza podporovaná médii a politiky už nese své ovoce a je třeba počítat s tím, že bude docházet k násilí.

Martin Červený: Veřejnost má právo vědět kde bydlí nebezpečný člověk. Lidé pro něho přijdou, až dojde trpělivost. Ten bude kvičet!

Občas se ozve někdo, kdo považuje zveřejňování adres lidí s výzvami k násilí proti nim za nepřijatelné.

Alena Leja: Nahlášeno.

Martin Červený: Toto je odporné, jak se udavači ještě chlubí tím že udávají. To je jako za války když udávali Židy Gestapu. Odporné jednání a oni se tím ještě chlubí. Je mi z takových lidí špatně.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Tomas Horehled: Tupé ovce bonzácké, učte se chodit kanálama. Špíny. Vašemu teroru je konec. Bastardi. Budete souzení a odsouzení.

Martin Červený: Zde nikdo nikomu žádným násilím nehrozí. Jen spravedlivými soudy. I ten novinář Etzler musí k soudu za své nacistické výroky. Je nutno dostat tam i Prymulu, Babiše, Kubka, Vojtěcha a další zločince.

Mlčení anonymních jehňátek

Obeslal jsem anonymy několika dotazy:

– Uvědomujete si, že založením anonymního účtu porušujete pravidla Facebooku?

– Proč to děláte?

– Chápete, že pro Policii ČR a Facebook anonymní nejste?

– Chápete, že zveřejnit post podobný tomu, který jste zveřejnil, znamená vyzývání k násilí proti konkrétní osobě, což je v ČR trestné?

Jan Křesadlo. (cs.wikipedia.org)

Samozřejmě, nikdo z těch hrdinů neodpověděl. Odpovědět by ale měl – ihned, jak bude jmenován – ministr vnitra. Po výměně lidí z Babišova vedení země je chlév, který zde po ANO a Agrofertu zůstane, nutno vyčistit a vydezinfikovat. A to nejen od dotačních zlodějin a šméček provázející Babišovo vládnutí, ale i od zcela zásadně negativních společenských jevů, které vláda vládce Čapáku neměla čas řešit. Museli se věnovat dotacím pro surikaty, takže se dá jejich nečinnost chápat. Nová vláda by však měla pochopit, že vlna agresivity, nenávisti a výzev k násilí, které Babišovi úředníci nechali rozjet jako vlak, je celospolečensky nebezpečná. A že – pokud nebudou co nejrychleji hlasatelé výzev k násilí postaveni před soud – to násilí přeteče ze světa facebooku do světa reálného.

Velmi důležitým úkolem pak samozřejmě bude zkrotit samotný facebook, který proti nenávisti a výzvám k násilí zjevně téměř nic nedělá. Ten post s adresou doktora Kubka nahlásily ode dnešního rána desítky lidí včetně mne. Facebook nereaguje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]