Na frontě leží stovky mrtvých těl. Ruští vojáci je používají jako štíty před ukrajinskou palbou, tvrdí šéf rozvědky

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov (Ministerstvo obrany Ukrajiny / se souhlasem)

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov | FOTO: Ministerstvo obrany Ukrajiny / se souhlasem

Boje na Ukrajině pokračují i přes Putinův pokus o 36hodinové jednostranné příměří. Okupovaná země totiž nechtěla připustit, aby Rusko využilo klidu zbraní k doplnění výzbroje, munice a dalších zásob. Proto i v pátek létaly rakety z pozic obou armád. Nejintenzivnější střety probíhají v Bachmutu na východě Ukrajiny.

Střety v Bachmutu jsou skutečným zápasem o holý život. Podle slov šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanova, který 800 kilometrů dlouhou frontu navštívil v prosinci, se válka protáhne minimálně o několik měsíců. Nejprudší boje se podle zprávy deníku The Guardian očekávají v březnu, na který Ukrajina plánuje velkou protiofenzivu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Budanov se také podělil o zážitky, na které údajně v životě nezapomene. „Vojáci mi ukázali úsek, kde se hromadí mrtvá těla. Jsou jich tam stovky. Jen tak hnijí na otevřeném poli,“ popsal šéf rozvědky. „Místy jsou navršena na jiných tělech jako provizorní hradby. Když ruské jednotky na tomto poli útočí, používají těla svých kamarádů jako krytí, jako štít,“ dodal.

Budanov uvedl, že největší boje předpokládá na jaře, kdy podle něj dojde k dalšímu osvobozování území, které „způsobí Ruské federaci konečné porážky, od Krymu po Donbas“. Ukrajinská hranice se prý vrátí tam, kde byla v roce 1991. 

Bachmut zajímá šéfa wagnerovců

Velitel ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny, miliardář Jevgenij Prigožin, prahne po zisku soli a sádrovce z dolů v okolí ukrajinského Bachmutu. To mu podle zástupce Bílého domu citovaného agenturou Reuters dodává motivaci o město bojovat.

„Existují náznaky, že za Prigožinovou posedlostí Bachmutem jsou finanční motivace,“ uvedl nejmenovaný zástupce.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg  (Severoatlantická aliance / se souhlasem)

Spojené státy americké ruské žoldnéře již dříve obvinily ze zneužívání přírodních zdrojů ve Středoafrické republice, Mali, Súdánu i jinde s účelem pomoci Moskvě financovat válku na Ukrajině. Moskva to odmítla a označila za „protiruskou zlost“.

Ze svých 50 tisíců žoldnéřů Wagnerova skupina ztratila 4100, dalších 10 tisíc bylo zraněno, včetně asi tisíce zabitých mezi koncem listopadu a začátkem prosince v okolí Bachmutu, uvádí Reuters. Spojené státy v prosinci upozornily, že Moskva na wagnerovce spoléhá v konfliktu na Ukrajině stále více. Minulý měsíc podle Bílého domu skupina převzala dodávku zbraní ze Severní Koreje, kterými podpořila ruské jednotky na Ukrajině.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články