Přidáváním penzistům před volbami se nedá nic zkazit, ví to předseda hnutí ANO Andrej Babiš a stejně tak i šéf sociální demokracie Jan Hamáček. Proto se aktuálně předhánějí, kdo důchodcům přilepší více. Osudy těch, kteří do penze půjdou teprve v následujících desetiletích, je už ovšem tolik nezajímají. To je přece ještě daleko, kdežto krajské volby jsou za rohem a ty do Poslanecké sněmovny jsou již příští rok.
Premiér Andrej Babiš se o víkendu nechal slyšet, že příští rok by se důchody v průměru mohly zvýšit o 1000 korun. Ve středu pak pro Právo uvedl, že růst penzí je pro hnutí ANO priorita a senioři by měli dostat přidáno „pořádně“. Přiklonil se k nejvyššímu možnému navýšení důchodů, ale konkrétní částku říct nechtěl. Vicepremiér Jan Hamáček s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou v úterý pro změnu zveřejnily v Právu text, ve kterém navrhli navýšit důchody buď o 300, nebo 400 korun měsíčně nad zákonnou valorizaci, případně vyplatit penzistům jednorázový příspěvek ve výši několika tisíc korun.
„Pokud ale platí, že vyspělost každé společnosti je odvozená od péče o slabé, máme před sebou jeden velký dluh: 2,4 milionu starobních důchodců. Když jsme mysleli na záchranu ekonomiky, oni trpělivě snášeli velké riziko onemocnění, odloučení od blízkých a nakonec i zvýšené náklady na život. A zatímco my všichni v produktivním věku jsme měli možnost si přivydělat či naopak ušetřit, u důchodců to bylo v zásadě vyloučené, protože šetřit nebylo z čeho a porušení izolace doslova smrtelným riskem. K tomu si připočtěme růst cen základních potravin, který koronakrizi doprovází a hned tak neskončí, a je jasné, že nyní je řada na seniorech,“ poukazuje Hamáček s Maláčovou.
Ne, že by na tom nebyl ždibec pravdy. Na penzisty, kteří jsou zapojeni do ekonomiky a z různých důvodů si přivydělávají, ale zůstali doma kvůli koronavirovým opatřením nebo z důvodu opatrnosti, by však měla myslet podpora doprovázející omezení ekonomického provozu, tak jako myslela na OSVČ a další skupiny obyvatel. A co se týče zmiňovaného navýšení cen potravin, to by právě měla pokrýt ona zákonná valorizace, která by podle ČSSD měla příští rok dosáhnout průměrně 840 korun měsíčně.
Lichocení a podkuřování
Další věc je, že penzisté sice stále nemají kdovíjak vysoké důchody, jejich výhoda ovšem spočívá v tom, že mají v podstatě zaručený příjem a zároveň i jistotu, že bude pravidelně každý rok nějakým způsobem růst vzhledem k zákonné valorizaci. Ta sice nemusí být vždy nějak závratně vysoká, ale nemůže se jim stát, že by se jim příjmy propadly, což se samozřejmě zaměstnanců či podnikatelů netýká a ani inflaci jim nikdo do výše příjmů automaticky nezapočítává.
Je jasné, že penzisté jsou skupina, kterou by rádi sociální demokraté Andreji Babišovi a hnutí ANO přebrali, a je očividné, že se o to snaží, co můžou. Patrné je to i z toho, jak jim Hamáček s Maláčovou usilovně podkuřují a snaží se jim vlichotit.
„Pro seniory, kteří celý život dřeli, představuje důchod jediný zdroj příjmů a jen hrstka z nich má takové štěstí, aby si mohla přilepšit z rodinného jmění. Penzisté si už nárok na důstojný život v důchodu předplatili, teď právem spoléhají na společnost a my je nyní nemůžeme nechat na holičkách. Protože jejich důchod není darem vlády, která jim velkomyslně pošle peníze, které někde ‚zbydou‘. Je to naopak jedna z klíčových povinností státu, zajistit důstojný život těm, kteří zemi budovali, živili a průběžně nám ji předávají do správy,“ zdůrazňuje předseda a místopředsedkyně sociálně-demokratické partaje.
Nesystémové přidávání
Skutečnost je ale opět poněkud složitější. Ideální by bylo vzhledem k tomu, že máme průběžný důchodový systém, aby výše penzí byla přímo navázaná na výkon ekonomiky, takže pokud se hospodářství daří, rostou mzdy a zvyšuje se také inflace, je to poznat i na důchodech. A v případě, že se tak neděje, nemusí penze rovnou klesat, neměly by však ani růst. Toho by se právě mělo dosáhnout zákonnou valorizací.
Hnutí ANO a stejně tak sociální demokraté ovšem stále pokukují po zvyšování penzí nad její rámec, což není úplně systémové a oprávněně to vzbuzuje podezření, že jde o předvolební dárky. Zkrátka výše důchodů by měla být nastavená dlouhodobě a nemělo by se do ní neustále sahat jednorázovými zásahy.
Navíc v případě ekonomické krize jsou na tom penzisté ve výsledku lépe, než jiné skupiny obyvatel, protože důchod jim nikdo nevezme, ani nesníží. Takže ani argument směřující k tomu, jak je penzistům třeba posílat peníze v těžkých dobách, úplně neplatí. Obtížné časy jsou to především pro tu část populace, která je ekonomicky aktivní.
Předseda sociální demokracie Jan Hamáček i šéf hnutí ANO Andrej Babiš by se raději než jednorázovému a nesystémovému přidávání penzistům měli věnovat důchodové reformě, kterou přislíbili v programovém prohlášení své vlády a se kterou se zjevně v tomto volebním období zase příliš nehne. Bohužel osudy budoucích generací penzistů zjevně ani ČSSD, ani hnutí ANO nepálí tolik jako těch současných, jejichž hlasy ve volbách jsou jaksi lákavější a aktuálnější.