Minulé úterý zasahovali na středočeském krajském úřadu policisté. V kancelářích pak požadovali konkrétní dokumenty. Národní centrála proti organizovanému zločinu provedla akci kvůli smlouvám s externisty za pět milionů korun. Ti měli provádět různé nejasné aktivity, jako zkoumání hudebních festivalů, sledování činnosti ostatních krajů a jakési mediální analýzy a práce pro radu kraje.
Web Seznam zprávy píše dnes o dalších podrobnostech: „Podle aktuálního zjištění Seznamu, potvrzeného zdroji zevnitř úřadu, se policie nejvíc zajímá o tři jména. Zaprvé o hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), v jejíž kanceláři tyto smlouvy vznikly. A pak o její nejbližší spolupracovníky: o šéfa tiskového odboru Marka Rejmana a zástupce ředitele úřadu Romana Šuberta. Hejtmanka Jermanová sice žádné dokumenty v souvislosti s najímáním externistů nepodepisovala ani jejich práci nepřebírala. Úředníci Rejman a Šubert však částečně ano.“
Podle dokumentů, které Seznam získal, Šubert, zástupce šéfa úřadu pro finance, „schvaloval výkaz práce externistovi s evidenčním číslem 5678 (jména pracovníků úřad už několik měsíců tají). Tento člověk měl po celý rok 2017 smlouvu na ‚vyhodnocování akcí KÚ/CR, podpora při organizaci společenských akcí a eventů, příprava a realizace komunikačních strategií, analýza dopadů PR akcí, monitoring činnosti ostatních krajů‘. Za to bral 45 tisíc korun měsíčně. V jeho výkazu práce pak stojí, čemu se v jednotlivých měsících věnoval. V květnu strávil například 10 hodin již pověstnou analýzou hudebních festivalů nebo projektem 100 let Československa, k němuž kraj vydal speciální publikaci.“
Pak se vypočítávají další činnosti neznámých spolupracovníků. Tak například: „Externista 5642 měl na starosti ‚zajišťování monitoringu periodik vydávaných místními akčními skupinami‘ a dostal 240 tisíc. Jde o spolky, jež vytvářejí obce či podnikatelé, které se podílejí na rozdělování evropských dotací. Není jasné, co tento pracovník dělal, protože tyto skupiny buď žádné časopisy nemají, nebo se jedná jen o čtyř až šestistránkové zpravodaje vydávané amatérsky jednou či dvakrát ročně.“
Úřad Jermanové se zatím bránil monitoringy a analýzy zveřejnit, protože by tím prý porušil autorský zákon. Policisté zřejmě chtějí zjistit, jestli za vyplacené peníze někdo nějakou práci vůbec odvedl.