Ruská propaganda nemohla zabránit tomu, že obrazy obyvatel ukrajinského města Buča, kteří byli zmasakrováni ruskými vojáky, obletí celý svět. Teď stojí před Kremlem dost náročný úkol, jak celou věc „vysvětlit“. Činí tak nejprimitivnějším možným výkladem, totiž že záběry jsou falešné a pokud někde byli skutečně mrtví, jsou oběťmi ukrajinské armády.
Autorky Aljona Zadorožnaja a Darja Volkova na webu Vzgljad napsaly článek, kde tato tvrzení, která pocházejí z nejvyšších míst ruského ministerstva obrany, dále šíří.
Dočteme se tam: „Již několik dní po stažení ruských vojsk z Kyjevské oblasti šíří ukrajinská a západní média falešnou zprávu o údajném masovém vraždění civilistů ruskou armádou v Buči. Toto město se nachází severozápadně od Kyjeva. Zejména ukrajinská strana tvrdí, že dochází k masové střelbě do lidí se svázanýma rukama, znásilňování žen a rabování.
Ruské ministerstvo obrany označilo záběry za ‚další produkci kyjevského režimu pro západní média‘. Armáda zdůraznila, že všechny jednotky opustily město 30. března, a poukázala na to, že 31. března starosta Buči Anatolij Fedoruk ve svém videoposelství potvrdil, že ve městě nejsou žádní ruští vojáci, ‚ale nezmínil se ani o žádných místních obyvatelích zastřelených na ulici se svázanýma rukama‘.
‚Proto není divu, že se všechny takzvané důkazy o zločinech v Buči objevily až čtvrtý den, kdy do města přijeli příslušníci SBU a zástupci ukrajinské televize,‘ říká se v prohlášení. Poukazují také na to, že všechna těla lidí, jejichž snímky kyjevský režim zveřejnil, nebyla po nejméně čtyřech dnech ztuhlá, neměla charakteristické mrtvolné skvrny a v jejich ranách byla nekonvertovaná krev. Agentura připomněla, že jižní předměstí města bylo neustále ostřelováno ukrajinskou stranou.“
Protože ke kremelské propagandě tradičně patří nabízet více verzí s tím, že některá se nakonec „chytne“, činí tak i autorky: „Vojenský zpravodaj Alexandr Kots, který působil směrem na Kyjev, zase vyjádřil názor, že ukrajinská armáda střílela v Buči do civilistů, protože měli na rukou bílé pásky, které sloužily jako identifikační znak pro civilisty v době přítomnosti ruských vojsk.“
Pak se tam vyjmenovávají další údajné ukrajinské lži: „Jak upozorňují ruští experti, Buča je jen další epizodou seriálu, který Zelenského tým natočil, aby neztratil podporu na Západě. Předtím jsme byli svědky bezskrupulózně lživé historky s ‚ruskou lodí‘ u Hadího ostrova, ‚úderů‘ na Babí Jar v Kyjevě, ‚útoků‘ na porodnici a divadelní sál v Mariupolu, mýtu o ‚kyjevském duchovi‘ a mnoha dalších.“
To je další známý trik, smíchat několik věcí dohromady, aby byla poškozena pověst protivníka. Pokud jde o Hadí ostrov, podle prvních zpráv se skutečně zdálo, že ukrajinští vojáci, kteří tam byli umístěni, zahynuli. Později se ukázalo, že nikoli. Ukrajina nemá problém o tom mluvit. Jeden z těch vojáků, který se dostal zpět v rámci výměny zajatců, se objevil v médiích. Kde je jaký fake? Postava pilota nazývaná „duch Kyjeva“ připomíná jakousi městskou legendu, která nemá nic společného s nějakým oficiálním zpravodajstvím. Blíže se k tomu můžeme dočíst:
„Počítačově generované záběry souboje a sestřelení letounu, v nichž vystupuje Kyjevský přízrak, byly vytvořeny ve videohře Digital Combat Simulator v roce 2013 a nahrány uživatelem YouTube. Nahrávající v popisu otevřeně uvedl, že záběry nejsou skutečné a jsou pouze poctou Duchovi z Kyjeva, ať už skutečnému, nebo falešnému, aby pokračoval v boji. Video bylo také sdíleno oficiálním twitterovým účtem Ozbrojených sil Ukrajiny. Video bylo poté nahráno na twitter a široce se rozšířilo, přičemž web Snopes objasnil, že se jedná o přiznanou simulaci, která byla při sdílení dalšími stránkami nesprávně označena za reálné záběry.“
Vyvracet ruské nesmysly o bombardování divadla a porodnice nemá žádný smysl. Nesčetné televizní štáby a novináři z celého světa sledují situaci na Ukrajině v živém čase. Tvrzení o tom, kde všude se údajně ukrývá Azov, jsou směšné už tím, že by Azov zřejmě musel být v ohromné síle a na mnoha místech. Pak je otázka, proč by se tento oddíl nevěnoval boji s ruskou armádou, když je těch mužů tolik.
„Je zcela zřejmé, že dnes probíhá celá informační válka proti Rusku. Pro toho, kdo chce situaci pochopit, jsou však lži zřejmé,“ řekl listu VZGLJAD člen ruské Veřejné komory Maxim Grigorjev. Podle něj „falešný stroj“ v současné době teprve začíná fungovat, ale první výsledky jsou již vidět.
První výsledky jsou vidět, ale jde o ruský stroj na lži. Začalo to tvrzeními po roce 2014, že na východní Ukrajině nejsou žádní ruští vojáci. Pak že Rusko nemá nic společného se systémem BUK, který sestřelil nad Ukrajinou malajsijské civilní letadlo. Obě lži byly mnohokrát vyvráceny. Největší lež pochází z poslední doby. Od podzimu ruské vedení tvrdilo, že Rusko nechystá vpád na Ukrajinu, že jeho vojáci jsou jen na cvičení a už se stahují. Takto lhali do posledních hodin, načež provedli invazi.
Ale zpět k městu Buča. Newsweek ve svém factchecku píše: „I když je obtížné stanovit přesnou chronologii událostí, které vedly ke stažení Rusů z oblasti, důkazy naznačují, že ruské síly opustily město někdy mezi 31. březnem a 2. dubnem, několik dní poté, co ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ‚přeorientovává speciální vojenskou operaci‘ na oblast Donbasu a stahuje vojáky z Kyjevské oblasti. Příspěvky ukrajinských vojáků bojujících za znovudobytí okupovaných území, včetně Buče a Irpině, uváděly, že 31. března začalo platit předběžné příměří, ačkoli městská rada 1. dubna ráno vydala varování, že návrat civilistů ještě není bezpečný, protože se v něm stále mohou nacházet ruské jednotky a jeho části mohou být zaminovány.
Na videozáznamech zveřejněných již 1. dubna večer je vidět, jak ukrajinské síly vyklízejí ulice města a komentují devastaci v okolí. Newsweek se obrátil na Státní službu Ukrajiny pro mimořádné situace s žádostí o upřesnění časového sledu událostí. Zdá se, že tyto záběry jsou v rozporu se zavádějícím vyprávěním, podle něhož časový odstup mezi osvobozením regionu a objevením se fotografií a videozáznamů dokazuje, že celý příběh byl 2. dubna ‚zinscenován‘ ukrajinskou armádou a/nebo zástupci tisku. Mezinárodní novináři byli do města vpuštěni 2. dubna, tedy v času blízkém době, kdy se začaly objevovat první obrazové zprávy o zvěrstvech. Michail Podoljak, poradce vedoucího kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského, sdílel některé z prvních snímků, stejně jako Agence France Presse, Associated Press a další mezinárodní tiskové agentury. Pozoruhodné je, že ruské ministerstvo obrany v neděli 3. dubna prohlásilo, že jeho síly se z Buči plně stáhly do 30. března. Ale jen o dva dny dříve, ráno 1. dubna, tvrdilo, že ‚udržuje plnou kontrolu‘ nad oblastí Hostomel-Buča-Ozera.“
Newsweek se obrátil na ruské ministerstvo obrany s žádostí o komentář k tomuto zjevnému nesouladu, ale nedostal odpověď. Jak jinak. O pravdu nejde, smyslem šíření takových dezinformací je jen vypouštění mlhy, aby se v tom někdo ztratil. Na Západě tomu bude věřit jen někdo prostomyslný, ale pro ruské publikum je to zřejmě dost dobré.
Ale abychom nebyli moc optimističtí, u nás na to taky někdo skočí, nebo to bude aspoň předstírat.