Evropané opět hýbali s časem. O hodinu napřed, na tzv. letní čas. Stalo se tak ve 2 v noci. Trochu při tom zapadlo, že více než „letní“ je to čas sociálně inženýrský, který měl šetřit elektřinu, ale nikdy skoro žádnou neušetřil, natož aby se tak dělo nyní, v době technologie svícení prostřednictvím zdrojů LED. Přesto se lidé k této změně opakovaně uchylují.
Z biologického hlediska jde o těžko ospravedlnitelné násilí na těle i duši, jehož důsledkem je mimo jiné i nárůst počtu dopravních nehod. Přesto je zhůvěřilost zvaná „letní“ čas opět tady.
Na tom dosavadním, středoevropském standardním času, přitom nebylo nic v nepořádku. Slunce v poledne ve středu kontinentu dosáhlo nejvyššího bodu na obloze – těžko hledat lepší doklad toho, že jde o přirozený čas.
Podobně bolestivé jako každoroční náhlá změna jsou i informace o ní. Česká televize lidu sdělila, že čas se posune ve dvě „ráno“ – jako by tou dobou nebyla tma jako v pytli a většina slušných lidí v posteli. Alespoň že diskuse o konci nesmyslného střídání pomohla zbavit čas přívlastku „zimní“. Zmíněné nevinné slůvko pomáhalo vytvářet klamavý dojem, že by snad standardní čas byl rovněž jen jakýmsi účelovým výmyslem, pročež toto označení dopředu deformovalo nadcházející debatu o tom, kterýže z časů budou Češi natrvalo používat.
Než se tato debata rozvine, nebude na škodu nabídnout všem, kdo volají po „letním“ času, i jednu alternativu. Pokud někomu záleží na tom, aby bylo po práci „déle světlo“, měl by se zasadit o změnu pracovní doby a nikoli znásilňovat čas. I když i to je možné, jak ukazují příklady hned ze dvou „pokrokových“ zemí:
Kim Čong-un v roce 2015 daroval Severokorejcům čas, když nařídil posun o půl hodiny zpět. Své vnuknutí vysvětlil snahou vrátit lidu to, o co ho připravili „zlí japonští imperialisté“. Severní Korea ovšem s touto akcí nepředvedla nic nového. V roce 2007 tehdejší prezident Venezuely Hugo Chavez vydal dekret o „spravedlivějším rozdělování slunečního svitu občanům“ a – stejně jako později severokorejský diktátor – nařídil vrátit čas o půl hodiny.