Od tohoto týdne se v Česku velmi výrazně rozvolnila protiepidemická opatření. Vláda byla nucena zareagovat na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle kterého resort zdravotnictví nemá pravomoc uzavírat služby. Otevřela tak vnitřní prostory restaurací, bary, kluby, koupaliště, sauny nebo wellness. Jak toto rychlé a náhlé rozvolnění zahýbe zlepšující se epidemickou situací? V anketě redakce deníku FORUM 24 odpovídali významní čeští odborníci.
Jaroslav Flegr, evoluční biolog a parazitolog
Co udělá neplánované rozvolnění s epidemickou situací, zatím nikdo kvalifikovaně odpovědět nemůže, na to virus známe příliš krátce. Já tipuji, že se nic strašného nestane, protože to vykompenzuje oteplování.
Ale riziko tu je a mělo se postupovat podle původního plánu. Naopak za velmi nebezpečné považuji nedostatečné testování a sekvenování osob přijíždějících a zejména přilétajících do Česka. Jestli se nám zde rozšíří indická mutace, tak se v příští chřipkové sezóně nevyhneme dalšímu lockdownu.
Libor Grubhoffer, biochemik, parazitolog a molekulární biolog
Předčasné uvolnění opatření včetně plného otevření restauračních provozů a dalších podniků a společenských provozů, kde se předpokládá značné nakupení lidí v uzavřeném prostoru, je velmi riziková skutečnost.
Zcela jistě prověří účinnost dosavadních opatření, ale zejména míru imunitní ochrany lidí proti covidu získané očkováním proti této nákaze či prodělaným onemocněním.
V každém případě je to odvážný experiment a můžeme jen doufat, že dosud získaná imunita lidí v naší zemi spolu s příznivě klesající náloží koronaviru v cirkulaci mezi lidmi způsobí, že zůstane pandemie pod kontrolou. Rozhodně by bývalo lepší postupovat v uvolňování opatření pomaleji podobně jako v sousedním Rakousku.
Zejména restaurační zařízení by měla dbát potřebných rozestupů mezi hosty a důsledných hygienických opatření v těchto provozovnách, neboť v uzavřeném prostoru budou sobě nablízku osoby bez respirátoru a roušky, neměla by znít žádná muzika, aby se lidé nemuseli překřikovat . V každém případě je nutné se vyvarovat bujarého a hlasitého veselí. Je nade vší pochybnost doloženo, že šíření koronaviru i bezpříznakovými pacienty je mnohem účinnější při jejich hlasitém projevu.
Milan Kubek, prezident České lékařské komory
Počty nově prokázaných případů nemoci covid-19 klesají a epidemická situace se zlepšuje, i když ne tak rychle, jak bychom si všichni přáli. Nedodržování nebo rušení platnosti protiepidemických opatření samozřejmě může situaci pouze zhoršovat. Důležité je, jak moc.
Musíme doufat, že pozitivní efekt pokračujícího očkování ten zmíněný negativní efekt přetlačí, a že alespoň někteří z nás budou nadále opatrní a k sobě navzájem ohleduplní. Že se zkrátka nebudeme chovat jako „utržení ze řetězu“. Víte, já už jedno „vítězství“ nad covidem zažil. Bylo to před rokem, tedy před tím, než nám zbytečně zemřelo 30 000 lidí.
Nesmíme opakovat stále stejné chyby. Rozvolňovat protiepidemická opatření bychom zkrátka měli opatrně a s rozmyslem. Odborníci radí mezi jednotlivými kroky udržovat intervaly cca 10 dní, abychom věděli, jak se změny na vývoji epidemie projevily. Samozřejmě zároveň nesmíme přestat testovat.
Všichni si chceme užít léto, ale nesmíme zapomínat, že polovina obyvatel ČR, která ještě není očkovaná ani nemoc neprodělala, může kdykoliv onemocnět. A kartami navíc mohou zamíchat nebezpečnější mutace viru, jejichž zavlečení z ciziny bude v čase dovolených představovat další nemalé riziko. O důvod více testovat a zajistit sekvenování dostatečného množství vzorků. Štěstí prostě přeje připraveným.
Jan Pačes, molekulární genetik
Rozvolnění probíhá určitě rychleji, než by většina odborníků epidemiologů nebo virologů doporučila. V nedávné době jsme si vyzkoušeli, že příliš rychlé rozvolnění vede v důsledku k více úmrtím a k dlouhým, drahým a plošným opatřením, o která nikdo nestojíme. Významným negativním prvkem také může být šíření nějaké nové varianty viru, která má pro nás horší vlastnosti.
Na druhou stranu, čísla popisující epidemii, jako je R, počet nově nakažených nebo obsazenost nemocnic jsou dobrá. Když většina populace zůstane rozumně obezřetná, nemuselo by se překotné rozvolnění příliš negativně projevit, i když s určitým zhoršením situace asi musíme počítat. Ale část lidí již nemoc prodělala a část je v různých fázích očkování, to hraje v náš prospěch. Na naší straně je také roční období, infekčním respiračním onemocněním svědčí spíše nízké teploty a lidé hromadící se v uzavřených prostorách.
Největší vliv na další průběh bude mít to, jak se budeme jako společnost chovat. Když to rozvolnění nepřeženeme, žádná tragédie se konat nebude.