Experimentální antivirový lék americké firmy Pfizer snižuje riziko hospitalizace nebo úmrtí po nákaze koronavirem o necelých devadesát procent. Údaje vyplývají z vyhodnocení výsledků léčby, která byla provedena u 775 pacientů. Kdy bude lék dostupný i u nás, záleží na Evropské agentuře pro léčivé přípravky.
Výhoda léku spočívá zejména ve způsobu podání. Podle dostupných informací by se měly užívat tři pilulky dvakrát denně po dobu pěti dnů. Doposud byly všechny léky na koronavirus podávány nitrožilně nebo injekcí. Takový způsob aplikace znamenal pro pacienty mnohdy rizikovou a náročnou cestu do nemocnice.
„Pilulka má potenciál zachraňovat životy pacientů, snížit závažnost infekce a eliminovat až devět z deseti hospitalizací,“ uvedl pro BBC výkonný ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla. Lék Paxlovid od firmy Pfizer je vytvořen tak, aby blokoval enzym, který virus potřebuje k rozmnožení.
Pokusná léčba byla provedena u 775 neočkovaných pacientů, kteří měli střední nebo těžký průběh onemocnění. Výsledky uvádějí, že pouze 0,8 % pacientů, kterým byl lék podán, bylo hospitalizováno. Oproti tomu ve druhé skupině, kde bylo místo léku podáváno placebo, bylo hospitalizováno 7 % pacientů. Sedm pacientů z této skupiny zemřelo, první skupina neeviduje žádné úmrtí. K možným vedlejším účinkům se Pfizer příliš nevyjádřil.
„Úspěch těchto antivirotik potencionálně znamená novou éru v zabraňování závažným následkům koronaviru a je také zásadní pro lidi, kteří nemusejí být schopni vakcínu přijmout nebo na ni reagovat,“ uvedl doktor Stephen Griffin z lékařské fakulty na univerzitě v Leedsu.
Firma Pfizer ale v závodě o to, kdo vyvine nejúčinnější lék na koronavirus, nestartovala jako první. Se stejným záměrem otestovala firma Merck antivirotikum molnupiravir, které nyní posuzují úřady. Společnost Merck na začátku října oznámila, že její pilulka snižuje riziko hospitalizace koronavirem až o 50 %. Kvůli odlišnosti studií ale nelze výsledky firmy Merck srovnávat s výsledky Pfizeru.