Nečekaná ofenziva ukrajinské armády u Balaklije slaví úspěch, tvrdí analytici

Raketový útok (Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem)

Raketový útok | FOTO: Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem

Podle posledních zpráv se ukrajinské ozbrojené síly pustily do nečekaně silné ofenzivy v Charkovské oblasti u Balaklije. O tom, že je ofenziva úspěšná, svědčí i vyjádření na některých proruských webech či statusy na sociálních sítích.

Informace o útočné operaci ukrajinských sil, kterou nyní pečlivě analyzují západní analytici, se začaly objevovat již 6. září na účtech ruských vojenských bloggerů a také na účtech okupantů na sociálních sítích.

(Týdeník FORUM)

Moskvě poplatný propagandistický zdroj Readovka, který aktivně podporuje ruskou armádu a válku rozpoutanou Ruskem proti Ukrajině, připustil, že ozbrojené síly Ukrajiny „zesílily v Charkovské oblasti a konkrétně zahájily útok na Balakliju s jasným cílem dosáhnout Izjumu“ a tam seskupených ruských vojsk.

Podle Readovky existují zprávy o obsazení pozic ve Verbovce a také o vyhazování mostů, které byly ještě nedávno pod kontrolou ruské armády. Tento ruský zdroj navíc také uvedl, že „mobilizovaní z Doněcké lidové republiky“ byli údajně soustředěni v této oblasti a že „byli vytlačeni a stáhli se“.

Proruský vojenský blogger, píšící pod pseudonymem Vladlen Tatarsky, s překvapením poznamenal, že navzdory skutečnosti, že ruské telegramové kanály údajně dříve psaly o možném útoku ukrajinských sil ve směru Balaklija-Izjum, „armáda Ukrajiny ještě dokázala shromáždit síly pro ofenzivu”. Zároveň tento blogger vyjádřil naději, že „toto je nějaký mazaný plán“ ruských vojenských vůdců.

Zprávy z okolí Balakliji a Izjumu analyzoval i Americký institut pro studium války (ISW) a dospěl k závěru, že ukrajinští obránci v oblasti Balaklija „pravděpodobně zatlačili ruské síly zpět na levý břeh, tedy severní stranu řek Severskij Doněc a Srednaja Balaklijka”. Experti ISW také zjistili a následně ověřili, že ukrajinské jednotky dobyly Verbovku, která leží necelé 3 km severozápadně od Balaklije, již 6. září.

()

„Několik ruských zdrojů uznalo ukrajinské úspěchy ve Verbovce a uvedlo, že ruské jednotky zničily nejmenované mosty ve východním okolí Balaklije, aby zabránily dalšímu postupu ukrajinských jednotek,“ píší experti ISW. Na fotografii, která byla zveřejněna 6. září, je vidět zničený most přes řeku Srednaja Balaklijka, kudy pravděpodobně prochází ruská frontová linie v této oblasti. Analytici ISW také upozornili na zprávy na sociálních sítích, že 6. září se ruské jednotky stáhly z kontrolních stanovišť šest kilometrů západně od Balaklije.

Navíc večer 6. září na sociálních sítích ruských uživatelů kolovala vlna identických zpráv píšících o vojenských tématech v duchu „neexistuje žádná panika“, což může být dalším nepřímým důkazem probíhajícího ukrajinského útoku.

V ranních hodinách 7. září ruský telegramový kanál potvrdil „obklíčení kombinovaných jednotek Samary a Baškir SOBR ve městě Balaklija“ i skutečnost, že ozbrojené síly Ukrajiny se snaží „vyvinout útok ve dvou směrech najednou – na Kupjansk a Izjum“. Ovšem nejpádnějším důkazem silného ukrajinského útoku v oblasti Balaklija je video, které zveřejnilo Seskupení společných sil Ozbrojených sil Ukrajiny a na němž je podle ukrajinských zdrojů jasně patrné zničení „skladu okupantů v Balakliji, instalace S300 a také nepřátelských samohybných děl“. Navíc téhož dne telegramový kanál strategického velitelství ozbrojených sil Ukrajiny zveřejnil video z havárie ruského letounu Su-25, ​​který se Ukrajincům podařilo sestřelit právě u Balaklije.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Pokud se ukrajinským silám skutečně podařilo dosáhnout efektu překvapivé ofenzivy v charkovském směru, ukazuje to podle Phillipse O’Briena, vojenského analytika a profesora strategických studií na University of St. Andrews ve Skotsku, „v jakém nepořádku jsou ruské jednotky“. Sám O’Brien přiznává, že takové překvapení považoval za „téměř nemožné“ vzhledem k počtu monitorovacích zařízení, která mají ruští okupanti k dispozici, a také kvůli blízkosti regionu k hranici s Ruskem.

Podle ISW navíc přesun ruských jednotek z Charkovské oblasti a z východu Ukrajiny na jih pravděpodobně umožňuje ozbrojeným silám Ukrajiny provést protiútok v této oblasti. Analýzou uveřejněných nekrologů a údajů o mrtvých ruských vojácích ISW upozorňuje, že Rusko přesunulo jednotky 147. dělostřeleckého pluku 2. motostřelecké divize 1. gardové tankové armády do Chersonské oblasti nejdříve koncem srpna. Části 147. divize se předtím zúčastnily březnových bojů v Buči u Kyjeva a části 1. gardové tankové armády operovaly převážně na Charkovském směru poté, co Rusové opustili Kyjevskou oblast.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však ve svém večerním projevu 6. září vyzval „všechny naše lidi, kteří vytvářejí informační obraz“, aby věnovali pozornost nejen protiofenzívě Ukrajiny na jihu, ale také dalším sektorům front, a Charkovský region mezi nimi jmenoval. Městská rada Balaklija pak vyzvala místní obyvatele, aby nešířili údaje o pohybech ukrajinské armády v Charkovské oblasti, aby okupanti nezískávali strategické informace.

Kniha Návrat ze SSSR a Popraveni "Návratu ze SSSR" (FORUM 24)

Aleksej Arestovič, poradce Kanceláře prezidenta, nepřímo naznačil úspěchy ozbrojených sil Ukrajiny ve vysílání Feigin Live, když poznamenal, že „existují novinky, ale je výsadou prezidenta je oznámit“. Aniž by Balakliju jakkoliv jmenoval, uvedl: „Budu mluvit o nějakém městě. Město, jehož jméno nevyslovujeme. A nastaly potíže s Putinovými vojáky. Těžké neštěstí… Stalo se jim takové neštěstí, že rázně utekli na východ. Ruské velení se snaží situaci obnovit, převádí zálohy, ale čeká je tam spousta překvapení. Někteří z nich jsou v zajetí a někteří z nich už nikdy nebudou pít čaj.“

A proč jsou vlastně Balaklija a Izjum tak důležité? Oblast Balakliji, ale hlavně Izjumu jsou důležitými logistickými uzly, přes které jsou zásobovány ruské síly směřující na Donbas.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články