Už delší dobu se ve veřejném prostoru řeší zdražování elektřiny, které se už pomalu začíná týkat i českých domácností. Její ceny mohou vzrůst podle ekonomů až o pětinu a zdražení neunikne nakonec nikdo. Jenže elektřina, která nejspíš bude zdražovat ve vlnách i v dalších letech, není osamocená. Češi by se měli připravit na to, že v dohledné době zaplatí víc také třeba za oblečení, elektroniku nebo pečivo. Pekaři už avizovali, že svoje výrobky zdraží až o třetinu. A to právě i kvůli rostoucím nákladům na energie. Růst cen podporuje i vysoká inflace.
„Zdražení elektřiny bude pro běžné domácnosti v pásmu deset až dvacet procent. Pokud tou elektřinou i vytápějí, tak tam ty nárůsty budou v absolutních hodnotách daleko markantnější. Hlavní vlna přijde po volbách, je to citlivá věc, dominantním hráčem je ČEZ. Myslím si, že je i určitá politická dohoda, možná i nepsaná, aby se se zdražováním začalo po volbách. Umím si představit, že třeba k 1. listopadu (ČEZ) změní svůj ceník směrem nahoru,“ uvedl na dotaz deníku FORUM24 ekonom Lukáš Kovanda. Další vlna zdražení podle něj přijde na přelomu roku a po ní následující na podzim 2022. Podobné to podle něj bude i v dalších letech, to už by růst cen měl být mírnější.
Zdůraznil, že zdražování se týká i dalších energií, například plynu. „Ten by měl letos zdražit v rozmezí deset až patnáct procent, přibližně o deset procent pak zdraží teplo, zejména to vyráběné z uhlí, protože teplárny si musejí kupovat emisní povolenky. Hrozí i blackouty (masivní výpadky dodávek elektřiny) třeba v Irsku nebo Británii. V Itálii, Řecku a Španělsku už vlády finančně dotují domácnosti, aby vůbec zvládly hradit účty za energie. A to se dost možná může stát i u nás,“ myslí si ekonom. Předpokládá, že tato debata se zintenzivní po blížících se volbách a přispěje i k inflaci, která do konce roku podle něj zrychlí k hranici pěti procent.
„Minulý týden pekárenské svazy uvedly, že kvůli růstu cen energií budou muset zdražit pečivo až o třicet procent, což je skutečně nebývalé zdražení, zpravidla je růst jeho ceny do deseti procent, někdy ještě méně. Problém mají i producenti hnojiv, kterým se po zdražení plynu nevyplatí vyrábět. A pokud kvůli tomu budou hnojiva zdražovat, tak zdraží i práce zemědělců. A ti to budou muset promítnout do výkupních cen obilovin. Dá se říct, že se roztáčí velká inflační spirála, která může trvat i roky,“ varoval Lukáš Kovanda.
Zdražující energie se podle něj promítají v podstatě do všeho, ale někdy nemusí být zdražení tak rychlé jako třeba u ropy, kde zvýšení cen po výkyvu na světových trzích často velmi rychle poznají i čeští motoristé při návštěvě benzinové pumpy. Tíseň na energetickém trhu podle něj může zvýšit i nadcházející zima, která podle některých předpovědí má být velice mrazivá. „Třeba v Británii už zapojili odstavenou uhelnou elektrárnu, aby mohli lépe čelit hrozícímu blackoutu,“ podtrhl svá slova konkrétním příkladem Kovanda.
„Jsou k dispozici různé analýzy bank a finančních institucí, které upozorňují, že ta energetická situace se nezlepší, že se to bude dále zhoršovat, což znamená obrovské zdražování pro domácnosti, které si teď ještě nikdo ani neumí představit. Prostupuje to celou ekonomikou, energie jsou obsažené ve všem, zdražují elektroniku, automobily, oděvy, služby, vodu. A když budou energie drahé, tak to provozovatelé dříve či později přenesou na konečného zákazníka,“ varuje ekonom. Růst cen podle něj nebude ve stejný čas, ale bude se lišit podle odvětví či typu zboží – někde tak Češi mohou zaplatit víc už letos, jinde v průběhu příštího roku.
„Ceny už zůstanou vysoko, na to si lidé musejí zvykat. Jakmile holič jednou zdraží, protože mu třeba zvedli nájem, tak už nepůjde s cenou dolů,“ zmínil Kovanda s tím, že Češi mohou doufat, že zdražování příští rok například zpomalí, ale to, že by ceny za cokoliv klesly, podle něj zkrátka není reálné.