Nejhorší nárůst od konce března. V pondělí přibylo přes 7500 případů covidu

Testování na covid-19, ilustrační foto (ČTK / Luboš Pavlíček)

Testování na covid-19, ilustrační foto | FOTO: ČTK / Luboš Pavlíček

Testování v Česku za pondělí odhalilo 7591 nových případů covidu-19, je to nejvyšší nárůst od 30. března, kdy bylo infikovaných 8640. Minulé pondělí bylo nových případů asi o 3300 méně. Data na webu ministerstva zdravotnictví rovněž ukazují rychlý nárůst hospitalizovaných s covidem – v neděli úřady hlásily 1628 pacientů, za pondělí to bylo už 1813. Ve vážném stavu je aktuálně 256 lidí.

Nejvyšší denní nárůst za více než půl roku je hlášený i přesto, že po aktuálním zrušení bezplatného preventivního testování především pro neočkované počet provedených testů poklesl – těch antigenních testovací místa za první listopadový den vykázala necelých 40 tisíc, PCR přes 55 tisíc. Minulé pondělí bylo antigenních testů provedeno podle údajů ministerstva přes 62 tisíc, PCR přes 40 tisíc.

Eric Drooker

Jak v absolutních číslech roste počet nakažených, zvedá se i počet potvrzených případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní – k úternímu ránu má za celou ČR hodnotu 352, v pondělí to přitom bylo o jednatřicet méně. Aktuálně nejhorší je epidemická situace na severní i jižní Moravě a na jihu Čech – okres Prostějov hlásí za posledních sedm dní 773 nakažených na 100 tisíc obyvatel, následuje Ostrava-město s 651 infikovanými na 100 tisíc lidí, třetí je Brno-venkov (611) a čtvrté České Budějovice (necelých 605 nakažených na 100 tisíc obyvatel). Naopak nejlepší situace je v příhraničních okresech – Sokolov, Cheb či Děčín se drží pod stovkou nově nakažených na 100 tisíc lidí za poslední týden.

Dále roste také počet úmrtí – za posledních několik dní je denní průměr kolem dvaceti, za celé září přitom s covidem zemřelo necelých 50 lidí. V porovnání se stejným obdobím před rokem je ale aktuální situace stále poměrně dobrá – loni touto dobou se denní záchyty nově nakažených pohybovaly mezi deseti až patnácti tisíci, v nemocnicích s covidem leželo přibližně osm tisíc pacientů, z nichž přibližně 1200 potřebovalo intenzivní péči. A s covidem umíralo přibližně 200 lidí každý den.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]