Televize Barrandov oprášila ve svém programu formát bouřlivě vedených diskuzí a na rozjezd pozvala tomu odpovídající sestavu hostů. Kombinace jednoho komunisty s okamurovcem Foldynou a proti nim příhodně se doplňující duo pražských demokratických komunálních politiků, tvořené starostou Pavlem Novotným a primátorem Zdeňkem Hřibem, potvrdila svůj tušený potenciál. Novotný své demagogické a zájmy Kremlu hájící protivníky vyváděl z míry tím, že je označoval pravými jmény. Hřib zachovával klid a odbavoval nahrávky na smeč. Výsledkem byla podívaná s možná až léčivými účinky.
Zejména pražský primátor Hřib na téma 75. výročí Pražského povstání zajistil v podstatě „opakování“ hodin dějepisu, jichž se předlistopadovým školákům od komunistického školství nikdy nedostalo. Začal ostudnou rolí Ruska na počátku světové války. „V prvních dvou letech byli Sověti spojencem nacistického Německa, měli intenzivní obchodní výměnu, byli jedním ze strůjců tohoto nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva,“ ozřejmil zásadní podíl ruského impéria na rozpoutání II. světové války. „Za okupaci Československa byli odpovědní Sověti,“ připomněl Hřib jeden důležitý rozdíl komunistovi Leo Luzarovi, který by považoval za analogické sundat po Koněvově soše i sochu Churchilla.
V reakci na Luzarovo a Foldynovo zveličování zásluh Stalinovy armády na osvobození Prahy, jímž jen kopírovali propagandu Kremlu, primátor zdůraznil, že v Pražském povstání padlo 3000 Čechů a Sověti přijeli do de facto již svobodného města. Novotný následně upozornil Luzara na skutečnost, že jako komunista nemá nárok mluvit o hrdinech Pražského povstání, jehož velitele, generála Karla Kutlvašra, komunisté léta věznili na základě vykonstruovaného procesu, přičemž z žaláře měl podlomené zdraví a nedlouho po propuštění zemřel. Do poslední chvíle také pracoval, neboť komunistický systém tomuto hrdinovi přiznal důchod pouhých 230 korun.
Oba demokratičtí politici museli vyjasnit i počty sovětských obětí, které komunisté používají pro účely ruské propagandy. „Nikdo nezpochybňuje to, že nějaké zbytky nacistického odporu dočišťovala Rudá armáda, ale fakticky přijela do města již osvobozeného,“ opakoval primátor hlavního města. K mrtvým vojákům pak doplnil nové zjištění ruského dokumentárního fotografa Vladimira Pomortzeffa, že na Olšanech leží i 47 rudoarmějců, kteří zemřeli na otravu metanolem nebo alkoholem. Každý desátý rudoarmějec pochovaný na Olšanech nepadl v boji, ale upil se. Přítomní nekritičtí stoupenci Kremlu se ani nepokusili tuto informaci jakkoli zpochybnit, zato však na Hřiba zaútočili pod pás.
Zoufale nepřipravený Luzar křivě nařkl Hřiba z toho, že zlehčuje oběti padlých Sovětů, když poukazuje na to, že na pohřebišti na pražských Olšanech je ze 400 hrobů rudoarmějců jen 23 těch, kteří padli v Praze. Komunistický poslanec se k tomuto nařčení uchýlil i přesto, že Hřib svou poznámku o počtech obětí učinil zároveň s ujištěním, že nechce snižovat význam ztrát na životech. „Pane poslanče, prosím vás, nelžete v televizi, nejste ve Sněmovně,“ pokáral Hřib komunistu.
Luzar se tedy pokusil zpochybnit pomoc vlasovců argumentem, že ji Revoluční rada odmítala. „To je pravda,“ potvrdil Hřib, „protože komunistická část Československé národní rady si uvědomila politický problém, který by tu vznikl poté, kdyby se umožnilo vlasovcům tady dál pomáhat, a proto jejich pomoc odmítla. Ale naštěstí už tenkrát zasáhli na klíčových místech, kde zastavili postup nacistických vojsk, a díky tomu se podařilo Prahu uchránit a nebyla zbořená jako například Varšava,“ usadil primátor poslance. V jednu chvíli pak Foldyna předem vzdával argumentaci, když prohlásil „to je věc historie, to tady vůbec nechci řešit“. Tím ale nahrál přítomným demokratickým politikům. „Vždyť celou dobu tady řešíme historii, co je to za nesmysl, co to říkáte?“ namítl mu Zdeněk Hřib.
Nejsilnější momenty vůbec obstarával dobře připravený, smečující Hřib. Na záznamu v čase 26:25 například primátor klidným hlasem dokončuje věty komunisty Luzara. Probíhá to následovně – Luzar: „A co účastníci, i vámi zmíněný generál, jak o povstání hovořili, jaká byla účast a podíl vlasovců…“ Hřib: „generál byl v komunistickém žaláři, na následky zemřel, ano.“ Luzar: „Že umřel v žaláři, to je mi líto. V tehdejší době…“ Hřib: „…jste to zavinili, ano, v tehdejší době jste to zavinili.“
Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný na Twitteru před natáčením prohlásil, že v televizi nevysloví vulgarismus, a zároveň uvedl několik nelichotivých přízvisek a přislíbil, že jimi bude nazývat Luzara s Foldynou. Svému závazku nezůstal nic dlužen. „Ještě jednou mi řeknete ‚zrůda‘…“ „Ale vy jste zrůda! Vy jste zrůda!“ pokračoval Novotný, který Foldynovi nedopřál oddechu ani poté, co se tento novopečený okamurovec (Foldyna je členem poslaneckého klubu SPD, formálně však bez stranické příslušnosti) stáhl.
„Viděl jsem, jak už mu jede ta krkavice, tak jsem mu ještě hodil, že je koště, což už ‚nedal‘, a Soukup mezi nás musel skočit,“ dodává Novotný k ostré výměně ze 17. minuty. Foldyna kromě toho, že se nechal snadno vyprovokovat, ztrácel i zjevnou bezradností ve svých pokusech o argumentaci. „Byl tak zoufalý, že na mě v jednu chvíli vytáhl Bartošovou,“ podivuje se Novotný odtažité výtce směřující k jeho minulosti v bulvárních médiích.
Vůbec největší porážku ovšem utržil argumenty rozdrcený Luzar, jemuž Novotný tykal, nazýval ho bolševickou zrůdou, říkal mu ‚soudruhu‘ a do posledního slova, které si poslanec vzal, mu zakřičel ‚smrt komunismu‘. „Vůbec nechápu, proč tam ten Luzar šel. Určitě se pokoušeli o Filipa, kterému se asi nechtělo. To Luzar přijde vždy – jako Tomio,“ přemítá o sestavě hostů Novotný, který v Soukupově televizi v minulosti pracoval.
S výsledkem je Novotný spokojený. „Nechali tam úplně všechno, a to jsem tam hodil sedmkrát ‚bolševickou zrůdu‘ na Luzara… Nechali tam i Foldynu, jak na mě málem skočil, i ten závěr, jak jsem tam vykřikoval ‚smrt komunismu‘,“ podělil se o radost.
Všem obráncům "národních zájmů".
Prosím, naučte se aspoň správně jména jeho největších hrdinů. Pražskému povstání nevelel generál Kutrvašr, jak dneska prohlásil @FoldynaJaroslav.
Jmenoval se Karel Kutlvašr. https://t.co/IK2W5vr8UQ pic.twitter.com/qxdYwxBl6t— Michal Kubal 🇨🇿 (@MichalKubal) May 6, 2020