Občanští demokraté, TOP 09 a KDU-ČSL ve středu oznámili, že do konce ledna budou mít hotovou koaliční smlouvu a během února začnou představovat společný program. Lídrem vznikající koalice a kandidátem na premiéra má být předseda ODS Petr Fiala. Nejdůležitější ze všeho je ale to, že představitelé stran zdůraznili, že po volbách při jednáních o vládě budou jejich partaje postupovat společně. Jde o zásadní věc, kterou by rozhodně neměly podcenit. Dá se říct, že jejich povolební spolupráce bude ještě významnější než ta předvolební.
Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová sice minulý týden zveřejnili ideová východiska spolupráce svých stran a hovořili o tom, že Česká republika potřebuje změnu a že spolu dokážou řídit zemi lépe a ve prospěch občanů. Případně, že lidé chtějí akčnější a předvídatelnou vládu, a oni že našli partnery, se kterými ji vytvoří. Z toho, co představili, ovšem nebylo úplně jasné, nakolik vážně se povolební spoluprací a jejími podmínkami a parametry zabývají a zda skutečně věnují co největší pozornost tomu, aby se na ni důkladně připravili.
Spekulace na tohle téma následně podpořil článek v deníku Právo s titulkem „Trojkoalice se hned po volbách rozejde, naplánovali si lídři“. V textu se uvádí: „Strany budou mít ve sněmovně samostatné kluby a pojedou na vlastní triko bez ohledu na to, jestli budou ve vládě, nebo v opozici. ‚Máme dohodu, že po volbách bude každý klub fungovat individuálně,‘ řekl Právu šéf lidovců Marian Jurečka.“
Předsedové stran to ve středu uvedli na pravou míru a vyzdvihli to, že při jednáních o vládě budou postupovat společně. „Do konce ledna chceme mít hotovou také koaliční smlouvu, která bude obsahovat společný postup před volbami i po volbách. Naším cílem je totiž uspět ve volbách hlavně proto, abychom spolu přinesli České republice změnu,“ prohlásil předseda občanských demokratů Petr Fiala. Šéf lidovců Marian Jurečka k tomu dodal, že ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se podepsáním memoranda o spolupráci rozhodli jít nejen do voleb, ale i do následné povolební spolupráce společně.
„Už dnes se naplno rozbíhá spolupráce na krajské i parlamentní úrovni a příštími volbami to pro nás rozhodně nekončí. Systematicky pracujeme na přípravě společného programu a v lednu chceme podepsat koaliční smlouvu. O politickém rozchodu v žádném případě neuvažujeme a to, že ve sněmovně chceme mít po volbách tři samostatné politické kluby, není nic zvláštního. Jedná se jen o čistě organizační záležitost vnitřního fungování sněmovny. Naše spolupráce má důležitý cíl, a sice dokázat přinést lepší správu této země. Pojďte do toho s námi,“ vysvětlil Jurečka.
Uklidnění možných pochybností
Podle ČTK Petr Fiala vyloučil povolební spolupráci s hnutím ANO. „Nedovedu si to představit, my přinášíme společně nabídku změny, ne to, že to bude v nějaké podobě pokračovat dál za naší účasti,“ řekl předseda ODS. Ten tvrdí, že koalice chce nabídnout jinou politiku, kterou nelze s Babišem dělat.
Tohle ujištění je samozřejmě důležité. Pro uklidnění možných pochybností ohledně společného povolebního postupu koalice však bude klíčová až samotná koaliční smlouva a to, co přesně v ní bude uvedeno. Aktuální prohlášení předsedů zmíněných stran zatím znějí trochu neurčitě.
Aby volič mohl spojenectví ODS, TOP 09 a KDU-ČSL důvěřovat a dát této koalici svůj hlas, musí vědět, jak přesně se po volbách zachovají a jak jejich společný postup bude vypadat. A v první řadě musí trojice partají přesvědčit o tom, že ji nic neohrozí a že je minimální šance, že jejich společný postup z nějakého důvodu selže a uskupení začnou jednat na vlastní pěst.
Strany musí v koaliční smlouvě dát odpověď na to, za jakých podmínek by vstoupily do vlády. S kým by do ní šly a s kým ne. Musí v ní odpovědět na to, zda je pro ně nepřijatelné hnutí ANO za všech okolností, nebo jen v případě, kdy ho ve vládě (ať už na postu premiéra či na nějakém jiném) bude zastupovat Andrej Babiš.
Jak se zachovají v případě, že jim hnutí ANO nabídne post premiéra, kdežto Piráti a hnutí STAN ne? Musí předpokládat, že po volbách může nastat velmi složitá situace, kdy Babišovo hnutí nakonec přeci jen volby vyhraje a prezident Miloš Zeman dvakrát za sebou jmenuje premiérem Andreje Babiše, nebo někoho jiného z ANO.
Jednoznačná odpověď
Teoreticky se může stát i to, že Babišovo uskupení bude mít ve sněmovně většinu společně s SPD, anebo s komunisty či sociálními demokraty, kdyby některá z dvojice stran v dolní komoře náhodou přežila. To vše může být součástí tlaku na to, aby s Babišovým hnutím někdo z dnešní opozice šel do vlády. Koaliční smlouva ODS, TOP 09 a křesťanských demokratů proto musí s tímhle vším počítat a dát na to jednoznačnou odpověď.
Dovedou se na tom uvedené strany dohodnout? A zvládnou tuhle dohodu dodržet i po volbách, tak aby se potom jejich cesty nerozešly a nejely pak každá na vlastní triko? Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 musí v následujících dnech a týdnech dojednat takový společný povolební postup, který budou schopné udržet i po volbách. Jen tak se jim podaří nenechat se rozdělit, držet spolu i v době, kdy je k tomu už nebudou motivovat volby do poslanecké sněmovny, a budou tím pádem mnohem silnější, než by byly v případě samostatného postupu.
V opačném případě se může stát, že si je namaže na chleba silnější partner, ať už v tom horším případě hnutí ANO, pokud by s ním vůbec začaly jednat – což by samo o sobě bylo velkým selháním – ale třeba i Pirátská strana a Starostové a nezávislí. Pokud by s nimi chtěla trojkoalice vládnout a mít schopnost prosadit si, co považuje za podstatné, společný postup jí v tom významně pomůže.
Pokud by tomu tak nebylo, budou Piráti s hnutím STAN v budoucí vládě zásadním způsobem dominovat. Zdá se totiž, že strana, v jejímž čele stojí Ivan Bartoš, a hnutí Víta Rakušana se tuhle oblast snaží nepodcenit a maximálně se připravit na to, aby případně po volbách jak při vyjednávání o vládě, tak později v ní vystupovaly jednotně a měly tak co největší sílu prosadit společné programové priority.
Jestliže tomu chtějí občanští demokraté, topka a křesťanští demokraté čelit, musí se vydat podobnou cestou – být spolu ochotni po volbách maximálně spolupracovat a už teď se dohodnout na podrobných parametrech a podmínkách této spolupráce. A nespokojit se jen s jejím vágním vymezením.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová říká: „Česko dáme dohromady jedině spolu, pojďte do toho s námi. Ono spolu ale musí být opravdu spolu, a to především po volbách a pokud možno po celé následující volební období. Když to dopadne jinak, strany se tím znemožní a uškodí si – jejich koalice je totiž spojená s velkými očekáváními, proto je nesmí zklamat.“