Nejtěžší zkoušku zažije koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL až po volbách, ale měla by se na ni připravit už teď

Předsedové demokratických opozičních stran Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Petr Fiala (ODS) a Marian Jurečka (KDU-ČSL)  (facebook Petra Fialy)

Předsedové demokratických opozičních stran Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Petr Fiala (ODS) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: facebook Petra Fialy

Občanští demokraté, TOP 09 a KDU-ČSL ve středu oznámili, že do konce ledna budou mít hotovou koaliční smlouvu a během února začnou představovat společný program. Lídrem vznikající koalice a kandidátem na premiéra má být předseda ODS Petr Fiala. Nejdůležitější ze všeho je ale to, že představitelé stran zdůraznili, že po volbách při jednáních o vládě budou jejich partaje postupovat společně. Jde o zásadní věc, kterou by rozhodně neměly podcenit. Dá se říct, že jejich povolební spolupráce bude ještě významnější než ta předvolební.

Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová sice minulý týden zveřejnili ideová východiska spolupráce svých stran a hovořili o tom, že Česká republika potřebuje změnu a že spolu dokážou řídit zemi lépe a ve prospěch občanů. Případně, že lidé chtějí akčnější a předvídatelnou vládu, a oni že našli partnery, se kterými ji vytvoří. Z toho, co představili, ovšem nebylo úplně jasné, nakolik vážně se povolební spoluprací a jejími podmínkami a parametry zabývají a zda skutečně věnují co největší pozornost tomu, aby se na ni důkladně připravili.

FORUM 24 (archiv)

Spekulace na tohle téma následně podpořil článek v deníku Právo s titulkem „Trojkoalice se hned po volbách rozejde, naplánovali si lídři“. V textu se uvádí: „Strany budou mít ve sněmovně samostatné kluby a pojedou na vlastní triko bez ohledu na to, jestli budou ve vládě, nebo v opozici. Máme dohodu, že po volbách bude každý klub fungovat individuálně, řekl Právu šéf lidovců Marian Jurečka.“

Předsedové stran to ve středu uvedli na pravou míru a vyzdvihli to, že při jednáních o vládě budou postupovat společně. „Do konce ledna chceme mít hotovou také koaliční smlouvu, která bude obsahovat společný postup před volbami i po volbách. Naším cílem je totiž uspět ve volbách hlavně proto, abychom spolu přinesli České republice změnu,“ prohlásil předseda občanských demokratů Petr Fiala. Šéf lidovců Marian Jurečka k tomu dodal, že ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se podepsáním memoranda o spolupráci rozhodli jít nejen do voleb, ale i do následné povolební spolupráce společně.

„Už dnes se naplno rozbíhá spolupráce na krajské i parlamentní úrovni a příštími volbami to pro nás rozhodně nekončí. Systematicky pracujeme na přípravě společného programu a v lednu chceme podepsat koaliční smlouvu. O politickém rozchodu v žádném případě neuvažujeme a to, že ve sněmovně chceme mít po volbách tři samostatné politické kluby, není nic zvláštního. Jedná se jen o čistě organizační záležitost vnitřního fungování sněmovny. Naše spolupráce má důležitý cíl, a sice dokázat přinést lepší správu této země. Pojďte do toho s námi,“ vysvětlil Jurečka.

Uklidnění možných pochybností

Podle ČTK Petr Fiala vyloučil povolební spolupráci s hnutím ANO. „Nedovedu si to představit, my přinášíme společně nabídku změny, ne to, že to bude v nějaké podobě pokračovat dál za naší účasti,“ řekl předseda ODS. Ten tvrdí, že koalice chce nabídnout jinou politiku, kterou nelze s Babišem dělat.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová  (Markéta Pekarová Adamová)

Tohle ujištění je samozřejmě důležité. Pro uklidnění možných pochybností ohledně společného povolebního postupu koalice však bude klíčová až samotná koaliční smlouva a to, co přesně v ní bude uvedeno. Aktuální prohlášení předsedů zmíněných stran zatím znějí trochu neurčitě.

Aby volič mohl spojenectví ODS, TOP 09 a KDU-ČSL důvěřovat a dát této koalici svůj hlas, musí vědět, jak přesně se po volbách zachovají a jak jejich společný postup bude vypadat. A v první řadě musí trojice partají přesvědčit o tom, že ji nic neohrozí a že je minimální šance, že jejich společný postup z nějakého důvodu selže a uskupení začnou jednat na vlastní pěst.

Strany musí v koaliční smlouvě dát odpověď na to, za jakých podmínek by vstoupily do vlády. S kým by do ní šly a s kým ne. Musí v ní odpovědět na to, zda je pro ně nepřijatelné hnutí ANO za všech okolností, nebo jen v případě, kdy ho ve vládě (ať už na postu premiéra či na nějakém jiném) bude zastupovat Andrej Babiš.

Jak se zachovají v případě, že jim hnutí ANO nabídne post premiéra, kdežto Piráti a hnutí STAN ne? Musí předpokládat, že po volbách může nastat velmi složitá situace, kdy Babišovo hnutí nakonec přeci jen volby vyhraje a prezident Miloš Zeman dvakrát za sebou jmenuje premiérem Andreje Babiše, nebo někoho jiného z ANO.

Jednoznačná odpověď

Teoreticky se může stát i to, že Babišovo uskupení bude mít ve sněmovně většinu společně s SPD, anebo s komunisty či sociálními demokraty, kdyby některá z dvojice stran v dolní komoře náhodou přežila. To vše může být součástí tlaku na to, aby s Babišovým hnutím někdo z dnešní opozice šel do vlády. Koaliční smlouva ODS, TOP 09 a křesťanských demokratů proto musí s tímhle vším počítat a dát na to jednoznačnou odpověď.

()

Dovedou se na tom uvedené strany dohodnout? A zvládnou tuhle dohodu dodržet i po volbách, tak aby se potom jejich cesty nerozešly a nejely pak každá na vlastní triko? Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 musí v následujících dnech a týdnech dojednat takový společný povolební postup, který budou schopné udržet i po volbách. Jen tak se jim podaří nenechat se rozdělit, držet spolu i v době, kdy je k tomu už nebudou motivovat volby do poslanecké sněmovny, a budou tím pádem mnohem silnější, než by byly v případě samostatného postupu.

V opačném případě se může stát, že si je namaže na chleba silnější partner, ať už v tom horším případě hnutí ANO, pokud by s ním vůbec začaly jednat – což by samo o sobě bylo velkým selháním – ale třeba i Pirátská strana a Starostové a nezávislí. Pokud by s nimi chtěla trojkoalice vládnout a mít schopnost prosadit si, co považuje za podstatné, společný postup jí v tom významně pomůže.

Pokud by tomu tak nebylo, budou Piráti s hnutím STAN v budoucí vládě zásadním způsobem dominovat. Zdá se totiž, že strana, v jejímž čele stojí Ivan Bartoš, a hnutí Víta Rakušana se tuhle oblast snaží nepodcenit a maximálně se připravit na to, aby případně po volbách jak při vyjednávání o vládě, tak později v ní vystupovaly jednotně a měly tak co největší sílu prosadit společné programové priority.

Jestliže tomu chtějí občanští demokraté, topka a křesťanští demokraté čelit, musí se vydat podobnou cestou – být spolu ochotni po volbách maximálně spolupracovat a už teď se dohodnout na podrobných parametrech a podmínkách této spolupráce. A nespokojit se jen s jejím vágním vymezením.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová říká: „Česko dáme dohromady jedině spolu, pojďte do toho s námi. Ono spolu ale musí být opravdu spolu, a to především po volbách a pokud možno po celé následující volební období. Když to dopadne jinak, strany se tím znemožní a uškodí si – jejich koalice je totiž spojená s velkými očekáváními, proto je nesmí zklamat.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]