Změna stravovacích návyků je tématem, které se nyní často diskutuje. Je to právě strava, co nám může zlepšit, ale také pokazit zdraví, někdy dokonce ovlivňuje i délku našeho života. Podle studie, kterou prezentoval deník The Sun, je možné si za pomoci některých potravin prodloužit život až o 10 let.
Vědci z univerzity v norském Bergenu vytvořili model, z něhož je zřetelné, kolik let života si lze přidat přechodem na zdravější typ stravy. Důležitý je však v tomto výpočtu i fakt, v jakém věku se o sebe člověk začne z pohledu svého stravování lépe starat. To však neznamená že by ani šedesátníci nemohli prodloužit svůj život až od devět let.
„Pochopení relativního zdravotního potenciálu různých skupin potravin by mohlo lidem umožnit dosáhnout proveditelných a významných zdravotních přínosů,“ uvádí autoři studie, kteří rovnou nabízí několik potravin, které by mohly pomoci s prodloužením života.
Jednou z důležitých součástí našeho jídelníčku by se podle odborníků měly stát luštěniny. Ty jsou totiž bohatým zdrojem vlákniny, která může mnoha lidem chybět. Přitom luštěniny mohou snižovat rizika, spojená s kardiovaskulárními onemocněními, rakovinou střev či mrtvice.
Zařadit na jídelníček by bylo vhodné i celozrnné obiloviny a výrobky z nich, jako jsou bulgur, žitné krekry, celozrnné těstoviny či quinoa. „Nejen vláknina v nich obsažená má zdraví prospěšné vlastnosti – zdá se, že je to „kompletní balíček“ živin, které společně poskytují ochranu,” stojí ve studii. Celozrnné obiloviny poskytují esenciální mastné kyseliny, antioxidanty a mikroživiny, jako je měď a hořčík.
Průběžně bychom měli do naší stravy zařazovat i ořechy. Pokud zvýšíte jejich příjem, můžete si prodloužit život o necelé dva roky. Například malá hrstka má přibližně 200 kalorií a obsahuje desítky důležitých živin, jako je selen, hořčík, vápník a zdravé tuky. Omega-3 mastné kyseliny v ořeších chrání například před Alzheimerovou chorobou. Konzumace ořechů je také prospěšná pro srdce, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá s udržením váhy.
Kromě nových potravin je však také třeba omezit některé, bez nichž jsme si doteď nedokázali náš jídelníček představit. Konkrétně se jedná třeba o červené maso. Jeho konzumace ve velkém totiž zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Spojitost má také s cukrovkou či některými onemocněními srdce. Obdobný problém může být i s uzeninami.
Podle norské studie by tedy ozvláštnění vašeho jídelníčku zmíněnými potravinami mohlo pomoci nejen tomu, abyste se cítili lépe, ale především tomu, abyste déle žili.