Hosty pořadu Otázky Václava Moravce byli senátorka Miroslava Němcová a předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Bývalá šéfka sněmovny z ODS ostře zkritizovala postupy vlády během koronavirové krize, které jsou podle ní nelogické a dopadly hlavně na malé podnikatele. Vondráček řekl, že doufá, že jednotlivé kroky „někdo zkoumá“.
Němcová hned na začátku uvedla, že pro ni není přijatelné prodlužovat nouzový stav. Vládní zdůvodnění toho, proč je potřeba nouzový stav prodlužovat, je podle ní nedostatečné, a vládní postup označila za šarádu. „Vládě tento stav vyhovuje,“ konstatovala Němcová, což Vondráček odmítl. „Mně se nezdá, že by toto pomáhalo preferencím hnutí ANO,“ řekl.
Vondráček prohlásil, že tento stav nevyhovuje nikomu, ani například Spojeným státům. „Spojené státy ale nejsou v nouzovém stavu,“ připomněl mu moderátor Moravec. „Nedával bych je za příklad. A můžeme dávat za příklad Asii?“ ptal se současný předseda poslanecké sněmovny. Němcová kontrovala tím, že aktuálně sice došlo k rozvolnění restrikcí, ale že někteří podnikatelé by případný třetí lockdown nepřežili. „Pan premiér si už vytváří alibistické předpolí a říká, že jen poslouchá ministra zdravotnictví. Co to je za předsedu vlády?“ ptala se senátorka za ODS. „Ta nelogičnost mi bere dech,“ dodala. „Já věřím, že tohle všechno někdo zkoumá…“ uvedl Vondráček.
Předseda poslanecké sněmovny za ANO hájil vládní kroky a opakoval, že každý má na věc jiný pohled. Řekl, že je důležitý systém PES, a zároveň dodal, že to „není jediné číslo na světě“. „Mám informaci, že se systém bude měnit,“ prozradil Vondráček.
Němcová je přesvědčena o tom, že by sněmovna měla nutnost prodloužení nouzového stavu projednávat i se senátem. V této souvislosti se hovořilo i o novém zákonu na ochranu veřejného zdraví předloženém ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), který by zásadně zvyšoval pravomoci hygieny. Vondráček uznal, že provedení nebylo šťastné. „Pokud vím, pan premiér se k tomu vyjádřil v rámci interpelací. Z parlamentního pohledu a jak znám své kolegy, nesouhlasili by se zkráceným jednáním,“ uvedl předseda poslanecké sněmovny s tím, že zákon by mohl znovu projít připomínkovým řízením.
Němcová uvedla, že jde o dobrou zprávu. „Podle mě se v tomto případě opravdu jedná o zneužití nouzového stavu,“ řekla senátorka. Za zásadní problém označila pravomoci centralizované hygieny, které by byly větší než kompetence poslanecké sněmovny. „To opravdu vládě nedojde, že v nouzovém stavu nemá být takováto norma předkládána do sněmovny?“ ptá se senátorka.