Německá veřejnoprávní televize ARD vysílala v úterý pořad, který se zabývá propojením podezřelých aktivit mezi Čapím hnízdem a německými firmami patřícími do holdingu Agrofert. U nás na pořad upozornil web Echo 24.
Televize nejdříve uvádí záběry z demonstrací proto Andreji Babišovi a komentuje: „Praha před několika týdny. Tři sta tisíc lidí na ulici. Požadují odstoupení šéfa vlády Andreje Babiše. Pozadí? Podezření na podvody s financováním. V centru všeho je tento rekreační hotel zvaný Čapí hnízdo v jižních Čechách. Do projektu plynuly asi dva miliony euro z Bruselu a byl iniciován konglomerátem firem vrcholného politika Babiše. Podnik ale žádné dotace získat neměl. Tak to stojí ve výbušné zprávě bruselského antikorupčního úřadu OLAF.“
Pak v pořadu vystupuje europoslanec Sven Giegold, který říká: „Premiér Babiš, který byl předtím také ministrem financí, měl z Česka vliv na udělování dotací. To je přirozeně konflikt zájmů. Tento konflikt zájmů je podle evropských pravidel zakázán. To je také důvod, proč antikorupční úřad OLAF převzal tento případ.“
Televize sděluje, že nebylo dosud známo, že stopy případu sahají až do Německa. „Podnikatelé z Babišova podnikatelského okolí udělili, podle náhledu vyšetřovatelů OLAFu, zdánlivé zakázky své české hotelové společnosti Čapí hnízdo. Jeden zadavatel: SKW Stickstoffwerke z Peisteritzu v Sasku Anhaltsku. Společnost si údajně od Čapího hnízda koupila reklamní služby.“
V pořadu vystupuje senátor Tomáš Goláň, který říká: „Tato firma neměla v žádném případě potenciál reklamu v tomto rozsahu a hodnotě poskytnout. Kromě toho byla firma Čapí hnízdo vůbec registrována jako reklamní agentura.“
„Možným motivem mohou být evropské dotace. Aby je společnost dostala, musí být hospodářsky činná. To celé je vyšetřovatelům OLAFu nápadné. Proto musí být evropské peníze nakonec vráceny. Případ vyřízen? Ne úplně. Údajní zadavatelé reklamy a tok peněz do Česka se dodatečně postaraly o podezření na krácení daní, Tomáš Goláň si dokonce myslí, že jde o vyhýbání se placení daní.“
„Uvnitř Babišových podnikatelských struktur byly přesouvány peníze, aby bylo možno se vyhnout daním, což je zjevně praxí už dlouho. Ví o tom také bývalý manažer z firemní sítě. Byl ale ochoten mluvit jen tehdy, když nebude zveřejněno jeho jméno: ‚Probíhá to u nás pod označením ‚účetní smyčka‘. Bylo to legální a fungovalo to takto: SKW například zákazníkovi dodal umělá hnojiva. Účet ale nepřišla z SKW, ale z nějakého podniku firemní struktury, který pracoval se ztrátou. Příjmy se tak neuplatnily u SKW, ale někde jinde. Tak bylo možné se vyhnout daním‘.“ SKW ale obvinění odmítá a nezávislá kontrola neshledala žádné nesrovnalosti, říká ARD.
Také Agrofert Deutschland, dceřiná společnost SKW Piesteritz, dával českému hotelovému zařízení pochybné reklamní zakázky. ARD se tu odvolává na zjištění portálu Echo 24. Jedná se o 350 tisíc euro.
Finanční úřad v Chemnitzu již německé podnikání českého premiéra vyšetřoval, ale výsledek je dosud tajný. Poslanec zemského sněmu za Linke Andreas Höppner se proto dožaduje objasnění, zda na celé záležitosti něco je. „Jsou tu obcházeny daně? Přesouvaly se tady peníze, nebo se děly nějaké podobné věci?“
ARD pak konstatuje, že státní zástupci v Praze trestní stíhání proti Babišovi zastavili.