Ve Spolkové republice Německo i nadále rezonuje kauza Navalnyj a zejména od politiků CDU jsou slyšet výzvy k větší tvrdosti vůči věrolomné Ruské federaci. Dnes se k nim připojil též Friedrich Merz (*1955), viceprezident hospodářské rady CDU, který je zároveň kandidátem na nového předsedu Křesťanskodemokratické unie.
Podle zjištění německých expertů byl ruský opoziční politik a občanský aktivista Alexej Navalnyj, který se momentálně léčí v Německu, otráven jedem typu novičok, přičemž za útokem zřejmě stojí kruhy spojené s Kremlem.
Jak zmiňuje dnešní vydání deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, Friedrich Merz konstatoval, že reakce EU musí být jasná a jednoznačná. Navrhuje proto, aby byl na dva roky zastaven kontroverzní projekt plynovodu Nord Stream 2, dosud podporovaný německou vládou. Zároveň by členské státy EU měly společně usilovat o nezávislost na ruském plynu a ropě.
Baltský plynovod Nord Stream 2 je doplněním již existujícího plynovodu Nord Stream, za jehož výstavbu významně lobboval bývalý sociálnědemokratický spolkový kancléř Gerhard Schröder, který nyní pracuje pro ruský energetický koncern Gazprom a patří k těm, kdo mají „pochopení pro Putina“.
Proti projektu, na němž se podílí řada evropských firem, například z Německa a Rakouska, soustavně protestují Polsko, Švédsko, Ukrajina i Spojené státy americké, kritika zní v poslední době i z Francie. Údiv vzbuzuje též fakt, že funkci výkonného ředitele společnosti Nord Stream AG zastává Matthias Warnig, bývalý důstojník východoněmecké tajné policie (Stasi), který ještě za časů NDR spolupracoval s důstojníkem KGB Vladimirem Putinem, tehdy usazeným v saských Drážďanech.
Jenže koaliční vláda CDU/CSU a sociálních demokratů vedená Angelou Merkelovou tvrdí, že Německo nový plynovod prostě potřebuje. Navíc Rolf Mützenich, šéf sociálnědemokratické frakce ve Spolkovém sněmu, zdůraznil, že v souvislosti s kauzou Navalnyj nepřipadají v úvahu jakékoliv sankce proti projektu Nord Stream. Za této aktuální politické konstelace nelze tudíž očekávat, že by se Německo od projektu distancovalo, poněvadž k takovému postupu není politická vůle a tlak hospodářských kruhů je enormní.
Příští rok proběhnou volby do Spolkového sněmu, do nichž CDU již nepovede Angela Merkelová. A zahraniční politika, zejména vztah k Rusku a Číně, bude představovat základní otázku předvolební kampaně.