Následující případ ani trochu nezapadá do propagandy českých pravicově radikálních populistů o údajném diktátu politické korektnosti v Německu. Právě naopak. Poslanec německé obdoby okamurovců, strany AfD, v Zemském sněmu opakovaně vykřikl obecně hanlivě vnímané označení pro lidi tmavé pleti a dočkal se za to napomenutí od místopředsedkyně. Ač dotyčný svými výkřiky navíc i rušil při vystoupení jedné levicové političky, soud konstatoval, že poslanec byl v právu a k napomenutí že nebyl důvod.
Dotyčný poslanec podle soudu zákon neporušil. Pokud poslanec Zemského sněmu ve Schwerinu vysloví výraz „negr“, ještě tím automaticky nesnižuje důstojnost sněmu ani neporušuje jeho řád, konstatoval Zemský ústavní soud v Greifswaldu. Zprávu o tom přinesl deník Süddeutsche Zeitung.
Předsedovi zemské sněmovní frakce AfD v Meklenbursku-Předním Pomořansku, Nikolausi Kramerovi tak dal zapravdu, že místopředsedkyně Zemského sněmu Mignon Schwenke (Linke) jeho napomenutím za opakované použití slova „negr“ jednala proti zemské ústavě.
V létě 2018 Kramer opakovaně vykřikl „negr“ během vystoupení výše jmenované poslankyně, která se vyjadřovala k bodu frakce AfD o prevenci zneužívání dávek a další podpory žadateli o azyl a osobami povinnými opustit Německo. Následujícího dne své počínání komentoval od řečnického pultu, kde si vyhradil používání slova „negr“ s tím, že si nenechá předepisovat, jaké výrazy jsou a jaké nejsou hanlivé.
O měsíc později se Kramer ovšem dočkal zmíněného napomenutí za vykřikování onoho výrazu i za jeho použití během vlastního vystoupení. V odůvodnění stálo, že jde o výraz ve společnosti vnímaný jako nadávka a ponižující označení lidí tmavé pleti. „Použije-li poslanec při veřejném zasedání Zemského sněmu takového výrazu, musí si být vědom konotací, které má,“ odůvodnila napomenutí Schwenke.
Kramer se proti tomu ohradil u soudu, neboť sněmovní Rada starších jeho námitku zamítla. Dotyčný poslanec má nicméně za to, že lze ono označení používat i bez toho, že by mluvčí choval úmysl kohokoli urazit. V nejznámějším německém výkladovém slovníku Duden by oporu pro toto své tvrzení hledal marně, slovník u hesla „negr“ hovoří o silně diskriminujícím označení, jemuž je radno se vyhnout.
Soudci ale Kramera podpořili s tím překvapivým vysvětlením, že napomenutí zasáhlo do jeho svobody slova, neboť ne ve všech kontextech, kdy výraz „negr“ použil a na něž Schwenke vztáhla své napomenutí, snížil důstojnost Sněmu. Za přípustné soud označil použití tohoto výrazu v onom případě, kdy Kramer vysvětloval svůj pohled na něj.