V Bruselu začala ve čtvrtek jednat Evropská rada a za Českou republiku je na místě premiér Petr Fiala (ODS). Středem pozornosti politiků je zejména řešení pokračující finanční pomoci Ukrajině, kterou blokuje maďarský premiér Viktor Orbán, přičemž za své veto žádá i „výkupné“. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) vzkázal premiérům, aby alespoň získali záruky, že za výkupné Orbán pomoc blokovat nebude. Jeho zpráva se ovšem nelíbila europoslankyni Veronice Vrecionové (ODS).
Hlavními tématy dvoudenního summitu Evropské unie jsou Ukrajina, rozšiřování unie, situace na Blízkém východě a revize víceletého finančního rámce, tedy unijního rozpočtu na roky 2021 až 2027.
Na summitu se bude řešit zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a další finanční pomoc pro napadenou zemi. Maďarský premiér Viktor Orbán dal ovšem už při svém příchodu na jednání najevo, že jeho země nadále ani jeden z bodů nepodporuje. Ostatní unijní vůdci stále doufali v dosažení dohody, jelikož je podle nich nyní důležité, aby Evropská unie ukázala svou jednotu. S penězi pro Ukrajinu souhlasí všechny země – s výjimkou Maďarska.
Maďarsko by ovšem mělo být ochotno odvolat své veto v případě, že by Brusel odblokoval všechny finanční prostředky, které blok zmrazil kvůli obavám o správné dodržování principů právního státu. Podle serveru Politico jde o 30 miliard eur.
Přístup Evropské unie právě k Viktoru Orbánovi zkritizoval europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Evropská komise podle něj ve středu maďarskému premiérovi podlehla, když rozhodla o uvolnění asi 10 miliard eur pro Maďarsko. Podle Peksy to „nenávratně ohrozilo stav právního státu v Evropě“, jak uvedl.
V souvislosti se čtvrtečním jednáním Evropské rady tedy vzkázal přítomným premiérům členských zemí včetně Petra Fialy (ODS), že doufá, že „alespoň získají záruky, že Orbán za výkupné nebude blokovat evropskou pomoc Ukrajině“.
Na Peksovu kritiku směrem k Fialovi zareagovala europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS), která připomněla, že mandát na Evropskou radu schvaluje vláda, tudíž i Piráti. „Na to kolega Peksa ale jaksi zapomněl, protože si nenechá ujít jedinou příležitost, aby na premiéra plivl jedovatou slinu,“ dodala.
Fiala k jednání Evropské rady o rozšiřování EU uvedl, že by rada měla rozhodnout ohledně otevření přístupových rozhovorů s Ukrajinou, Moldavskem a Bosnou a Hercegovinou. „Politiku rozšíření vnímáme jako podporu stability a prosperity v našem sousedství,“ dodal.
V otázce Blízkého východu je podle něj třeba ctít právo Izraele na sebeobranu a trvat na bezpodmínečném propuštění všech rukojmí zadržovaných v Gaze. „Musíme také vědět, ke komu v Palestině proudí evropské peníze. Ty nesmí končit v rukou teroristů,“ uvedl.
K rozpočtové situaci řekl, že se na národní úrovni snaží o hledání úspor a stejný přístup je podle něj potřeba aplikovat i v rámci EU. „Jsme ochotni se bavit o mírném navýšení v oblasti migrace, například na ochranu vnějších hranic EU. Nelegální migrace je na vzestupu a musíme investovat prostředky do jejího potlačování,“ popsal a v neposlední řadě dodal, že je nutné také zajistit peníze pro Ukrajinu, což je závazek schválený loni.
Před zahájením jednání se také setkal s novým šéfem polské vlády Donaldem Tuskem. „Shodli jsme se, že máme společný zájem v pokračování výborných česko-polských vztahů,“ uvedl na sociální síti X s tím, že Tuska pozval na návštěvu Prahy.