Nepolevujte v sankcích a mluvte o politických vězních, žádá ukrajinská ombudsmanka

Ukrajinská ombudsmanka Ludmila Denisová  (FB Ludmily Denisové)

Ukrajinská ombudsmanka Ludmila Denisová | FOTO: FB Ludmily Denisové

Režiséra Sencova a další politické vězně a zajatce Rusko pustilo na svobodu právě díky velkému mezinárodnímu tlaku, ujišťuje ukrajinská ombudsmanka Ludmila Denisová, která dohlíží na jejich výměny. V rozhovoru pro deník FORUM 24 popsala situaci dalších vězněných.

Kolik politických vězňů z řad ukrajinských občanů evidujete v ruských věznicích?

Ve věznicích na území Ruské federace a na prozatímně okupovaném území Krymu se nachází 114 ukrajinských politických vězňů. Osmnáct z nich má podmíněný trest a nachází se na Krymu, kde mají jen omezenou možnost pohybu a nemohou se dostat na území kontrolovaná Ukrajinou. Zbývajících 96 lidí je buď odsouzených a jsou v ruských věznicích, nebo jsou ve vyšetřovací vazbě. Z oněch 96 lidí je 72 krymských Tatarů, které ruská vláda pronásleduje pro jejich údajný podíl na činnosti „buňky“ islámské Strany osvobození (Hizb at-Tahrír), která je v Rusku zakázaná jako teroristická organizace.       

Zasazujete se o osvobození všech těchto politických vězňů?

Chtěla bych, aby všech 114 vězněných či pronásledovaných lidí, tedy včetně těch 18 podmíněně odsouzených, mohlo odjet na území kontrolovaná Ukrajinou.

Narůstá v poslední době počet Ukrajinců vězněných Ruskem?

Před měsícem jeden přibyl.

„Platí“ Ukrajina při výměnách vězňů adekvátní cenu, anebo Rusko požaduje buď více vězňů, či vězně zadržované ze závažnějších důvodů, než jsou Ukrajinci, které vydá zpět?

Moje stanovisko je takové, že byť jen za jednoho ukrajinského občana bychom vydali všechny ruské vězně. Pro náš stát představuje nejvyšší hodnotu lidský život. Proto nenahlížím výměnu vězňů jako tržiště, ale máme na zřeteli, abychom dostali zpět všechny naše občany.

O tom není sporu. Otázka však vycházela z toho, že lidé, o jejichž výměně obě strany vyjednávají, mají svou početní či politickou hodnotu. Nutí tedy Rusko ze své pozice Ukrajinu, aby za své občany nabízela „víc“?

Příklad?

Nedávno Ukrajina vydala Rusa podezřelého z podílu na zkáze letadla linky MH17.

Trvám na stanovisku, které jsem již zmínila. Nemyslím si, že život dotyčného člověka je cennější než život našich občanů. Ten člověk se do června 2019 nacházel v jedné ukrajinské vesnici a nikdo o něj nejevil zájem. Ve chvíli, kdy jej jiné státy projevily, Ukrajina udělala vše pro to, aby jej zahraniční vyšetřovatelé mohli vyslechnout. Proto si nemyslím, že by to nebylo rovnocenné.

Jste v kontaktu s ukrajinskými vězni v ruských zařízeních. V jakých podmínkách žijí?

Politické vězně či zajatce jsem měla možnost navštívit bohužel jen těsně před výměnou. Kdykoli jindy Federální služba výkonu trestů žádosti o možnost návštěvy zamítala s odůvodněním, že to v danou dobu nebylo vhodné. Jsme ale v kontaktu s příbuznými, advokáty i s konzulem.

Jak dlouho jsou ukrajinští vězni v průměru zadržováni?

Záleží na tom, z čeho ruská strana občany Ukrajiny viní. Krymští Tataři odsouzení za terorismus dostávají tresty 17-20 let.

Ve většině případů jsou obvinění beztak smyšlená, otázka proto mířila spíše na to, kolik času ukrajinští občané v ruských věznicích nakonec fakticky tráví.

Oleh Sencov byl ve vězení pět let, další dva zrovna tak a jiný – za překročení hranice na Krym – strávil ve vazbě devět měsíců.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jak si vede Oleh Sencov?

Olehu Sencovovi – stejně jako všem ostatním politickým vězňům z Krymu a z Luhanské oblasti – jsme koupili byt. Nedávno přijela jeho matka i děti a všichni bydlí spolu v Kyjevě.

Byty Ukrajina obstarala z popudu prezidenta Zelenského jak osvobozeným námořníkům, tak i  pěti osvobozeným politickým vězňům, kteří jsou původem z Krymu nebo z momentálně rovněž okupované Luhanské oblasti.

Dělají aktivisté a politici na Západě dost pro to, aby na případy ukrajinských politických vězňů upozorňovali?

Političtí vězni jako Oleh Sencov, Stanislav Klych nebo Oleksandr Kolčenko byli propuštěni právě proto, že o nich bylo neustále slyšet a jejich propuštění opakovaně žádali politici i různé organizace v celém světě. Proto je důležité, aby se nezapomínalo ani na těch zbývajících 114 politických vězňů. Mimochodem jsou mezi nimi i další neméně zajímavá jména. Je důležité na ně upozorňovat, protože tím zatěžujeme Rusko a vytváříme psychický tlak na Putina, který bude nucený je propustit.

Ze stejného důvodu jsou žádoucí i tvrdší hospodářské sankce na Rusko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]