Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve čtvrtek dopoledne odmítl opakovaně nabízenou pomoc Německa kriticky přetížené chebské nemocnici. Místo toho přislíbil zajištění tří lékařů a také možnost helikoptéry během noci. Pacienti tak budou případně rozvezeni do nemocnic po České republice. Má jít o symbol, že se o hospitalizované postará Česko. Na jeho stanovisko reagovali opoziční politici.
Chebská nemocnice se už několik týdnů potýká s extrémním přetížením. Pomocnou ruku jí nabídlo Německo, k tomu by však muselo svůj souhlas dodat ministerstvo zdravotnictví. Šéf resortu Jan Blatný to již několikrát odmítl, a to i přes petici vyzývající k přijetí německé pomoci, kterou podepsalo na 3600 lidí. Situaci v Chebu neulehčuje ani fakt, že tu podle zjištění Deníku N umírá nejvíce lidí na covid-19 v celé zemi.
Místo do několik kilometrů vzdálené nemocnice v Německu se tak budou pacienti přesouvat například helikoptérou. „V současné době je kapacita německých nemocnic velmi podobná a v některých oblastech i ještě více zatížená než v České republice. Proto by převoz několika málo pacientů nevyřešil situaci zdejší nemocnice,“ uvedl Blatný.
S jeho rozhodnutím ale nesouhlasí opoziční politici, kteří se k situaci ostře vyjadřují na sociálních sítích. „Vládní PR propaganda vyhodnotila, že kdyby požádali blízké německé nemocnice o pomoc pacientům z Chebska, šlo by o přiznání, že situace je příšerná. Ale ona situace v ČR prostě příšerná je. Těm lidem jde o život a lhaním je nezachráníme. Je mi zle z toho, že tomu svítí lékař,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Nepochopení projevil i předseda ODS Petr Fiala. „Nemocnice na Chebsku a Karlovarsku poslední týdny hlásí, že jejich kapacity pro intenzivní léčbu pacientů jsou nedostačující. Německo nabízí pomoc. A české ministerstvo zdravotnictví ji vytrvale odmítá. Tomu vůbec nerozumím. Tady jde přece o zdraví a životy,“ řekl.
S podobnou nevolí k rozhodnutí ministra přistupuje i pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. „Úcta vlády ke zdraví svých občanů se tu projevuje tak, že vás raději nechají umřít, než aby vás pustili do špitálu v Německu, protože by to PRově vypadalo blbě… Shořte v pekle fakt už,“ pustil se do vlády.
K řešení svízelné situace vyzvali Blatného i lidovci – a to už na začátku ledna. „Už začátkem ledna jsme jako lidovci vyzvali premiéra a ministra zdravotnictví Blatného, aby se okamžitě a se vší vážností začali zabývat kritickou situací předně v Karlovarském kraji, kde zdravotnická pomoc kolabuje. Vysmáli se nám a do Chebu jen poslali na lékaře kontrolu,“ popsal v průběhu ledna přístup ministra europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
K současnému rozhodnutí se vyjádřil na twitteru. „Blatný slíbil sehnat do přeplněné nemocnice v Chebu tři lékaře. Tím ale situaci nevyřeší. Převoz do Německa dává smysl, jde to. K téhle variantě se kloní i hejtman Karlovarského kraje (Petr Kulhánek (za STAN), pozn. red.). Blatný dál nesmyslně oddaluje efektivní řešení. Toho Andrej Babiš fakt hledal, až našel,“ dodává.