Nová varianta koronaviru je v Česku, potvrdila liberecká nemocnice. Přibylo za sobotu 12 514 nakažených

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Liberecká nemocnice potvrdila první výskyt nové varianty omikron v Česku. Nyní se ještě čeká na potvrzení pozitivity v Národní referenční laboratoři. Informovala o tom Česká televize. Nákaza se projevila u ženy z Libereckého kraje, která se vracela z dovolené v Namibii přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. 

Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové cestovala žena ve skupině několika lidí z Česka, další z nich jsou ze Středočeského a Olomouckého kraje nebo z Prahy. Hygienici už jsou se spolucestujícími i rodinou nakažené ženy v kontaktu.

()

„Máme dotrasované kontakty, jak rodinné, tak jsme trasovali i spolucestující, protože bylo tam několik osob z České republiky, celkově ta skupina čítala devět osob. Cestovala z Namibie do Jihoafrické republiky, odtamtud do Dubaje a z Dubaje na území České republiky,“ řekla Svrčinová České televizi.

První případ nové varianty se v Evropě objevil už v pátek. V Belgii byla pozitivně otestována mladá žena, u které se příznaky projevily jedenáct dní po návratu z Egypta a Turecka. Informaci potvrdil belgický ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke. Ten zároveň dodal, že žena není naočkovaná a v minulosti koronavirus neprodělala.

Nová varianta koronaviru se objevila v Jihoafrické republice (JAR) a následně také v dalších zemích. Světová zdravotnická organizace ji v pátek zařadila mezi znepokojivé. Podle vědců totiž rychle mutuje a díky tomu se může rychleji šířit a obejít reakci lidského imunitního systému. Prozatím není jasné, zda by mohla být rezistentní vůči stávajícím vakcínám proti covidu-19.

Kvůli výskytu nové varianty koronaviru se v pátek státy Evropské unie shodly na pozastavení všech letů ze sedmi zemí jižní Afriky. Opatření přijala také česká vláda. Od soboty nebudou moci do České republiky vstoupit občané třetích zemí, kteří byli v posledních 14 dnech více než 12 hodin v osmi afrických zemích. Konkrétně v Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku a Zambii.

Občané České republiky, Evropské unie a držitelé dlouhodobých pobytů pak mohou do Česka přicestovat za přísných epidemiologických podmínek. Ministerstvo zdravotnictví zároveň nedoporučilo cestovat do těchto oblastí.

Vědci již publikují svá zjištění ohledně nebezpečí, jež nová mutace přináší: „Omikron není katastrofa“, říká odborník z britské poradní skupiny vlády SAGE, mikrobiolog Calum Semple. Uvedl to server Novinky. Zároveň obviňuje ostatní vědce z toho, že přeceňují situaci, protože vakcíny i nadále chrání před závažným průběhem covidu.

Přibylo 12 514 nakažených

Jen pár hodin po informaci o nové mutaci přichází zpráva, že za sobotu přibylo v Česku 12 514 nakažených. Týdenní incidence tak klesla již po druhé za sebou, nyní zhruba o 10 procent. I počet pacientů s covidem z pátku na sobotu mírně klesl, ale je stále vyšší než před týdnem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]