Vědec z kanadské univerzity v Calgary nedávno zveřejnil zajímavý příspěvek, ve kterém ukázal staré novinové ústřižky z roku 1924. Na nich jsou k vidění články, kde se tehdejší autoři zamýšlí, jak bude vypadat náš svět za sto let. Některé odhady jsou až děsivě přesné, jiné prognózy jsou naopak daleko od současné reality.
„Automobily budou jezdit po rychlostních komunikacích centrem měst,“ objevilo se v jednom z novinových článků přesně před sto lety, který předpovídal, jak budou lidé žít v roce 2024. Text, který na sociální síti zveřejnil kanadský vědec Paul Fairie, odkazuje na tehdejší úvahu nejmenovaného švédského architekta, který tvrdil, že aut bude nekonečně přibývat.
Částečně se vyplnil také článek, který se zamýšlel nad budoucností hudby. „Nebude nutné cestovat na velké vzdálenosti. Odpadnou poplatky za ubytování a další náklady, které činí i pro zkušeného umělce tyto cesty náročné. Umělci dost možná ani nebudou muset opouštět své domovy,“ mohli si přečíst lidé v textu z roku 1924. Myšlenka poměrně dost připomíná dnešní sociální sítě a videoplatformy, jejichž pomocí mohou umělci dostat hudbu do milionu domáctností, aniž by museli za svými fanoušky fyzicky dorazit.
Podle další z prognóz měla průměrná délka života dosáhnout sta let a pětasedmdesátiletý člověk měl být dnes považován za mladého. Toho se zřejmě zatím ještě dlouho nedočkáme. To platí také o úvaze, že meziplanetární cestování bude stejně snadné jako to mezikontinentální.
I další dvě předpovědi tehdejších autorů se splnily. Jeden z autorů článku odhadoval, že obytné domy budou mít až sto pater, v jiném článku se pak objevilo, že rodinná alba vytvořená z videí nahradí fotografie. Vize, která bohužel nevyšla, tvrdila, že filmy přinesou světový mír. Nic takového se zatím Hollywoodu nepodařilo.
Některé prognózy autorů článků byly poměrně bizarní. V současné době totiž podle našich předků z roku 1924 měly například existovat postele, které by ráno měly vyhodit děti z peřin. Sto let staré novinové útržky se zmiňují také o lidských nohách, které odumírají z důvodu nedostatečného používání.