Bývalý americký prezident Barack Obama poskytl obsáhlý rozhovor CNN týkající se mimo jiné politické situace na Ukrajině během ruského vpádu v roce 2014. Popřel, že by na Krymu došlo k ozbrojené invazi, a zmínil, že Moskva na poloostrově reprezentovala zájmy rusky mluvícího obyvatelstva. Zatímco v ruském komunikačním prostoru si tím vysloužil pochvalné zmínky, Ukrajinci a jejich podporovatelé nešetřili kritikou.
Obama ve svém vystoupení uvedl, že podmínky v roce 2014 byly jiné než během začátku plnohodnotné invaze v loňském roce, a hájil svou reakci na anexi Krymu tím, že Ukrajina nebyla tou zemí, o které hovoříme dnes. „Existuje důvod, že nedošlo k ozbrojené invazi na Krym, protože Krym byl plný ruskojazyčných osob a existovaly tam sympatie k postojům, které Rusko prezentovalo,“ uvedl Obama.
Popsal také, že to byl právě on a tehdejší německá kancléřka Angela Merkelová, kdo stál za uvalením tehdejších sankcí, které zabránily Putinovi pokračovat s invazí na Donbase a na zbytku Ukrajiny. Obama také uvedl, že identita a schopnost postavit se proti Rusku se na Ukrajině vyvinula až po anexi v roce 2014 a že právě tato identita a schopnost vede k nynějšímu silnému ukrajinskému odporu.
Jak uvedla ruská agentura TASS, Obamova slova ocenil mluvčí prezidenta Putina Dmitrij Peskov. „Není na nás, abychom tato vyjádření komentovali. Určitě obsahují stopy moudrosti,“ řekl ohledně Obamových postřehů o Krymu. Doplnil, že prakticky celá populace poloostrova se chtěla stát součástí Ruské federace. „Takže vidíme, že čas od času se objeví nějaké racionální názory,“ dodal Peskov.
Na Obamova slova ovšem reagoval také poradce vedoucího kanceláře prezidenta Ukrajiny Mychajlo Podoljak. „Podivné, a hlavně k čemu? Pokud pan Barack Obama veřejně prohlašuje, že ruská anexe Krymu v roce 2014 byla legální a oprávněná, pak bychom se neměli divit, že dnes je tu plnohodnotná ruská agrese v Evropě a rozsáhlá agresivní válka, která stojí statisíce životů. A že mezinárodní právo prakticky neexistuje,“ napsal Podoljak. „Současný ruský autoritářský (nacistický) režim je do očí bijícím odrazem specifické předválečné západní politiky. Možná je čas začít si připouštět kritické chyby místo nalézání nových výmluv?“ vyzval Obamu poradce, který do textu zároveň zakomponoval některé exprezidentovy obraty.
Nebyl sám, kdo si povšiml podivné terminologie a ne zcela aktuálního kontextu, v němž se Obamovo vyjádření neslo. Vtipně to vystihl parodický účet Darth Putin, který Obamova slova vyložil následovně. „Obama říká, že ohledně Krymu ,držel linii‘. Jde jen o to, že ta linie byla jiná než hraniční linie Ukrajiny.“
K anexi ukrajinského Krymu Ruskou federací došlo na jaře 2014. Invaze, která byla vydávána za povstání domobrany, umožnila nástup proruské vlády a neuznané začlenění oblasti pod Rusko. To uspořádalo referendum, které neuznaly ani USA, ani Evropská unie. Podle Moskvy se ho zúčastnilo 83 % oprávněných voličů a pro odtržení od Ukrajiny mělo hlasovat více než 96 % z nich.