Občané se distancují od stanoviska vlády k evropské rezoluci o Babišovi. Výzvu Ne mým jménem! podepsalo už 5000 lidí

EPP

„Přestaňte si cpát kapsy evropskými penězi, pane Babiši.“ Koláž frakce Evropské lidové strany | FOTO: EPP

Vláda Andreje Babiše se jménem České republiky ohradila proti rezoluci Evropského parlamentu, která pojednává o Babišově osobním střetu zájmů. Zatím se nezdá, že by tento obludný babišovský paradox byl občanům České republiky lhostejný. Možnost distancovat se od tohoto kroku českého premiéra a dotačního magnáta v jedné osobě využilo od čtvrtka do nedělního poledne už více než 5000 občanů a další podpisy přibývají.

Počínání Andreje Babiše, který se jménem České republiky ohradil proti zmíněné rezoluci, pro niž hlasovala výrazná většina 510 ze 705 poslanců Evropského parlamentu, je trnem v oku mnoha obyvatel této země. Svědčí o tom poměrně velký ohlas na výzvu „Ne mým jménem!“, kterou za pouhé tři dny podepsalo už více než 5000 lidí.

Proti rezoluci Evropského parlamentu k Babišovu střetu zájmů Babišův kabinet namítl, že se europoslanci textem rezoluce částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Rezoluce podle vládních výtek prý také narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditních řízení na téma Babišova střetu zájmů.

Pavel Hofman

Obojí je naprostý nesmysl. Evropský parlament naplnil rezolucí své poslání, když se zasazuje o férové přerozdělování dotací z prostředků daňových poplatníků EU tak, aby předmětné dotace sloužily zamýšlenému účelu. Evropský parlament tedy brání zájmy daňových poplatníků členských zemí EU a s nimi i zájmy české střední vrstvy na úkor konglomerátů dotačních magnátů Babišova typu. Řeči o potřebě ctít presumpci neviny jsou pak přímo ukázkovou demagogií, neboť 1) u politiků se v zájmu předcházení dalším škodám v západním civilizačním prostoru ctí presumpce viny; 2) narozdíl od situací, na něž se vztahuje presumpce neviny, v Babišově případě nejde o vyměření žádného trestu, nýbrž o zastavení zjevného zneužívání politické moci a státní správy ze strany velkopodnikatele.

Pouhý letmý pohled na rezoluci EP ozřejmuje, že chrání zájmy českých občanů. Usnesení europoslanců kritické k Babišovu střetu zájmů konstatuje, že premiér zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce proto vyzývá Evropskou komisi, aby už podobné střety zájmů dále netolerovala. České úřady pak vyzývá k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

S výzvou Ne mým jménem! proti Babišovým námitkám vůči rezoluci Evropského parlamentu se můžete seznámit zde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner