Občané se distancují od stanoviska vlády k evropské rezoluci o Babišovi. Výzvu Ne mým jménem! podepsalo už 5000 lidí

„Přestaňte si cpát kapsy evropskými penězi, pane Babiši.“ Koláž frakce Evropské lidové strany  (EPP)

„Přestaňte si cpát kapsy evropskými penězi, pane Babiši.“ Koláž frakce Evropské lidové strany | FOTO: EPP

Vláda Andreje Babiše se jménem České republiky ohradila proti rezoluci Evropského parlamentu, která pojednává o Babišově osobním střetu zájmů. Zatím se nezdá, že by tento obludný babišovský paradox byl občanům České republiky lhostejný. Možnost distancovat se od tohoto kroku českého premiéra a dotačního magnáta v jedné osobě využilo od čtvrtka do nedělního poledne už více než 5000 občanů a další podpisy přibývají.

Počínání Andreje Babiše, který se jménem České republiky ohradil proti zmíněné rezoluci, pro niž hlasovala výrazná většina 510 ze 705 poslanců Evropského parlamentu, je trnem v oku mnoha obyvatel této země. Svědčí o tom poměrně velký ohlas na výzvu „Ne mým jménem!“, kterou za pouhé tři dny podepsalo už více než 5000 lidí.

Proti rezoluci Evropského parlamentu k Babišovu střetu zájmů Babišův kabinet namítl, že se europoslanci textem rezoluce částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Rezoluce podle vládních výtek prý také narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditních řízení na téma Babišova střetu zájmů.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Obojí je naprostý nesmysl. Evropský parlament naplnil rezolucí své poslání, když se zasazuje o férové přerozdělování dotací z prostředků daňových poplatníků EU tak, aby předmětné dotace sloužily zamýšlenému účelu. Evropský parlament tedy brání zájmy daňových poplatníků členských zemí EU a s nimi i zájmy české střední vrstvy na úkor konglomerátů dotačních magnátů Babišova typu. Řeči o potřebě ctít presumpci neviny jsou pak přímo ukázkovou demagogií, neboť 1) u politiků se v zájmu předcházení dalším škodám v západním civilizačním prostoru ctí presumpce viny; 2) narozdíl od situací, na něž se vztahuje presumpce neviny, v Babišově případě nejde o vyměření žádného trestu, nýbrž o zastavení zjevného zneužívání politické moci a státní správy ze strany velkopodnikatele.

Pouhý letmý pohled na rezoluci EP ozřejmuje, že chrání zájmy českých občanů. Usnesení europoslanců kritické k Babišovu střetu zájmů konstatuje, že premiér zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce proto vyzývá Evropskou komisi, aby už podobné střety zájmů dále netolerovala. České úřady pak vyzývá k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

S výzvou Ne mým jménem! proti Babišovým námitkám vůči rezoluci Evropského parlamentu se můžete seznámit zde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]