Poslanecká sněmovna se v úterý vůbec nedostala k očekávanému hlasování o vládním návrhu na rozšíření EET, neboli „elektronické evidence tržeb“, na další obory podnikání. Poslanci vládních stran, tedy ANO, KSČM a ČSSD totiž neměli dostatek disciplíny, aby přehlasovali senát, který předlohu vetoval.
EET je přitom osobní projekt premiéra Andreje Babiše, kterým vysvětluje zlepšování daňových výnosů. Vládní koalice nebyla schopna sehnat potřebných 101 hlasů a tak pod záminkou technické pauzy zabránila hlasování. Jinak by totiž opozice vládní strany dokázala přehlasovat.
O pětiminutovou přestávku na poradu požádal před závěrečným hlasováním nejprve klub ANO a po něm si o 15 minut zažádal klub ČSSD. Jednání Sněmovny tak v úterý předčasně skončilo.
Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek tuto příhodu následně vtipně glosoval:
„Byl jsem tázán, zda se chystáme k obstrukcím. Já jsem řekl, že naše stanovisko zůstává neměnné. Ale že už neuděláme vůbec nic, co by se dalo vykládat jako obstrukci. Nemohl jsem tušit ani vteřinu, že ten, kdo přistoupí ke zcela zásadní obstrukci, budou poslanci vládní koalice. Měli jsme ještě 15 minut a mohli jsme hlasovat. Vy nechcete pracovat, děláte obstrukce.“ Na závěr Kalousek dodal na adresu vládních poslanců: „Měli byste se stydět.“
Předseda ODS Petr Fiala situaci rovněž komentoval:
„Vládní koalice vypadá po dnešku opravdu tragikomicky. Dnes nedokázala najít 101 pro svou vlajkovou loď EET a byla nucena sama obstruovat vlastní návrh.“
Ministryně Schillerová si v rozpravě stěžovala na atmosféru kolem vládního projektu: „Vytvořili jsme z EET nepřiměřené politikum a dnešní den nemá být ničím jiným než smutnou oslavou tohoto politikaření.“
Výsledek úterního jednání považuje ministryně za velkou škodu, protože Sněmovna byla nejblíže hlasování. „Chyběli nám koaliční poslanci. Ano, je to tak. Nebudu to zastírat. Ale my jsme si to teď vyjasnili. Ještě si to v pondělí řekneme na koaliční radě,“ řekla novinářům.
V debatě zazněly zásadní připomínky k vládní předloze od opozičních poslanců. Mikuláš Ferjenčík (Piráti) označil zákon za nedomyšlený. EET podle něho podnikatelům nepřináší nic navíc. „Výnosy EET si vláda nepokrytě vymýšlí.“ Třetí a čtvrtou vlnu EET podle něj není navíc možné ani zkontrolovat, například u řemeslníků. Z EET se stal symbol toho, že stát se soustřeďuje na šikanu malých podnikatelů a kašle na kontrolu těch velkých, míní.
„Je úsměvné chtít narovnávat podnikatelské prostředí další regulací,“ řekl Jan Skopeček (ODS). Podnikatelské prostředí je podle něj pokřiveno zásahy státu do podnikání a množstvím regulace.
Vládní novela rozšiřuje evidenci tržeb na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. Půjde třeba o řemeslníky, kadeřníky nebo advokáty. Některé služby a zboží, například vodné a stočné nebo audioknihy, se přesouvají do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty.
S použitím ČTK