Poslanecká sněmovna se dnes zabývá vládním daňovým balíčkem. Avšak jeho schválením ministryně financí Alena Schillerová (ANO) i financování zvýšení rodičovského příspěvku. Podle názoru opozice jde pouze o přerozdělování, kdy se vláda snaží kupovat si voličské hlasy prostřednictvím dalších sociálních opatření.
„Považujeme to za politikaření. Vláda si bere rodiny, maminky a tatínky jako rukojmí. Na zvýšení rodičovského příspěvku přitom panuje shoda napříč politickým spektrem. Takže nevidím důvod, proč to odkládat. Rodiče by mohli mít vyšší příspěvek co nejdříve,“ sdělila novinářům Alexandra Udženija (ODS).
Opozice se sice pokusila opakovaně zařadit rodičovský příspěvek na program schůze jako první bod, ale představitelé koalice hlasovali proti. ODS se ovšem nyní podařilo nasbírat mezi ostatními poslanci dostatek podpisů na svolání mimořádné schůze, která se uskuteční příští pátek 1. listopadu. „Přece je politicky jasné, že nejdříve probereme body, na kterých je shoda, a potom svedeme souboj o zvyšování daní,“ odmítl zároveň spekulace o opozičních obstrukcí šéf daňového balíčku poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Samotnému rozhodnutí o rodičovském příspěvku současně předcházelo dlouhé jednání mezi ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) a šéfkou rezortu financí Schillerovou o tom, zdali vůbec zařadit zvýšení do plánů na příští rok.
Nyní jsou na stole hned dvě verze. Širší varianta zahrnuje plošné zvýšení příspěvku z 220 na 330 tisíc korun všem rodinám, které splňují zákonné náležitosti a vychovávají děti do čtyř let věku. Naproti tomu vládní omezená varianta by přinesla vyplacení vyššího příspěvku pouze rodičům, kteří rodičovský příspěvek doposud nevyčerpali. Což by snížilo počet rodin přibližně o dvacet procent.
Od zástupců ODS na páteční tiskové konferenci také zaznělo, že tato vládní verze na zvýšení rodičovského balíčku je na hraně ústavnosti. Návrh má narušovat právní jistoty a princip retroaktivity.
V praxi by vládní varianta mohla vést k paradoxním situacím, kdy by vedle sebe žily v jednom domě rodiny, jejichž životní standard by se v důsledku rozdílné výše vyplaceného příspěvku lišil. Občanskodemokratický poslanec Jan Bauer následně apeloval na ostatní členy dolní komory, aby si tuto variantu důkladně prostudovali a zvážili jejich pozměňovací návrh.
Na druhou stranu ODS zároveň deklarovala, že by v opačném případě podpořila i vládní verzi.,,Stále je lepší pomoci 80 procentům rodin než nikomu. Ale samozřejmě bychom nejraději podpořili všechny,“ dodal Stanjura.
Kritika nyní směřuje především na samotný způsob financování. I když Schillerová nejdříve mluvila o tom, že peníze na financování vyššího rodičovského příspěvku najde, posléze přiznala, že na to bude potřebovat prostředky z daňového balíčku. „Také proto považuji ministryni financí za nekompetentní,“ uvedla v pátek Udženija (ODS).
Její kolega Jan Skopeček navíc podotkl, že vláda přichází s daňovým balíčkem na poslední chvíli. Podle občanských demokratů měla projednat změny daňové legislativy před samotným schvalováním státního rozpočtu. „Od konečné výše příjmů se měly následně odvíjet i výdaje, nikoli opačně,“ dodal opoziční poslanec. Závěrem připomněl i nesplněný volební slib hnutí ANO o tom, že nebude zvyšovat daňové zatížení občanů.
Podle celospolečenského průzkumu se navíc ukazuje, že pouze jedna čtvrtina rodin vyjde měsíčně s financemi. Ostatní musí čerpat z úspor, využívat pomoci ostatních členů rodiny či bankovních půjček. Občanská demokracie nyní plánuje přijít s vlastními návrhy na pomoc rodinám. Strana by ráda motivovala například firmy k poskytování částečného úvazku, který by mohly využívat maminky v domácnostech.
Samotný daňový balíček dnes podle očekávání schválen nebude. A to i přes přítomnou vládní většinu podpořenou komunisty. Opozice slíbila dlouhou rozpravu, a tak by muselo být jednání prodlouženo i po 14 hodině. Jenže k zamítnutí tohoto návrhu postačí veto dvou poslaneckých klubů.