Ohledně zavedení eura začínají pukat ledy, ale jedna zásadní překážka zůstává

Vláda Petra Fialy (ODS) (Úřad vlády ČR)

Vláda Petra Fialy (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Ministr vnitra a předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan ve svém projevu na sobotním sněmu hnutí STAN prohlásil, že by se neměli bát říkat, že jsou pro euro. Po TOP 09 jsou tak Starostové druhým vládním uskupením, které zdůrazňuje přijetí společné evropské měny. Hlasy pro její zavedení v poslední době sílí, klíčové ovšem je, aby mělo silnou politickou podporu, která tu doposud chyběla. Začíná se to měnit, nebo si na euro ještě docela dlouho počkáme?

Vládní TOP 09 přišla na začátku července s projektem My jsme Evropa, v rámci kterého se její představitelé rozhodli během léta mimo jiné vysvětlovat lidem, proč bychom měli přijímat konkrétní kroky k zavedení společné evropské měny.

(Týdeník FORUM)

Strana pod vedením místopředsedkyně poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové například upozornila na to, že v České republice je mnohem vyšší inflace, než je průměr v eurozóně (v červnu byla podle evropského statistického úřadu Eurostat v zemích eurozóny inflace meziročně 8,6 procenta, kdežto v Česku dosáhla 16,6 procenta, což byla čtvrtá nejvyšší inflace v Evropské unii).

Místopředseda rozpočtového výboru za TOP 09 Miloš Nový k tomu při této příležitosti prohlásil: „O stabilitu eura se stará Evropská centrální banka, důvěryhodná instituce, která se v boji s růstem cen může prokázat přesvědčivými výsledky. A o cenovou stabilitu se stará hned v 19 zemích Evropské unie, přičemž každý členský stát se na rozhodování Evropské centrální banky podílí,“ vysvětlil Nový.

A dodal: „Nikdo se nemusí bát, že euro zvýší ceny nebo že kvůli jeho zavedení zchudne. Naopak přínos eura se například na Slovensku projevil odhadovaným růstem ekonomiky o 0,5 % HDP ročně. Pro mladou generaci to znamená, že na konci jejího produktivního věku bude o více než 20 % bohatší,“ dodává Nový.

Eva Zamrazilová (Národní rozpočtová rada / se souhlasem)

K TOP 09 se nyní přidalo i hnutí STAN se svým předsedou Vítem Rakušanem, který v sobotu na sněmu Starostů zavedení eura v České republice podpořil a zdůraznil, že by se ho neměli bát prosazovat. „Nebojme se otvírat témata, to tady zaznělo i v diskuzních příspěvcích, témata, která mají i větší přesah za těmi regiony. V regionech to umíme, ale jsou tady větší témata,“ poukázal Rakušan.

A pokračoval: „Euro, nebojme se říct, že Starostové a nezávislí jsou pro euro. Veďme o tom diskuzi s našimi koaličními partnery. Hrajme tu aktivní politiku, agenda setting tady zazněl. Ano, tohle je naše agenda. Máme to v programu, máme. Dělejme pro to maximum, a i kdyby to nebylo možné teď v téhle vládní konstelaci, tak se to ale nebojme říkat, protože naši voliči to slyšet chtějí, a pokud náš ministr financí podepisuje přístup do eurozóny zemi, která je mnohem kratší dobu v Evropské unii, tak mně osobně to líto je. Já bych chtěl, abychom podepisovali takovou dohodu i za Českou republiku.“

Hnutí STAN je významnou politickou silou, která má v dolní komoře parlamentu 33 poslanců a poslankyň, pro srovnání největší vládní subjekt ODS jich má jen o jednoho více – tedy 34. Podpora eura ze strany Starostů má tedy svou důležitost, Vít Rakušan má ale pravdu v tom, že v současné vládní konstelaci společná evropská měna u nás prosaditelná není.

(Jan Šibík)

V programovém prohlášení vlády zavedení eura nefiguruje a sám premiér a předseda občanských demokratů Petr Fiala říká, že Česko se v tomto volebním období euru nepřiblíží. Předseda senátu Miloš Vystrčil rovněž za ODS nejnověji v nedělní Partii Plus na CNN Prima News uvedl, že Česko se sice na přijetí eura musí připravit, ale argumenty odborníků jsou podle něj spíše proti zavedení eura. „Nejsou to věci aktuální a nejsou výhodné,“ upozornil Vystrčil.

Přijetí eura je primárně politickým rozhodnutím, zásadní je proto v tomto ohledu především to, že podle červnového průzkumu Eurobarometru stoupá v České republice počet lidí, kteří by zavedení eura uvítali – meziročně se zvýšil o 11 procentních bodů na 44 procent.

Přesto však odpor proti němu u nás zůstává stále dost silný, což následně vede k tomu, že některé politické subjekty od něj buď přímo dávají ruce pryč, nebo váhají a vyčkávají. Z toho důvodu je Rakušanova výzva k odvaze na místě a k srdci by si ji měly vzít i další strany nejenom hnutí STAN.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články