V současné době čelí Česká republika spolu s Polskem a Maďarskem žalobě EU kvůli odmítnutí kvót na přerozdělování uprchlíků. Unijní představitelé poukazují na nutnost dodržování smluv. Proti tomu se staví SPD v čele s Tomiem Okamurou. „Chceme, abychom si chránili hranice a měli vlastní migrační politiku. A z toho důvodu je potřeba vystoupit z EU, jinak nám bude neustále diktovat,“ uvedl dnes předseda hnutí.
Podle Okamury EU i nadále pokračuje v obrovském tlaku na přerozdělování migrantů. „Není pravda, co tady říkal Andrej Babiš, a sice, že kvóty a tlak skončil. Naopak! Česká republika má být odsouzena EU, což je naprosto neuvěřitelná záležitost. My se samozřejmě zásadně stavíme proti tomuto řešení.“ Poslanec navíc již v září prohlásil, že migrační krize trvá.
Samotné porušení členských smluv oznámila na konci října generální advokátka Soudního dvora Evropské unie Eleanor Sharpstonová. Stanovisko je ale prozatím nezávazné. Odborníci nyní apelují především na to, že se hraje o významný precedens. Jak se justiční orgány EU zachovají v případě této kauzy, může do značné míry předestřít budoucí chování ostatních členských zemí.
Poslanec SPD Jiří Kobza dále uvedl tvrzení, že se mají chystat legislativní nástroje, které mají umožnit druhou migrační vlnu, která má být výrazně větší než ta první. „Toto opatření Soudního dvora EU chápeme spíše jako zastrašování států střední Evropy a V4, aby se nevzpíraly další metodice přerozdělování migrantů, kterou tentokrát EU nazvala jako přesídlování.“
Ve Sněmovně dnes zároveň leží návrh zákona o referendu. Podle názoru Tomia Okamury se však jedná o vykastrovanou verzi, která nic podstatného neřeší. Hlavní překážku vidí v tom, že by občané v případě jeho schválení nemohli hlasovat o mezinárodních smlouvách, které podmiňují právě i naše členství v EU.
Avšak že by pro nás byl ochod z Evropské unie katastrofou prohlásil již dříve například europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Politikům se podle něj podařila vytvořit silná negativní emoce.
Na druhou jsou dnes často přehlíženy veškeré benefity ve formě ekonomických výhod či silnější vyjednávací pozice na mezinárodním poli. Jednotlivci mohou pak díky členství například levněji cestovat či volat.
Sama EU vznikla na základech hodnot všeobecné bezpečnosti, prosperity a stability. A nebezpečí případného odchodu se nyní koneckonců ukazují i během současného vyjednávání kolem vystoupení Velké Británie.