Přepjatá reakce ministra Tomana na audit Evropské komise dokazuje, že obsahuje velmi závažná zjištění. Označuje jej za nálet na české zemědělství, ale zároveň stát zastavil proplácení dotací pro Agrofert. Jsou to právě takové agrokoncerny, které jej ničí nejvíc.
[ctete postid=“253540″ title=“Babišova obrana je absurdní. Mezinárodní spiknutí může i za propad rozpočtu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Babiš-audit-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš prožívá kritické dny. O tom svědčí jeho nervózní reakce na audit “ permalink=“https://forum24.cz/babisova-obrana-je-absurdni-mezinarodni-spiknuti-muze-i-za-propad-rozpoctu/“]253540[/ctete]
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) obdržel druhou část auditu týkající se možného porušení střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a jeho osobně. O tom, že podobně jako první audit nedopadl nejlépe, svědčí už jen samotný fakt, že Státní zemědělský intervenční fond pozastavil vyplácení zemědělských investičních dotací jak Agrofertu, tak firmám spojeným s nejbližšími příbuznými ministra Tomana.
Papalášská arogance
Tomanova obhajoba na tiskové konferenci byla přehlídkou papalášské arogance. Věrně ji kopíruje od premiéra, ale má ji zřejmě v genech i po svém otci, bývalém ministrovi zemědělství v komunistických vládách. Tvrdí, že auditorská zpráva je „náletem na české zemědělství“. Nechce, aby byla jakkoli zpochybněna činnost českých úřadů a platy zemědělců.
Podrážděný výstup koliduje s ministrovou snahou audit bagatelizovat. Prý je plný chyb, které nijak nekonkretizoval. Platy zaměstnanců Agrofertu a potravinářských firem rodinného klanu Tomanových hlavně ohrožuje podezření z porušování pravidel rozdělování evropských dotací nalezené auditory, které česká vláda nemá pod kontrolou. Nemůže je ovlivnit jako svůj úřednický aparát, proto ta neskrývaná nervozita.
Premiér označil první audit jako „útok na Českou republiku“ a vyloučil, že by stát vracel jakékoli dotace. Ačkoli tvrdí, že zprávu neviděl, má jasno v tom, že ji české úřady odmítnou. To ovšem předem vylučuje jejich objektivitu. V tom je šéf ANO zajedno se svými ministry, ale i s holdingem Agrofert, který označil audit za podivný a neprofesionální.
Kontraproduktivní konflikt
Stejně se zachoval ministr Toman. Zdůraznil sice, že jeho střet zájmů nebyl prokázán, jenže penězovod byl zastaven i do firem řízených jeho otcem a bratrem Zdeňkem. Jistě to nebylo bezdůvodně. Vážná podezření z porušení daných pravidel ovšem nemohou být z povahy chování dotačního žraloka v čele vlády a dlouholetého klíčového lobbisty za zájmy agrobaronů na postu ministra zemědělství velkým překvapením.
Babiš veřejně napadá práci auditorů jako skandální a nekompetentní. Pokud urážlivým způsobem zpochybňuje nezávislý audit, nejenže si nepomůže a počíná si kontraproduktivně, ale co je horší, ještě více rozmazává žalostně trapnou ostudu a stupňuje poškozování obrazu České republiky v zahraničí.
Podobných auditů u nás (stejně jako ve všech zemích EU) proběhly desítky, a i když nalezly pochybení při čerpání dotací a část z nich se musela vracet, nikdy vláda nereagovala takto hysterickým způsobem. Vysvětlení je prosté. Nikdy v tomto procesu nehrály roli osobní motivace člena vlády, jehož firmy jsou na dotacích existenčně závislé.
Zatajený audit
Vrcholem vrchnostenské nadutosti bylo Tomanovo oznámení, že audit nezveřejní. „Pokud by chtěla veřejnost zveřejnit zprávu, musí se obrátit na autory auditu,“ uvedl. Tím jen potvrzuje spekulace, že i tato zpráva dopadla katastrofálně, a v konečném důsledku může vést k vrácení zemědělských dotací vyplacených Agrofertu po zpřísnění novely zákona o střetu zájmů na podzim 2017.
Takto netransparentní chování je nepřijatelné. Je zjevné, že by vláda stejným způsobem utajila první část auditu uniklého do médií, který vyčíslil celkové škody státu spojené s dotacemi pro Agrofert na 451 milionů korun. Takové jednání kdysi „protikorupční“ hnutí ANO kritizovalo u svých předchůdců, kteří rozměrem soukromých problémů nesahali jejich nástupci, oligarchovi v mnohonásobném střetu zájmů, ani po paty.
Co ohrožuje české zemědělství?
Toman se však vědomě mýlí a navenek fabuluje v jedné zásadní věci. České zemědělství neohrožují „nálety“ evropských auditorů, vždyť je jejich povinností kontrolovat správnost čerpání dotací z unijního rozpočtu, ale něco úplně jiného.
Největším ohrožením rozumného hospodaření na zemědělské půdě a stavu krajiny je dlouhodobá preference velkoplošného agroprůmyslu. Tento stav do značné míry přetrvává z dob socialismu, kdy byly v padesátých letech násilně kolektivizovány rodinné farmy sedláků. Komunisté „rozorávali meze“ a nahradili je po sovětském vzoru jednotnými zemědělskými družstvy (JZD) a státními statky.
Na tomto brutálním způsobu hospodaření se v době normalizace podílel i otec současného ministra zemědělství Miroslav Toman starší, jehož prezident Miloš Zeman ocenil státním vyznamenáním. Dodnes je vnímán jako guru funkcionářů bývalých JZD, kteří po pádu komunismu často transformovali tyto agrokolchozy na akciové společnosti a stále podnikají ve velkém.
Česká anomálie
Dominatním hráčem mezi nimi je stále expandující Agrofert. Hospodaří na 103 tisících hektarech zemědělské půdy a je největším tuzemským producentem mimo jiné řepky olejné, vepřového a drůbeže.
[ctete postid=“253208″ title=“Hamáček ustoupil. Reakce na audit zůstane pod kontrolou Agrofertu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Babiš-Hamáček-kokot-385×230.jpeg“ excerpt=“Ačkoli se ČSSD původně připojila k požadavku opozičních stran, aby stanovisko vlády k “ permalink=“https://forum24.cz/hamacek-ustoupil-reakce-na-audit-zustane-pod-kontrolou-agrofertu/“]253208[/ctete]
Postkomunistické agrokoncerny, reprezentované Agrární komorou v čele se Zdeňkem Jandejskem, a Potravinářskou komorou, kterou dlouho vedl současný ministr Toman, nemají zájem na návratu k evropskému normálu jako třeba v Rakousku, kde je zemědělská produkce postavena hlavně na rodinných farmách. Průměrná plocha zemědělské půdy na jeden podnik je u nás největší v EU. Se všemi negativními důsledky pro stav krajiny, zemědělské půdy, spodních vod, lesů a podobně.
„Česká republika je v civilizovaném světě anomálií, protože v málokteré z vyspělých zemí jsou zemědělské holdingy plně dotačně podporovány, a to bez ohledu na to, jestli zrovna jejich majitel je nebo není premiérem nebo ministrem,“ říká k tomu předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.
Naráží na to, že Babišova vláda odmítá zastropování zemědělských dotací v příštím unijním rozpočtovém období, které na rozdíl od současného stavu, kdy je výše přímých dotací na hektar zemědělské půdy neomezená, zvýhodňuje malé farmáře. Dnes jich dostane s velkým náskokem nejvíce Agrofert.
Například ve Spojených státech jsou zemědělské farmy subvencovány v přepočtu jen do výše dvou milionů korun bez ohledu na to, jak velkou plochu obhospodařují. Nyní se podobný přístup pokouší prosadit Evropská komise. Pomohlo by to malým farmářům, což znamená návrat k původnímu principu přidělování dotací.
Podpora agrokoncernů
Babišova vláda ale nepřekročí svůj stín a bude na podzim trvat na podpoře velkých průmyslových podniků, a to i v zemědělství. Nastane o to pikantnější situace, že v té době budou známy oficiální verze obou auditů. Vzhledem k dosavadním zkušenostem se nedá předpokládat, že by se příliš lišily od současné podoby.
Těžko si představit výmluvnější důkaz, v jak obrovském střetu zájmů se premiér české vlády nachází. Záda mu kryje i ministr zemědělství Miroslav Toman, který má sám máslo na hlavě. Planými řečmi o útocích na Českou republiku a zemědělství tento do očí bijící fakt nezmění.