K množství protivládních, protiukrajinských a proruských demonstrací, jaké poslední dobou vídáme nejen v Praze, má přibýt zase nová. V Táboře. Text na propagačních plakátech vylepených v táborských ulicích proto doprovází obrázek muže v kostýmu Jana Žižky. Organizátoři, kteří se obvykle prohlašují za vlastence, si ale tuto fotografii přivlastnili neprávem. Majitelé práv se obratem ostře ohradili a zveřejnili výzvu k odstranění.
„Zveme vás na shromáždění občanů za plnou valorizaci důchodů, za mír, proti zavírání pošt,“ píše se na plakátcích, které se aktuálně objevily v ulicích jihočeského Tábora. Dál se na nich inzeruje country muzika, lidé se lákají na občerstvení zdarma a na rozdávání reklamních materiálů. Mezi organizátory uvedenými na poutačích se objevují známá jména protivládní a proruské „národovecké“ scény, například Ivan Sochor nebo Pavel Matějka.
Plakátkům dominuje barevná fotografie muže představujícího Jana Žižku, sedícího na koni se zdviženým palcátem v ruce, v pozadí jsou střechy a věže Tábora. Tu si ale organizátoři demonstrace přivlastnili neprávem, řečeno trochu tvrdším výrazivem – ukradli. Autor ani majitelé práv k předmětnému snímku nemají s dotyčnou protivládní akcí nic společného. Proti zneužití své fotografie se proto důrazně vymezili a vyzvali k neprodlenému odstranění plakátů z veřejného prostoru.
„Společnost Toulava o. p. s. a Zdeněk Prchlík se ohrazují proti zneužití fotografie města Tábor s Janem Žižkou. Autorem fotografie je pan Zdeněk Prchlík. Fotografie vznikla pro propagaci města Tábor v rámci projektu Husitským krajem v roce 2019 podpořeným Městem Tábor ve spolupráci s Housovým mlýnem a Husitským muzeem. Fotografie byla dnes použita na plakáty k soukromé politické akci. Plakáty najdete toho času ve městě Tábor. Toulava o. p. s. ani pan Prchlík nemají s akcí nic společného a žádají organizátory, ať plakáty s fotografií okamžitě stáhnou. Děkujeme,“ vyzvala společnost v pondělí 15. května na své facebookové stránce.
Toulava je nezisková turistická organizace propagující Táborsko, město Tábor a jejich historii, přírodu, výlety, stará tradiční řemesla…
Ivan Sochor se do širšího povědomí dostal zejména coby organizátor demonstrace na Staroměstském náměstí 18. října 2020, která skončila vlnou bezprecedentního násilí a přibližně dvaceti zraněnými policisty. Policie tenkrát proti agresivním demonstrantům užila i vodní dělo a vytlačovala je obrněnými vozidly. Odmítali opustit náměstí, demolovali odpadkové koše, pokoušeli se prorazit policejní zátarasy, po lidech i po koních jízdní policie házeli polena ukradená u stánků s občerstvením. Svolavatel Sochor totiž na shromáždění přizval i nechvalně známé fotbalové a hokejové „hooligans“. Policie při této demonstraci na místě zadržela přes sto účastníků. Přibližně padesát jich bylo zadrženo už před začátkem. Přinášeli si totiž pyrotechniku, někteří měli u sebe i zbraně.
Už předtím pořádal Sochor několik demonstrací na různých místech Prahy, všechny zaměřené proti anticovidovým opatřením. Opakovaně vyjadřoval názor, že pandemie je podvod nebo že na covid nikdy nikdo nezemřel. Na shromážděních se objevovaly transparenty s nápisy, že vynucování opatření proti nákaze je fašismus. Zněla nacistická hesla „Čechy Čechům“ a „Nic než národ“.
Pavel Matějka je dlouhodobě znám jako propagátor Ruska. Hned po anexi Krymu v roce 2014 útočně vystupoval proti účastníkům Pražského Majdanu, kteří se dodnes pravidelně scházejí na Staroměstském náměstí v Praze na podporu napadené Ukrajiny. Objevuje se na proruských protivládních demonstracích, kde na sobě někteří účastníci nosí písmeno Z, jaké vidíme namalované na ruských tancích. Sám se s oblibou zdobí pruhovanou svatojiřskou, jinak též georgijevskou stužkou, dnes symbolem podpory ruské agrese na Ukrajině, a v souladu s ostatními „vlastenci“ označuje Ukrajince za „banderovce“.