V posledních letech ruská vláda převezla zpět do Japonska pozůstatky 597 japonských válečných zajatců, kteří zemřeli v sovětských pracovních táborech. Podle zprávy serveru NHK se ukázalo, že tyto pozůstatky pravděpodobně japonským vojákům nepatří.
Odhaduje se, že po skončení druhé světové války zůstalo v sovětských táborech 560 000 až 760 000 japonských vojáků. Bojovali na ostrově Sachalin a na Kurilských ostrovech, jakož i na čínském a korejském území. Sovětská vláda přesunula vojáky do pracovních táborů, kde jich desítky tisíc zahynuly. Repatriace přežívajících japonských válečných zajatců ze Sovětského svazu byla dokončena teprve v roce 1956. Ostatky zesnulých vojáků byly do Japonska přeneseny v průběhu posledních 20 let ze 126 pohřebišť v dalekém východním Rusku.
Server NHK napsal, že japonští odborníci pochybují o pravosti ostatků již několik let, ale teprve nyní začali tyto obavy veřejně vyjadřovat. Japonská vláda dříve ruské partnery o svých podezřeních neinformovala a nevyjádřila ani úmysl vrátit těla zpět do Ruska.
Japonští vládní úředníci uvedli, že jejich zkoumání původu pozůstatků ještě nebylo dokončeno a čeká se na další testování DNA. Zatím oficiální testy DNA u 19 vrácených těl ukázaly, že že se nejednalo o Japonce.
Agentura TASS sdělila, že otázka, zda repatriované zbytky skutečně patřily japonským vojákům, se stala před rokem v Japonsku předmětem rozsáhlých spekulací. V té době skupina japonských novinářů z veřejného televizního vysílání provedla vyšetřování na jednom z pohřebišť zahrnutých do programu repatriace. Zjistili, že japonští váleční zajatci byli pravděpodobně pohřbeni na hřbitově, kde byli uloženi i zesnulí místní obyvatelé.
(Zdroj: Meduza.io.)