Průzkum provedený na začátku tohoto měsíce na Ukrajině nabízí cenné informace o náladách občanů, ekonomické prosperitě a nuceném vysídlení za posledních šest měsíců. Průzkum, který provedla 5. až 7. září sociologická skupina „Rating“, se dotazoval 1000 dospělých osob ze všech regionů, které jsou stále pod kontrolou Ukrajiny.
„Pozoruhodné je, že 61 procent Ukrajinců se domnívá, že se jejich země ubírá správným směrem. Tento vzdorovitý optimismus se oproti podobnému průzkumu z července v podstatě nezměnil a podtrhuje nezlomného národního ducha i po měsících války. Od dubna/května však pozitivní nálada mírně poklesla, což pravděpodobně odráží rostoucí únavu a znepokojení,“ píše Euromaidanpress.com. Kolem 16 procent lidí si vývojem není jisto a nevědí.
Přitom v únoru 2022, ještě před invazí, vidělo směřování země optimisticky asi 25 procent občanů. Pak přišel zlom a v březnu téhož roku už podíl lidí s tímto názorem skočil na 77 procent.
Válka samozřejmě přináší ekonomické problémy. Zhruba 60 procent respondentů uvedlo, že se jejich osobní finance v posledních šesti měsících zhoršily. Ještě více, 73 procent, uvedlo, že se během tohoto období zhoršila celková ekonomická situace Ukrajiny.
„Navzdory současným problémům přibližně 30 procent respondentů očekává, že se jejich osobní finance i ukrajinská národní ekonomika v příštím roce zotaví. Tento opatrný optimismus byl výraznější mezi mladšími Ukrajinci, zaměstnanými lidmi a obyvateli západních/středních regionů, které jsou méně přímo zasaženy boji,“ píše web.
Mezi vnitřně vysídlenými Ukrajinci, kteří nesli nejtvrdší ekonomické dopady, zůstává 40 procent po opuštění svých domovů bez práce. Někteří vnitřně vysídlení jedinci si však našli novou práci, což podtrhuje jejich odolnost a schopnost přizpůsobit se.
Podle průzkumu 44 procent dříve zaměstnaných respondentů pracuje na svém obvyklém pracovišti, zatímco 15 procent si našlo novou práci poté, co byli vysídleni nebo odešli v důsledku války. Nicméně 25 procent zůstává nezaměstnaných poté, co ztratili pracovní místa v důsledku ekonomických dopadů války.
Průzkum odhalil další rozdíly v oživení trhu práce. Obyvatelé kyjevské metropolitní oblasti si snáze hledají a udržují práci. Zdá se však, že s nezaměstnaností více bojují vysídlené osoby z venkovských oblastí nebo malých měst.