Lepší kompromis než nic, řekl prezident Pavel v prvním rozhovoru spolu s první dámou. Probírala se především témata zásadní pro mladé lidi, například sňatky stejnopohlavních párů, dezinformace a volební právo od 16 let. Na tiskové konferenci, která následovala po debatě, prezident představil oficiální portrét a poštovní známku.
Rozhovor pořádala studentská iniciativa Zavolíme! v prostorách Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia. Prezident v debatě mluvil o tom, jak ho jeho vzdělání na vojenském gymnáziu připravilo na život, zda by lži měly být postižitelné zákonem nebo kdo určuje, zda opravdu zažíváme chudobu, jak často zaznívá na protivládních demonstracích.
Padla i otázka na to, co říká šíření dezinformací a hoaxů. „Lhát není trestný čin ani přestupek. Jestli někdo vědomě lže, máme dát najevo, že se chová neeticky.“ Dodal ale, že člověk, který lže, nemůže být důvěryhodným v jakémkoliv jednání.
„Mějme rovná práva a rovné podmínky pro všechny,“ řekl k dotazu na legislativní úpravu manželství pro stejnopohlavní páry. Prezident by neměl být aktivistický a vstupovat do debaty či dokonce určovat výsledek. „Lepší je kompromis než nic,“ komentoval prezident spory o to, zda se sňatkům osob téhož pohlaví má říkat manželství.
Pavel uvedl, že chtěl během své funkce změnit to, jak Hrad komunikuje, především ji víc přiblížit mladým lidem. „Hradní influencer“ – mluvčí pro mladé – je tedy stále ve hře. Prezidentův tým je prý v kontaktu s řadou lidí, kteří mají mezi mladou generací dosah, a je možné, že budou na některých kampaních spolupracovat.
V druhé polovině debaty se k prezidentovi připojila jeho manželka. Roli první dámy si prý v menším měřítku vyzkoušela už při jeho funkci v NATO, ale mediální exponovanost je nyní větší. Na dotaz, zda střílí lépe než její manžel, odpověděla, že dříve ano. „Byla to pravda, ale teď nevím,“ uvedla s tím, že už dlouho nesoupeřili.
Zatímco prezident se přiklání spíš k tomu, aby bylo volební právo od 16 let, jeho manželka je proti. Oba se ale shodují, že je to dobré téma pro debatu.
Na závěr byli oba vyzvání, aby něco vzkázali mladým lidem. „Já bych hlavně chtěla, aby se mladí lidé vždy zamysleli nad tím, co činí, aby tam nebylo rychlé rozhodování,“ řekla první dáma. V poslední době ji trápí povrchnost, která se projevuje například ve vysoké rozvodovosti. „Chtěla bych apelovat na všechny, aby se zamysleli, jak spolu komunikují,“ řekla.
Podle prezidenta je důležitým tématem duševní zdraví, které v poslední době ve společnosti není na dobré úrovni. „Já bych chtěl mladým lidem vzkázat: nenechte se tím převálcovat. Každá situace má řešení a je potřeba se dívat na ty pozitivní případy,“ řekl prezident.
Po debatě následovala tisková konference, na které prezident oznámil, že chystá oficiální portrét a poštovní známku. „Moje vize byla nemít žádný portrét ani žádnou známku, není to totiž zrovna způsob prezentace, který by mi byl vlastní. Ale když jsem viděl odezvu ze strany lidí, kteří by chtěli mít portrét prezidenta ve školách nebo na úřadech, tak jsem nakonec dal zelenou kreativnímu týmu, aby se toho chopil. Já jsem s výsledkem velmi spokojený a věřím, že všem, kteří čekají na portrét nebo na známku, to udělá radost,“ řekl Pavel.
Kreativní tým představil koncept s názvem „Kolóra“, který je inspirovaný například českou hymnou a přírodou. Použité barvy nesou netradiční názvy, například cibuláková, spodně kvašená či poskalinová. Známky jsou v deseti variantách a aršík se všemi deseti barvami si budou moci lidé koupit od 7. června za 230 korun.
Spolek Zavolíme! loni v prosinci přinesl prezidentskou debatu, kde pět kandidátů odpovídalo na otázky o manželství pro všechny či podpoře Ukrajiny. Debaty se tehdy kromě Pavla účastnili Danuše Nerudová, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer i předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula, který později z boje o Hrad odstoupil. Účast v debatě se studenty tehdy odmítl předseda ANO Andrej Babiš, kterého pak Petr Pavel porazil v souboji o křeslo prezidenta.