Předseda Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny ČR, zároveň historik a někdejší zakladatel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček (ODS) říká: „Musíme zvýšit odolnost celé české společnosti vůči relativně sofistikovanému hybridnímu působení zaměřenému proti naší zemi, našim spojenců i našim hodnotám.“
Jak byste Sputnik a jeho působení u nás charakterizoval
Českojazyčnou verzi Sputniku lze jako pobočku státní tiskové agentury Rusko dnes (Russia Today) označit za jeden z nejdůležitějších přímých nástrojů kremelské propagandy. Klamavým způsobem vytváří pocit, že jde o standardní informační portál, nicméně Sputnik je zjevně zaměřen k subverzi našeho demokratického politického systému a ústavního zřízení. „Kvalita“ některých příspěvků navíc prozrazuje, že vznikají mimo Českou republiku. Lze myslím říci, že Sputnik do určité míry – za změněných podmínek a využití nových moderních technologií – navazuje na primitivní dezinformační a kolaborační plátek rozšiřovaný po sovětské okupaci Československa 21. srpna 1968 pod názvem Zprávy.
A jeho účel?
Zjevně je určen pro šíření ruských propagandistických narativů, systematicky cílených především na podporu domácí proruské scény. V aktuálních podmínkách Ruské federace by tento komunikační kanál byl označen za „zahraničního agenta“. Jeho nebezpečnost spočívá právě v klamání veřejnosti a maskování skutečného, tedy propagandistického, dezinformačního a hybridního účelu, financovaného navíc z ruských zdrojů. A nezapomínejme na jednu věc – z pohledu Kremlu není Sputnik důležitý pouze směrem do České republiky, ale je směrován také reverzně do Ruské federace, do jejíhož mediálního prostoru přenáší vybrané manipulativní a neobjektivní informace o dění v České republice.
Zastánci Sputniku tvrdí, že nejde o propagandu, ale že přináší „alternativní pohled“ zcela v intencích svobodného šíření informací. Kde je vlastně podle vás hranice mezi názorem a nebezpečnou dezinformací?
Ruská propaganda dokonale využívá – možná spíš zneužívá – veškerých předností demokratického systému respektujícího svobodnou výměnu informací, včetně…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.