Výbor pro rozpočtovou kontrolu EP se na svém jednání zabýval střetem zájmů premiéra Andreje Babiše. Je jasno: český předseda vlády je ve střetu zájmů. Zasedání komentují zúčastnění europoslanci, i když jen tak, aby neporušili důvěrnost informací. Český europoslanec Mikuláš Peksa zmínil vysokou chybovost fondů zaslaných Agrofertu, německý europoslanec Daniel Freund pro deník FORUM 24 vyjádřil nespokojenost s tím, jak dlouho celá věc trvá.
Freund na dotaz deníku FORUM 24 uvedl: „Celý proces mě velmi zklamal. Všechno je neuvěřitelně pomalé. A mezitím zjevný střet zájmů stále trvá. A postupy, které by měly tyto konflikty v české správě kontrolovat, nebyly zavedeny,“ říká europoslanec. Podle Freunda navíc problém nebude v lednu vyřešen. „Zejména proto, že Evropská komise tím neřeší to, odkud má Agrofert nejvíce prostředků: z přímých zemědělských plateb,“ dodal.
Podle Peksy, který o zasedání napsal na svém twitterovém účtu, bylo jednání velmi intenzivní a znovu ukázalo, že Babiš je ve střetu zájmů. „Trik se svěřenskými fondy je průhledný, primitivní a to, že roky a roky vidíme průtah za průtahem a využívání termínů až do úplného konce, je problém sám o sobě. Česko zpomaluje proceduru posunem k Evropskému soudnímu dvoru a snahou zpochybnit střet zájmů tam. To je problém. Za prvé, střet zájmů kvůli svěřenským fondům, které může kdykoliv zrušit, je jasný. Za druhé, bude na svou obhajobu používat veřejné peníze? Za třetí, když prohraje – odstoupí?“ ptá se europoslanec.
1/5 Dneska jsme měli uzavřené zasedání výboru CONT – a bylo dost intenzivní. Zkusím to vzít stručně a citlivě vůči důvěrnosti informací. Jednu věc je ale třeba říct hned. @AndrejBabis je ve střetu zájmů.
— Mikuláš Peksa (@vonpecka) November 30, 2020
„Je zde velmi, velmi vysoká chybovost ve fondech zaslaných Agrofertu – neuvěřitelných 67 procent. Uznávaná ‚přirozená chybovost‘ jsou dvě procenta. K tomu asi není třeba říkat víc – a další vyšetřování jsou na cestě,“ zdůraznil Peksa. „Chápu postoj Evropské komise, že souhlasí, že granty udělené Agrofertu po září 2017 porušují předpisy o střetu zájmů. Babiš by měl všechny tyto peníze okamžitě vrátit. A třeba Lovochemie by si neměla sáhnout na peníze z Fondu spravedlivé transformace, dokud bude mít Babiš oficiální politickou funkci,“ myslí si Peksa.
V pondělí se Výbor pro rozpočtovou kontrolu EP se zástupci Evropské komise sešel na uzavřeném jednání, aby hovořili o auditním procesu, který se týká Babišova střetu zájmů a trvá již od počátku roku 2019. Europoslanec Tomáš Zdechovský po jednání deníku FORUM 24 řekl, že závěr Evropské komise přijde v lednu 2021 a že Agrofert bude muset vracet peníze. Zároveň stále probíhá druhý audit, který se týká přímých zemědělských dotací.
Andrej Babiš je tématem evropských institucí již několik let. V roce 2017 o něm jednal další z výborů kvůli ohrožení svobody médií v České republice. O rok později Evropský parlament odhlasoval, že Babiš je ve střetu zájmů, poté bylo zahájeno auditní řízení. Podruhé kvůli Babišovi přijali europoslanci usnesení v červnu 2020. Navázalo na kontrolní misi europoslanců, která se uskutečnila v únoru tohoto roku.