Deník FORUM 24 přináší prohlášení Klubu na obranu demokracie k politické situaci po přijetí zákona o dodatečném zdanění církevních náhrad a před pondělními demonstracemi.
Minulé úterý proběhlo v Poslanecké sněmovně PČR závěrečné hlasování o komunistickém návrhu na dodatečné zdanění náhrad církvím. Návrh byl, jak známo, schválen.
Náš Klub sbíral po tři měsíce podpisy těch, co s komunistickou úpravou nesouhlasí. Pod naše stanovisko „Zdanění finančních náhrad církvím brání boří právní jistoty v ČR“ se nakonec podepsalo 4251 občanů. Mezi nimi jsou mj. rockový hudebník Michal Ambrož, bývalý předseda Ekumenické rady církví v ČR ThDr. Pavel Černý, Th.D., spisovatelka Irena Dousková, biskup Československé církve husitské Juraj Dovala, herec Jan Antonín Duchoslav, bývalý disident, chartista a politický vězeň Jiří Gruntorád, diplomat a historik prof. František X. Halas, herec Jan Hrušínský, herečka Barbora Hrzánová, režisér Jan Hřebejk, sochař a výtvarník Stanislav Kolíbal, písničkář Václav Koubek, herečka Hana Krobotová, bývalý disident, chartista a politik Jan Litomiský, signatář Charty 77 a rocker Richard Nemčok, herec Pavel Nový, publicista Jan Rejžek, bývalý ministr vnitra ČR, disident a chartista Jan Ruml, bývalý synodní senior Českobratrské církve evangelické a předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml, režisérka a dokumentaristka Olga Sommerová, herec Michal Suchánek, šéfredaktor deníku Forum 24 Pavel Šafr, publicista a nakladatel Alexander Tomský, bývalý český premiér Mirek Topolánek, vysokoškolští učitelé prof. MUDr. Jan Daneš, prof. Mgr. Vratislav Doubek, Ph.D., prof. RNDr. Jiří Frýda, prof. RNDr. Libor Grubhoffer, prof. Pavel Hošek, prof. Ing. Přemysl Janíček, DrSc., prof. Hynek Jeřábek, Ph.D., Th.D., prof. Lenka Karfíková, Dr. theol., prof. RNDr. Pavel Kubeš, RNDr., prof. MUDr. Ladislav Machala, prof. PhDr. Bohumila Mouchová, prof. RNDr. Lubomír Opletal, prof. RNDr. Jiří Patočka, prof. Mgr. Stanislav Pekár, prof. Miroslav Petříček, Dr., prof. PhDr. Martin Procházka, prof. Ing. Josef Soukup, prof. Ing. arch. Petr Urlich, prof. PhDr. Pavel Zatloukal. Seznam všech signatářů najdete zde.
Klub na obranu demokracie tím navázal na svou podpisovou akci z 22. listopadu minulého roku „Zabraňme společně přejmenování 17. listopadu!“ v níž jsme protestovali proti pokusu zamlžit tímto přejmenování klíčový význam událostí roku 1989 pro další osud české společnosti. Tehdy se nám podařilo sebrat 2793 podpisů. (více ZDE) Před projednáváním změny inspirované Babišovými poslanci jsme oslovili dopisem senátory a senátorky PČR. Při projednávání v PČR i v Senátrru zaznělo i naše stanovisko. V Poslanecké sněmovně je ocitoval poslanec Miroslav Kalousek (zmínili je i poslankyně Němcová a poslanec Pavel Žáček). V Senátu PČR přečetl naše stanovisko senátor Michael Canov.
Ve věci zdanění náhrad církvím jsme se mj. před projednáváním návrhu v Senátu zúčastnili zasedání Ústavně právního výboru Senátu, kde jsme přítomné krátce seznámili s naším názorem. Před závěrečným projednáváním v PS jsme pak znovu oslovili všechny poslankyně a poslance Sněmovny a zvlášť ještě sociální demokraty, jejichž senátoři návrh většinou nepodpořili. Obrátili jsme se rovněž na nezávislé iniciativy.
K dnešní politické situaci po přijetí komunistické novely a před pondělními demonstracemi považuje KOD za nutné sdělit toto:
Pokusme se změnit rybí polévku zpět v akvárium!
Po listopadu 1989 se u nás podařilo položit základy parlamentní demokracie a právního státu. Dnes se ukazuje, že jsme se o ně po celou tu dobu dost pečlivě a zodpovědně nestarali.
A tak dnes v Poslanecké sněmovně dominuje tichá koalice Babišova hnutí ANO, okamurovců a komunistů. Ve významných záležitostech ji podporuje i ČSSD, jež má svou účastí ve vládě svázané ruce.
Menšinovou vládu tvoří ANO se sociálně demokratickým ocáskem. její podporu si pan Babiš dohodl s KSČM.
Prezident vykonává svou funkci bez velkých ohledů na ústavu. Prověření výkonu jeho funkce podle čl. 65 ústavy je prakticky neuskutečnitelné. Provádí vlastní zahraniční politiku v mnoha ohledech alternativní k té vládní.
Za těchto okolností je fungování nezávislé soudní moci nepředstavitelné. Může existovat jen ve stabilním politickém prostředí s důvěryhodnou výkonnou a zákonodárnou mocí. Výměna ministra spravedlnosti je výrazným signálem nestability a nedůvěryhodnosti a otvírá dveře k dalším, ještě horším změnám.
Dnešní politické uspořádání dostalo důvěru veřejnosti. Veřejnost se však může mýlit a může být oklamána. Tj. všichni se můžeme mýlit a můžeme být oklamáni. Proto musíme své bližní v rámci zaručených ústavních práv a svobod přesvědčit, abychom tuto spoušť společně napravili.
Změna ministra v Babišově vládě je legitimní důvod k důraznému veřejnému protestu. Zapotřebí jsou však daleko hlubší a zásadnější změny než je výměna jednoho člověka.
To podstatné, co už několik let prožíváme, je plíživá a dalekosáhlá proměna politického uspořádání v ČR. Posledními signály bylo přejmenování svátku 17. listopadu, jímž se bagatelizuje význam politických změn z roku 1989, a zpětné zdanění církevních náhrad, jímž se zavádí zásada „co bylo slíbeno, může být kdykoli zrušeno“. Proti obojímu jsme veřejně vystoupili.
Změna nynějšího stavu zpět v demokracii je něco jako proměna rybí polévky zpět v akvárium. Přesto je třeba se o to vždy znovu pokoušet.
Za výbor KOD: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Pavel Otto, Jan Scheinost