Vláda v pondělí schválila strop na cenu energií. Nižší, než je teď, už ale nepřijde, řekl v pořadu 20 minut Radiožurnálu premiér Petr Fiala (ODS). Vláda podle něj zareagovala včas a plynu na nadcházející zimu zajistila dostatek, i přesto ale vyzývá k úsporám.
Premiér reagoval na připomenutí toho, že při zahájení volební kampaně ODS mimo jiné řekl, že zastropování cen není řešení a o těch, kdo ho navrhují, se vyjádřil jako o populistech a falešných energetických prorocích. „V situaci, kdy jsem tato slova říkal, byla pravdivá. Já si za nimi stojím. A to bylo v době, kdy se ceny elektrické energie pohybovaly někde kolem 200 euro,“ vysvětlil Fiala.
Pak podle něj ale cena elektřiny na burzách překonala hranici 1000 eur. „A na to jsme právě reagovali prakticky okamžitě. Ve chvíli, kdy ceny skutečně dosáhly astronomických výšek, což bylo na konci srpna, tak vše, co jsme připravovali do té doby, by jednoduše nestačilo. Pokud by cena byla taková, jaká byla například v průběhu letních měsíců do poloviny srpna, tak by všechna ta naše opatření s deštníkem proti drahotě a s úsporným tarifem byla dostatečná a na místě. Ve chvíli, kdy přestal fungovat trh, ceny dosáhly takových výšin, že bylo potřeba zasáhnout radikálněji, a v tu chvíli jsme začali připravovat řešení, které mělo dvě roviny – evropskou a národní. Okamžitě jsme svolali prostřednictvím Jozefa Síkely radu ministrů pro energetiku. Výrazně jsme posunuli debatu na evropské úrovni směrem, kterým jsme chtěli, a současně jsme připravili národní řešení, které spočívá v zastropování cen,“ říká Fiala.
„Zvolili jsme hranici šesti korun za silovou energii, tři koruny za plyn. Částku, která výrazně pomůže občanům, obcím, krajům, kritické infrastruktuře, těm, kteří poskytují veřejnou službu i drobným a středním podnikatelům. Zabrání tomu, aby ceny skokově rostly, a současně je to něco, co uneseme i z hlediska státního rozpočtu. Pořád musíme myslet na to, abychom na jedné straně pomohli a zároveň na druhé straně nezpůsobili další růst inflace a další zadlužování. A to je ten rozdíl oproti populistické politice. Není to málo. Pomoc je skutečně výrazná. Jen připomenu, že rodina, která topí i svítí elektřinou, tak díky zastropování ročně ušetří 111 000 korun. Rodina, která svítí elektřinou a topí plynem, ušetří 91 000 korun. Měsíčně pak nezaplatí víc než sedm a půl tisíce korun. A to je právě ten rozdíl proti tomu, co tu bylo předtím, kdy někdo mohl platit až násobky toho, co platil dosud. A tomu jsme zabránili,“ odpověděl premiér na dotaz moderátora, proč je to právě šest korun za kWh elektřiny a tři koruny za kWh u plynu.
Na námitky opozice, že v mnohých jiných evropských státech jsou stropy nižší, Fiala reaguje: „Za prvé tyto částky znamenají, že nikdo nebude platit násobky toho, co platil dosud. Za druhé nikomu nemůžeme slíbit a říct, protože to by bylo neodpovědné, to je populistická politika, že nás to, co se děje na Ukrajině, ruská válka, Putinova agrese proti Ukrajině i ekonomická válka, kterou vede prostřednictvím cen energií s Evropou, nebude nic stát. Samozřejmě, že bude. Za třetí si nejsem jistý, a to sleduji informace z jiných zemí dobře, kde jsou ceny zastropovány výrazně níž.“
Fiala zmiňuje někdy uváděný příklad Francie: „Tak se podívejme na Francii, co se tam stalo, k čemu vedlo zastropování cen pouze pro občany a s jakými problémy se potýkají francouzské firmy. Jaký to má dopad na státní společnost. Na Slovensku situace vůbec není taková, jak se tady líčí. Tam vůbec není žádná garance cen na příští rok. Musíme informace vidět v souvislostech. To, co připravila česká vláda v rámci deštníku proti drahotě, bylo na základě srovnání mezinárodních nezávislých organizací hodnoceno jako jedno z nejlepších v Evropě. Byli jsme na čtvrtém místě. Pokud jde o zastropování, to je přiměřené a odpovědné pro Českou republiku a opravdu to znamená, že nikdo se nedostane do existenčních problémů.“
Podle premiéra, pokud někomu zastropování cen a úsporný tarif nebudou stačit a dostane se do problémů se splácením cen energií, je tu příspěvek na bydlení, který mu pomůže a o který si může požádat. „A to nejsou malé částky,“ vypočítává Fiala. „Čtyřčlenná rodina může od státu dostat měsíčně až 20 tisíc korun. To opravdu není málo. A já jenom říkám, připravili jsme takový soubor opatření a takový systém, že vláda pomůže každému, kdo se kvůli rostoucím cenám energií dostane do problémů.“
Zastropování ale neznamená, že by lidé měli upustit od snahy energií šetřit. „Samozřejmě, že to, co se děje s cenami energií, vyzývá všechny k úsporám a musíme si uvědomit, že k úsporám už teď dochází. Když se podíváme na srovnání spotřeby plynu v letošním roce za prvních sedm měsíců a srovnáme to s loňským rokem, tak vidíme úsporu kolem 20 procent. Budeme samozřejmě tlačit na další úspory. Chci jít ve státních organizacích a ve vládě příkladem. Je potřeba si uvědomit, že dnes ceny energií zasahují úplně všechny, a proto je namístě udělat opatření tímto způsobem plošně. Samozřejmě ten, kdo bude šetřit, bude platit méně. Tak to je a k tomu situace vede.“
Petr Fiala se také vysvětluje, proč vláda volí tento přístup: „Musíme si uvědomit, že cenami energií trpí všichni. Kdybychom dělali opatření jenom nějak výběrově, tak by bylo jednak mnohem nákladnější v provedení a nesplnilo by svůj účel, který od něj očekáváme. Tady je potřeba si uvědomit, že zastropování cen je administrativně pro ty, kterých se týká, tedy pro veřejné instituce, nenáročné. Nikdo nemusí o nic žádat, nic dokládat, což by to, o čem vy mluvíte, znamenalo obrovskou byrokracii. Toto je opatření, které je z tohoto hlediska nejefektivnější. To, že musíme šetřit a že situace, které teď v Evropě čelíme, musí vést k úsporám, je jasné. Budeme hledat cesty k rozumnému šetření nejenom v České republice, ale i v celé Evropě.“