Zástupci koalice Pirátů a STAN na středeční tiskové konferenci zmínili problémy, se kterými se musí potýkat kraje a města v souvislosti s očkovací strategií. Vláda by podle nich měla zapracovat na efektivnější komunikaci s kraji. Úterní schůzka s ministrem zdravotnictví Janem Blatným však přinesla výsledek v podobě zveřejnění dat o očkování srovnaných dle některých parametrů.
„Dlouhodobě jsme po vládě chtěli, aby nám představila jasnou a logisticky zpracovanou očkovací strategii. Někdy před dvěma měsíci jsme se ptali pana ministra Blatného, jestli jsou připravena očkovací centra, jaké jsou dodávky vakcíny, jaké bude pořadí lidí. Mám trochu pocit, že vláda ne příliš efektivně komunikuje s regiony,“ sdělil na tiskové konferenci předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Vláda podle něj nenaslouchá hejtmanům a starostům měst. „Naše slova nejsou házení klacků pod nohy, jak od ní často slyšíme. Chceme, aby naslouchala nejen opozici, ale i těm, na které přenesla zodpovědnost. Děkujeme ministru Blatnému, že komunikace se postupně zlepšuje, ale chtěli bychom vidět odraz i ve skutečném životě. Občas máme pocit, že kraje to nakonec nějak zvládají, ale ne díky vládě,“ myslí si.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) byl kritičtější. „Praha a zejména pražští senioři se stali obětí osobního PR pana premiéra. Ten už ani neusiluje o spravedlivou distribuci vakcín, natož aby byl schopen to organizačně zajistit. Organizace na úrovni krajů jednoznačně funguje, ale naopak se ukazuje, že koordinace ze strany vlády nefunguje,“ poukázal na problémy s očkovací strategií, se kterými se musí potýkat.
„Pan premiér včera předvedl zatím svoji největší aroganci moci vůči Praze a pražským seniorům a zkonstatoval, že Praha nemá nárok na to, aby si to očkování řídila sama, přestože na úrovni kraje je organizace velice funkční. Pozval jsem pana ministra Blatného, protože takto to už nejde dál,“ zmínil na tiskové konferenci Hřib.
Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) zmínila, že byť je její kraj největším v České republice, tak přesto z dosavadního přídělu dostal pouze 7 procent. „Jsme pod tlakem seniorů a jejich příbuzných, kteří se ptají, kdy konečně budou očkovaní. Určitě řada Středočechů jezdí do Prahy, ale není možné, abychom posílali staré lidi z jejich domovů do Prahy. Střední Čechy mají 17 očkovacích míst poblíž rizikové skupině obyvatel,“ řekla.
„Nemáme ale zdaleka naočkovány zdravotníky, zaměstnance sociálních služeb ani klienty sociálních pobytových služeb. To očkování bude začínat teprve v tomto týdnu. Jsme připraveni očkovat mnohem rychleji, ale nemáme čím,“ uvedla hejtmanka Pecková, která potvrzuje předchozí slova, tedy, že je způsobován chaos.
Své poznatky o aktuální situaci projevila i pirátská poslankyně Olga Richterová, která zmínila nabídku pomoci vládě s testováním očkovacího systému. „Nabízeli jsme doporučení sesterských firem, nabízeli jsme odborníky – a nic. Svou ochotu vše vyzkoušet nabízely kraje. Zase nic. Zkoušelo se to přímo na lidech, v posledních dnech na seniorech. Velmi jsme usilovali o schůzky s ostatními ministry, ale zejména s ministrem Blatným. Byla shoda na podpoře antigenního testování ve firmách tak, aby se to firmám vyplatilo,“ uvedla Richterová.
„Ministr přislíbil, že obratem zveřejní data o očkování. Řada potíží ale stále zůstává. Chceme přívětivou aplikaci, registrační systém, který nebude soutěží, který umožní plánovat obcím a starostům a nebude závodem o čas,“ zmínila poslankyně. Zveřejnění dat o očkování ministr přislíbil k zítřejšímu dni.