Piráti chtějí odvolat Michálka. Nejkvalitnější zabijačka je ta domácí, komentuje Kalousek

Partneři Michaela Krausová a Jakub Michálek (FB Česká pirátská strana)

Partneři Michaela Krausová a Jakub Michálek | FOTO: FB Česká pirátská strana

Ve středu večer zahájili Piráti jednání o odvolání Jakuba Michálka z postu místopředsedy strany. S návrhem přišla sama ředitelka personálního odboru Jana Koláříková na vnitrostranickém online fóru. Podle jejího názoru se chová arogantně k podřízeným a psychicky je šikanuje. Mnozí Michálkovi navíc vytýkají i jeho střet zájmů v problémech kolem jeho partnerky a bývalé šéfky pražských Pirátů Michaely Krausové. Diskuze by měla nyní běžet do konce října. Samotné hlasování se uskuteční během prvních čtyř listopadových dnů.

„My zkušení gurmáni dobře víme, že nejkvalitnější zabijačka je vždy zabijačka domácí. Česká pirátská strana se zjevně stává ,tradiční politickou stranou‘,“ uvedl Miroslav Kalousek (TOP 09) na Twitteru. Proti pirátskému uskupení tak obrátil jejich často omílanou kritiku tradičních stran a heslo z volební kampaně “Pusťte nás na ně“.

Michálek na fóru posléze veškerá obvinění odmítl s tím, že by chtěl funkci dokončit a opětovnou kandidaturu na nadcházejícím sněmu ani neplánoval. Nato mu Koláříková vyčetla, že nebyl schopný ukázky jakékoliv sebereflexe a na jeho odvolání trvá. Piráti situaci přičítají především své vlastní transparentnosti a argumentují tím, že konflikty se odehrávají i v dalších stranách, ale pouze nejsou tolik vidět. Tady se přitom nejedná o první podnět na Michálkovo odvolání, jenže tehdy většina členů návrh zavrhla.

Zmiňovaný střet Michálkovy partnerky se pak vztahuje k pirátskému vedení na pražském magistrátu. Krausová se pustila v září nejenom do nejmenované stranické kolegyně, ale rovnou i do celé České pirátské strany. E-mail adresovaný jejímu partnerovi a předsedovi poslaneckého klubu strany Jakubu Michálkovi se následně dostal také na on-line pirátské fórum. Krausová v něm  ostrými nadávkami reagovala zřejmě na nedávné výběrové řízení na dalšího PR poradce pražského primátora Zdeňka Hřiba.

 

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Vedle toho nedávno sama rezignovala na post předsedkyně pražského klubu, když byla zveřejněna informace o jejích schůzkách s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem Tenzerem. Aktuální kauzu nyní omlouvá s tím, že se jednalo o expresivní vyjádření v soukromé konverzaci.

I přes následné spekulace kolem Michálkova parlamentního působení by se odvolání mělo týkat pouze jeho pozice v předsednictvu, nikoli šéfa poslaneckého klubu. Představitelé strany zároveň avizovali, že vzhledem k brzkému datu sněmu by funkce v případě jeho odvolání zůstala neobsazená.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]