Zástupci Pirátské strany tento týden v poslanecké sněmovně představili svůj návrh energetického bonusu pro domácnosti. Jde o významný krok už jen tím, že se vymyká tomu, jak si ohledně zdražování energií a pohonných hmot vláda Petra Fialy doposud počínala. Navržený energetický bonus má tak mnohem blíže k tomu, o čem v této oblasti hovoří opoziční hnutí ANO, které Piráty za tento počin rovněž chválí. Co z toho všeho můžeme vyvodit a lze říct, že mezi Pirátskou stranou a zbytkem vládní koalice se začínají navenek projevovat významné rozdíly, které vypovídají o existenci hlubších odlišností mezi koaličními uskupeními?
Fialova vláda dlouhodobě odmítala jít cestou plošných opatření, která tlačí Babišovo uskupení. To chce zastropovat cenu pohonných hmot anebo odpustit DPH z energií. Vládní koalice naproti tomu chtěla cílenou pomoc pro ty, kteří jsou zdražováním nejvíce postiženi. Energetický bonus, se kterým přišli Piráti, do toho ale úplně nezapadá.
„Dostáváme řadu zpráv, že rodiny platí obrovské zálohy za plyn a energie, a to až 8 tisíc korun na domácnost. Lidé vidí účty po navýšení částek za energie a vědí, že velká část jde státu v podobě daně navíc. Myslíme si, že stát by rozhodně neměl těžit z drahoty a že by naopak část těchto daňových výnosů měl lidem vrátit. Navrhujeme, aby vláda zavedla tzv. bonus na energie v rozsahu 400–800 Kč na domácnost měsíčně na vratkách nebo zálohových fakturách,“ prohlásil na tiskové konferenci v dolní komoře parlamentu tento týden v úterý předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Ve skutečnosti to zní velmi podobně, nebo dokonce skoro stejně jako to, co říkají představitelé hnutí ANO. Také oni tvrdí, že stát při drahých energiích a pohonných hmotách vybere mnohem více finančních prostředků na daních a že by je měl lidem nějakým způsobem vrátit.
Hlavní problém samozřejmě spočívá v tom, že Česká republika sice možná vybere více na daních (i když ani to není vůbec jisté vzhledem k tomu, že hrozí, že místo více než tříprocentního ekonomického růstu v letošním roce bude u nás růst nulový, jak se obává guvernér České národní banky Jiří Rusnok), na druhé straně ale bude mít mnohé mimořádné výdaje i bez různých plošných opatření.
Návrh Pirátské strany Jakub Michálek dále popsal takto: „Jde o opatření na pomoc nízkopříjmovým domácnostem i střední třídě. V rámci jednání s vládou budeme jednat o řešení, které lidem skutečně efektivně pomůže v energetické krizi, a nadále budeme podporovat snahy o energetickou bezpečnost a soběstačnost. Ministerstvo průmyslu a obchodu má náš návrh na stole od začátku února a v následujících dnech by koalice měla o řešení jednat.“
Zárodek budoucího rozkolu ve vládním kabinetu?
Je pravda, že uvedený energetický bonus je přece jen něco trochu jiného než to, co navrhuje hnutí ANO, jeho působnost je však na rozdíl od dosavadních opatření vlády plošná, přičemž jde o bonus na energie v rozsahu 400–800 Kč na domácnost měsíčně a kromě nízkopříjmových domácností má pomoci i střední třídě. Není proto asi ani takové překvapení, že si Piráti díky svému návrhu vysloužili ocenění právě od Babišova uskupení.
Jak v úterý uvedla bývalá ministryně financí a v současné době předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová: „Lidé jsou drceni cenami energií, firmy jsou drceny pohonnými hmotami, a vláda v tomto směru nic nedělá. Já jsem ráda, že dnes na tiskových konferencích tady na půdě poslanecké sněmovny se ozvala první vládní strana. Byla to Pirátská strana, která hovořila o konkrétní pomoci v boji s vysokými energiemi. Hovořila o nějakém bonusu, který by mohl být vyplácen. Dokonce už přiznala jako první, že problém nemají jenom sociálně slabší skupiny, ale střední vrstva.“
Když se nad tím zamyslíme, není asi žádný div, že Piráti se svým návrhem přišli. Dlouhodobě jsou uskupením, které se ze současné vládní koalice nejvíce profiluje jako sociálně zaměřené, i když se velmi urputně brání tomu, že by byli hnutím levicovým, ze všech členů Fialovy vlády však mají k levici určitě nejblíže.
Na druhou stranu asi nelze energetický bonus nějak zvlášť přeceňovat a považovat ho za jakýsi zárodek budoucího rozkolu ve vládním kabinetu. Ten kvůli tomu s velkou pravděpodobností nenastane, byť bude rozhodně zajímavé sledovat, jak debata o tomto tématu bude mezi koaličními partnery pokračovat, případně jak s ním budou nakládat samotní Piráti, a jestli, když s ním neuspějí ve vládě, ho budou navrhovat přímo ve sněmovně.
V každém případě se potvrdilo, že mezi Pirátskou stranou a zbytkem koalice je určitý rozdíl, v tuhle chvíli ovšem nejde o nic zásadního. Důležitější bude, zda podobné situace budou nastávat i nadále, případně zda se atmosféra kolem nich nebude nějakým způsobem vyhrocovat.