Plesl se předvedl. Babiš ho nezajímá a není jeho šéf. A články v MF DNES jsou prý na prodej

Eric Drooker

Šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl vystoupil na debatě se studenty Vyšší odborné školy publicistiky. V článku, který o debatě vyšel, se dozvídáme hned dvě zajímavé věci. Jednak MF DNES neoznačuje placenou reklamu, která se tváří jako redakční článek. A dále: pan Plesl je schopen tvrdit, že tyto noviny neovládá Andrej Babiš, přestože opak je jasný z obsahu listu každý den a navíc jsou Babišovy zásahy do obsahu listu potrzeny jeho vlastními výroky z nahrávek skupiny Šuman.

Na pozoruhodnou reportáž o studentské besedě s šéfredaktorem MF DNES upozornil server Hlídací pes. Plesl se během otázek studentů dostal do úzkých a lhal, že Andrej Babiš není jeho šéfem, protože prý není majitelem Agrofertu. V rubrice 300 znaků Hlídací pes uvádí:

„Besedy se studenty jsou specifický žánr, ale občas na nich padne i leccos zajímavého. Takto si kupříkladu Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pozvala na besedu šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla. O Babišovi mluvil jako o Bábovi, „slavnou“ titulní stranu s autolékárničkami označil údajně za reklamu… Jak píše studentský web Generace 20, každou další otázkou na téma Babiš atmosféra houstla a sám Plesl reagoval podrážděně: „Babiš mě nezajímá! Není vlastníkem Agrofertu, není mým šéfem.“ Reportážní ztvárnění debaty „s Jarynem“ si přečtěte v původním textu.“ Jedná se o reportáž v magazínu studentů VOŠP Generace20.

„Myslím, že to není na škodu a je to vlastně svobodnější. I kdybych chtěl, tak nemůžu manipulovat věci ve prospěch premiéra, s kterým já navíc nemám nic společného. Ten tlak mě nutí dělat daleko lepší práci než jinde,“ uvedl Plesl na dotaz, zda není problém, že jím řízené noviny vlastní politik.

Skutečnost je ale samozřejmě úplně jiná – jak dlouhodobě informuje deník FORUM 24 i jiná média, MF DNES pro Babiše pracuje otevřeně. Za všechny jmenujme redaktorku Evu Pospíšilovou, která vydává články zabývající se majetkem těch, kteří jsou Babišovými kritiky (šéf ČT Dvořák, ministr zahraničí Petříček, exministr vnitra Chovanec), nebo vyhrožování majiteli společnosti Seznam, když server Seznam Zprávy zveřejnil reportář o únosu Babišova syna na Krym.

Dále se dozvíme, jak šéfredaktor kdysi nejsilnějších zpravodajských novin manipuluje realitou a nestydí se před studenty lhát tak okatě, že si tím sám způsobuje horké chvilky. Nesmyslná hlavní zpráva o autolékárničkách obsadila titulní stranu 6. března 2018, což bylo v den, kdy by normální noviny na tomto místě zveřejnily zprávu o masové demonstraci, kde tisíce lidí protestovaly proti spojení hnutí ANO s komunistickou stranou a prosazování mlátičky Ondráčka do čela kontrolní komise bezpečnostních sborů.

Neoznačená reklama

Přesto je třeba doplnit jeden aspekt, který se týká metody, jak v MF DNES potlačují informace o protibabišovských demonstracích.  Když se Plesl vykrucoval, že slavná titulní strana s hlavním titulkem „Lékárničky jsou při nehodě k ničemu“ byla objednaná již dva měsíce dopředu jako reklama, tak nám zapomněl prozradit, jak přesně MF DNES prodává inzertním klientům svůj hlavní redakční článek a proč ho navíc ve shodě s platnými předpisy neoznačuje jako inzerci. Článek o autolékárničkách totiž jako reklama označený není.

Znamená to tedy, že noviny neoznačují inzerci a vydávají ji za běžný článek? A že reklamní texty píší redaktoři? Buď tedy MF DNES provozuje skandální praktiku, že prodává redakční obsah a tím mate čtenáře, nebo šéfredaktor lže.

Rádi bychom si u MF DNES také objednali otvírák na titulní straně, který by měl titulek: „Premiér Andrej Babiš je v konfliktu zájmů. Dokázal to audit EU“. Velmi rádi bychom za tento článek zaplatili ceníkovou cenu a klidně počkáme dva měsíce. Jenom nevíme, kde najdeme v ceníku inzerce MF DNES, kolik stojí redakční otvírák na titulní straně. Gratulujeme ovšem panu premiérovi, že si vybral tak vysoce kompetentního šéfredaktora, který neváhá pro dobrý byznys prodávat redakční obsah.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články