Finské bezpečnostní složky a vedení státu mají podezření, že někdo zaútočil na plynovod mezi Finskem a Estonskem. Původně byla na úterý na 14.00 naplánována tisková konference, ale vláda ji ještě odložila. Nově oznámený čas je 17.30.
Podle vládní tiskové zprávy úřady zjistily závadu na plynovodu Baltic Connector. Byla objevena v noci na 8. října. Porucha byla zjištěna také na telekomunikačním kabelu mezi Finskem a Estonskem. Krátce před druhou hodinou ranní byl v plynovodu zjištěn neobvyklý pokles tlaku, na který přišly společnosti Gasgrid Finland Oy a estonský provozovatel plynárenské sítě Elering.
„Poškození podvodní infrastruktury bylo bráno vážně: státní orgány byly o situaci podrobně informovány, od neděle probíhá vyšetřování. Je pravděpodobné, že poškození telekomunikačního kabelu je důsledkem vnější činnosti. Příčina poškození zatím není jasná a vyšetřování pokračuje ve spolupráci Finska a Estonska. Jsme také v neustálém kontaktu s našimi spojenci a partnery. Dnes jsem jednal s šéfem NATO Stoltenbergem. NATO je připraveno pomoci při vyšetřování. Finsko je na události připraveno a naše připravenost je dobrá. Tyto události nebudou mít vliv na bezpečnost našich dodávek,“ napsal na sociálních sítích finský prezident Sauli Niinistö.
Vyjádřil se také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „NATO je připraveno sdílet informace o zničení finské a estonské podmořské infrastruktury. NATO je připraveno podpořit své spojence,“ uvedl Stoltenberg podle agentury Reuters.
Společnost Elisa, která provozuje podmořský kabel, oznámila, že porucha nemá žádný dopad na její služby, protože se jedná o záložní spojení.
„Balticconnector byl uveden do provozu na začátku roku 2020. Přibližně 150 kilometrů dlouhý plynovod vede z finského Inkoo přes Finský záliv do Paldiski v Estonsku; dotčený úsek na moři je dlouhý dobrých 77 kilometrů. Je podstatně kratší než plynovody Nord Stream 1 a 2, které byly zhruba před rokem vážně poškozeny při sabotážních akcích poblíž dánského ostrova Bornholm v Baltském moři,“ píše německý web Focus.de.