Podle amerikanisty z Ruska jsou prý Spojené státy před rozpadem

Rafael Orduchanian (tehnowar.ru)

Rafael Orduchanian | FOTO: tehnowar.ru

Když je někde zle, třeba dnes v Rusku, dá se vytáhnout obvyklý trik a poukázat na to, že Spojené státy (Západ, kapitalismus a tak dále) jsou v posledním tažení. Ještě že to doma řídí géniové nenakažení pochybnými ideami zlého světa venku. Ruský server PolitExpert.net nezklamal a staré číslo zase zopakoval.

PolitExpert nám sděluje, že tisíce obyvatel Michiganu vyšly před budovu Kapitolu, aby daly najevo svou nespokojenost s politikou úřadů. Demonstranti vyzvali k upuštění od „drakonických opatření“ izolace a protestovali proti guvernérce Gretchen Whitmerové.

Vlna protestů ve Spojených státech zasáhla nejen Michigan, ale také Severní Karolínu a Wyoming. Demonstranti vyjeli do ulic v autech a na znamení nespokojenosti s politikou úřadů troubili.

Guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová prodloužila karanténu do 30. dubna a také uložila řadu zákazů, které ve společnosti vyvolaly negativní pocity. Byla proti ní dokonce podána žaloba, která požadovala zrušení rozšířeného režimu karantény.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

PolitExpert sděluje, jaké děsné věci na Američany dolehly. Nové pokyny stanovují zákaz osobního kontaktu se všemi kromě členů domácnosti. Američané nemohou jet na dovolenou ani se přestěhovat do jiného domu, použít motorové čluny nebo vodní lyže….

Líčení amerických hrůz pokračuje. Dočteme se, že stát Michigan nyní registruje více než 27 tisíc případů nákazy koronavirem a téměř 1800 úmrtí, mnoho infikovaných je ve věznicích mezi vězni i personálem. Guvernérka Whitmerová je nešťastná, že mnoho z protestujících 15. dubna porušilo pobyt v izolaci.

Amerikanista (a doktor politických věd) Rafael Orduchanian (který se objevuje často na stránkách Sputniku a podobně) v rozhovoru s redakční radou PolitExpert vyjádřil názor, že protesty v Michiganu mají být posuzovány v souvislosti s dezintegračními procesy probíhajícími ve Spojených státech. Whitmerová byla více než jednou kritizována prezidentem Donaldem Trumpem kvůli své politice boje proti pandemii. V březnu například Trump řekl, že „žena guvernérka“ ráda obviňuje každého za vlastní hloupost…

Podobná krize spojená s pandemií je důsledkem hospodářské a politické krize v zemi, kde není jasná vertikální síla a jsou problémy s interakcí mezi Kongresem a exekutivou, cituje PolitExpoert radostně Orduchaniana.

“Nyní lidé vidí, že všechno, co se děje uvnitř země, nemá nic společného s jejich dobrými životními podmínkami, živobytím a jejich rozpočtem. Jakmile je tento základ vyřazen, vidíme, že základy, na nichž by měla být založena americká společnost, prostě neexistují.” Amerikanista podle ruského serveru soudí, že notoricky známý americký sen byl založen pouze na nemilosrdném drcení světa, a když se otřásly základy ekonomické prosperity, bylo jasné, za co tento „americký sen a harmonie v NATO“ stojí.

Kvůli karanténě jsou stovky podniků uzavřeny a více než milion lidí, což je čtvrtina pracující populace státu Michigan, už požádalo o sociální dávky.

„Michigan byl poměrně rozvinutou průmyslovou oblastí a nyní je, stejně jako Detroit, městem duchů,“ říká Orduchanian.

A tak dále.

Rusko by asi udělalo nejlépe, kdyby se podívalo samo na sebe. I ruští experti říkají, že ekonomická krize bude v zemi hluboká. Ruské zdravotnictví je nepřipravené a nezvládalo ani běžnou činnost v období před pandemií. Oficiálním statistikám se nedá věřit. Prezident Putin shodil odpovědnost za nepopulární akce na gubernátory, kteří nejsou schopni samostatně pracovat. Viditelnou aktivitu vyvíjí moskevský starosta Sobjanin, ale i tak hlavní město zápasí s chaosem a neschopností úřednictva stejně jako s virem samotným. Ale pokud jde o ty „vertikální síly“, ty v Rusku fungují. Aspoň zatím.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články